Paraziták célja. Élősködők, paraziták

FILS - Paraziták az emberben I.

National Geographic Magyarország Szakértők egy csoportja szerint az élősködők megóvására is érdemes figyelni.

paraziták célja körömféreg leírás kezelése

A fehér fagyöngy, hazánkban is ismert évelő, örökzöld, félélősködő, úgynevezett hemiparazta növény, mely fás szárú növények koronájában élősködik. Forrás: Getty Images Chelsea Wood, a Washingtoni Egyetem munkatársa és kollégái friss tanulmányukban azt írják, a paraziták megóvása is rendkívül fontos feladat — számol be az EurekAlert.

Kevesen tudják, de csupán az ismert élősködők 4 százaléka képes embereket is megfertőzni, a paraziták ráadásul az ökoszisztéma megfelelő működéséhez is nagyban hozzájárulnak.

gyógyszerek a férgek kátrányára

Wood szerint az élősködőkre elképesztő biológiai sokszínűség jellemző, a társadalom azonban nem ismeri fel ezen biodiverzitás jelentőségét. A kutatók új tanulmányukkal arra akarják felhívni a figyelmet, hogy egyre nagyobb veszélyben vannak az élősködők, illetve funkcióik.

  • Férgek árpa
  • Aceton szájszag okozza

A csapat 12 olyan pontot vázolt, melyeket az elkövetkező évtizedben megvalósítva nagyban segíthetjük az élősködőket. Az egyik legfontosabb cél az, hogy a parazitafajok legalább felét tudományosan leírják a következő tíz évben, az élőlények pontos megismerése ugyanis a természetvédelem egyik legalapvetőbb lépése.

ursosan giardiasis

A tanulmányban a szerzők kiemelik, hogy az embereket és háziasított állatokat támadó élősködőket kontrollálni kell, ezen fajokra nem vonatkoznak védelmi terveik.

A természetben ugyanakkor a paraziták elengedhetetlenek, többek közt a paraziták célja is megakadályozhatják.

In: Tanulmányok Napjaink egyik divathulláma a "parazitairtás".

Az élősködők teljes életciklusuk során gyakran több típusú állatot is megfertőznek. Bizonyos paraziták paraziták célja eleinte halakat vagy kétéltűeket támadnak, majd később madarak testébe költöznek.

paraziták célja férgek a távcsőnél

Wood és kollégái 16 kaliforniai tóban elemezte a jelenséget, a vizek felében úgy módosították a környezetet, hogy odavonzzák a madarakat. Néhány év után a szakértők felmérték a tavakban élő parazitákat, és megállapították, hogy bizonyos fajoknak kedvezett, míg másokat akadályozott a madarak jelenléte. Úgy tűnik, a környezeti átalakulásra az egyes élősködők eltérő módon reagálnak. Ez azt jelentheti, hogy a jövőben bizonyos paraziták, illetve a hozzájuk köthető betegségek gyakoribbá, míg mások ritkábbá válnak majd.

További a témáról