VEOL - A nagymama oltása kulcsfontosságú lehet az unokája életének megóvásában, mivel a szamárköhögés járványos formában terjed.
Korábban, éveken át az esztendő első tíz hónapjában átlagosan 13 betegségben szenvedőt regisztráltak, idén eddig már több mint ezret, és ez drámai növekedést jelez. Járványként terjed a szamárköhögés hazánkban. Megkérdeztünk egy veszprémi házi gyermekorvost, mennyire kell aggódniuk a leginkább veszélyeztetett fél év alattiak szüleinek és mit tehetnek, hogyan védhetik kisbabájukat.
Ahogy az adventi időszak közeleg, sokan elkezdünk hangolódni a karácsonyra, de ezzel párhuzamosan aggodalom is felmerülhet. A Semmelweis Egyetem szakemberei figyelmeztetnek, hogy a legfrissebb megbetegedési adatok aggasztó szamárköhögés-járványt jeleznek. November 4. és 10. között 37 új esetet regisztráltak. A járvány minden korosztályt érinthet, de különösen a kicsi, egy év alatti csecsemők, a negyvenes és ötvenes éveikben járók, valamint a hatvan év felettiek körében fordul elő gyakrabban. A legnagyobb aggodalom a félévesnél fiatalabb babák esetében van, ahol a tünetek a legsúlyosabbak.
Hajdu László veszprémi házi gyermekorvos is azt hangsúlyozta először megkeresésünk nyomán, hogy Magyarországon idén az év első 45 hetében 1127 szamárköhögéses esetet jelentettek a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnak, ami a 2018 és 2022 közötti adatokhoz képest drámai növekedést jelent. A szamárköhögés egy fertőző betegség, nem szabad lebecsülni erejét, annak ellenére sem, hogy nálunk sokáig nem volt jellemző.
Szakértőnk elmondta, hogy a szamárköhögés arról kapta a nevét, hogy a beteg a szamár köhögéséhez hasonlóan, kínzóan, kissé ugatva, megerőltetően köhög. Jellegzetes a köhögés végén a rendkívül megerőltető húzó belégzés.
A szamárköhögés kezdeti tünetei általában hasonlítanak más légúti megbetegedések jeleire, és nem mindig könnyű őket azonosítani. Hajdu doktor hangsúlyozta, hogy az elsődleges tünetek – mint a tüsszögés, orrfolyás, láz, torokfájás, mandulagyulladás, középfül gyulladás és enyhe köhögés – fokozatosan súlyosbodhatnak. Egy héten belül a köhögési rohamok intenzitása megnőhet, és az általános közérzet drámaian romlik. A zavaró, szaggatott köhögés nemcsak nappal, hanem az éjszakai pihenést is megnehezíti. Ráadásul az erőltetett köhögés következtében a nyelvfék is sérülhet, ami vérzést okozhat. A folyamatosan jelentkező, kimerítő köhögés a beteget rendkívül legyengíti, étvágytalanságot idéz elő, és kiszáradáshoz vezethet, ami tovább súlyosbítja az egészségi állapotát.
Ha időben azonosítják a szamárköhögést, antibiotikumokkal hatékonyan kezelhető és gyógyítható. Továbbá, a nyákoldó és általános gyulladáscsökkentő készítmények is jelentős segítséget nyújthatnak a tünetek enyhítésében.