Visszatérhet Magyarország területére az a férfi, akit kémkedés vádjával tartóztattak le és később kitoloncoltak az országból.

A bíróság megsemmisítette korábbi határozatát, így visszatérhet Magyarországra a kémkedés miatt kitoloncolt ukrán-orosz kettős állampolgárságú férfi. Sz. Alekszandrov ügyvédje arról számolt be, hogy a testület azért döntött így, mivel a helyes irány az lett volna, hogy ügyfelét nem kellett volna Ukrajnába száműzni, hanem hagyni kellett volna, hogy Oroszországba távozhasson.
Visszatérhet Magyarország területére Sz. Alekszandrov, az ukrán-orosz kettős állampolgárságú személy, akit kémkedés vádjával kitoloncoltak. A bíróság ugyanis érvénytelenítette a korábbi döntését - értesült a Blikk.
A férfi ügyvédje, Szűcs Gábor, részletesen ismertette a bírósági döntés mögötti indokokat. A testület megítélése szerint ügyfele, Sz. Alekszandrov tartózkodása Magyarországon nemzetbiztonsági kockázatot jelentett. Ugyanakkor a döntéshozók nem értettek egyet azzal, hogy azonnal kitoloncolták Ukrajnába, hiszen az ügyfél önkéntes távozását Oroszország felé tervezte.
A kettős állampolgársággal rendelkező férfi Ukrajnát jelölte meg lakcímeként, amikor Magyarországon tartózkodási engedélyt kívánt igényelni. Jogi képviselője elmondta, hogy az ügyfél elfogása után szinte azonnali hatállyal kitoloncolták az országból, pedig szívében az a vágy élt, hogy visszatérhessen Budapesten élő családjához. Azonban az ügyében újabb idegenrendészeti eljárás indult, ami tovább bonyolította a helyzetét.
Mint megírtuk, egy párperces akció következtében, amit a Terrorelhárítási Központ közösen hajtott végre a rendőrséggel és az Országos Idegenrendészeti Főigazgatósággal, legalább egy órán keresztül torlódás alakult ki a Ferenciek terén. A műveletről részleteket nem árultak el, a járókelők állítása szerint egy fehér autóból állítottak elő egy embert.
Nem sokkal később a kormány hivatalosan is reagált az ügyre. A Facebook-oldalukon közölték, hogy az elfogott ukrán férfi ellen az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság kémtevékenység vádjával beutazási és tartózkodási tilalmat rendelt el. Emellett hangsúlyozták, hogy a férfit még az éjszaka folyamán kiutasították Magyarország területéről, "tekintettel arra, hogy tevékenysége súlyosan fenyegette hazánk szuverenitását". Az is kiderült, hogy az érintett korábban diplomáciai védettséggel rendelkezett, de hivatalos státusza mára már megszűnt.
Egy különös fordulat történt, amikor az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) bejelentette, hogy két magyar állampolgárt vettek őrizetbe Ukrajnában kémkedés gyanújával. Korábban mindketten az ukrán hadsereg kötelékében szolgáltak, most pedig hazaárulás vádjával néznek szembe.