A VEOL híradása szerint a hatvanéves Petőfi Művelődés Ház és Könyvtár jelentős átalakuláson ment keresztül. Az intézmény megújulása nemcsak a külső megjelenést érinti, hanem a szolgáltatások és programok szélesítését is magában foglalja, így új élményekke
Az energetikai skálán jelentős előrelépés történt: a berhidai Petőfi Művelődés Ház és Könyvtár a korábbi, szinte legalsó energiaosztályból a legmagasabb, A++ kategóriába lépett elő, köszönhetően a nemrégiben befejezett korszerűsítési munkálatoknak. Berhida önkormányzata az Európai Unió által kiírt pályázaton közel 380 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el, amely lehetővé tette a hatvanéves épület energetikai fejlesztését.
A projektzáró ünnepségen Dancsó Valéria intézményvezető, Pergő Margit polgármester és a kivitelező Egy Otthon Kft. igazgatója vágta át a nemzeti színű szalagot, átadva a megújult épületet a lakosságnak.
Az ünnepségen elsőként a város polgármestere köszöntötte a megjelenteket. Pergő Margit kiemelte: roppant fontos beavatkozásokon esett át a művelődési ház épülete, ugyanakkor a pályázat szigorú feltételei szerint a megítélt forrást kizárólag energetikai átalakításra lehetett felhasználni, és ennek minden tekintetben eleget is tettek a kivitelezés során. Hozzátette, a hatvan éve megépült létesítmény esetében még szükséges néhány beltéri felújítás, ilyen például az elavult vizesblokk, de további korszerűsítéseket jövőre halasztották. A polgármester arról is beszélt, hogy a munkálatok az intézmény folyamatos nyitvatartása mellett zajlottak, hiszen rengeteg kulturális csoportnak, civil szervezetnek ad otthont a művelődési ház, valamint az ipari park cégei is gyakran szerveznek ide oktatást, továbbképzést. Folyamatos egyeztetésekkel és kompromisszumkészséggel sikerült megoldani, hogy a megszokott rendezvények se maradjanak el, és a kivitelezés is a terv szerint haladjon.
Pergő Margit méltán elismerő szavakkal illette a kivitelező céget és Lackó Balázs műszaki ellenőrt, akik kiemelkedő munkát végeztek. Hangsúlyozta, hogy nemcsak őket, hanem a pályázat elkészítésében részt vevő hivatali munkatársakat is meg kell dicsérni, különösen Zakor Tündét, a Gazdasági Iroda vezetőjét. Az ő fáradhatatlan hozzájárulásuk nélkül a város nem juthatott volna hozzá az európai uniós forráshoz, ami elengedhetetlen volt ahhoz, hogy megvalósulhasson ez a jelentős, 380 millió forintos beruházás.
Takács Balázs projektmenedzser az energetikai fejlesztéssel elért eredményekről tájékoztatta a résztvevőket. Kiemelte, a pályázat kizárólag energetikai fejlesztésre nyújtott forrást, és nem engedélyezett más jellegű felújítást. Fontos volt, hogy a legjövedelmezőbb rendszert építsék be, amely az önkormányzat költségvetésében jelentősen csökkenti az energiára fordított forrásokat. A cél az volt, hogy jelentős energia- és költségmegtakarítást érjenek el a korszerűsítés által. Az épület korábban az energiaszint-táblázaton majdnem a legrosszabb mezőnyben volt, a téli időszakban előfordult, hogy 1,5 millió forintra rúgott az intézmény rezsiszámlája. A beruházásnak köszönhetően, a fűtő-hűtő rendszer teljes átalakításával és az épület szigetelésével elérték a legmagasabb, A++ energiahatékonyságot a hatvanéves épületnél. Az energetikai fejlesztésnek köszönhetően csaknem önfenntartóvá vált az épület, és a energiaszámlákra fordított kiadások jelentősen csökkennek, így a városkasszában több pénz marad más célokra - magyarázta a szakember.