Végtag-amputáció: Pácienseiket manipulálták, hogy extra juttatásokért cserébe hamis ígéretekkel csábítsák el őket.

A cipős ügyként elhíresült költségvetési csalás nyomozásának során a hajdú-bihari nyomozók felfedezték azt a 20 ortopéd orvost, akik a végtag-amputáción átesett betegek kezelését követően egy békéscsabai protézisgyártó céghez irányították pácienseiket, cserébe pedig anyagi juttatásokat kaptak.

Először 2022 novemberében érkezett hír arról, hogy büntetőeljárás indult a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodánál (KR NNI) a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) feljelentése alapján a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK) jogosulatlanul visszaigényelt állami támogatásokkal kapcsolatban. A gyógyászati segédeszközökre elkövetett költségvetési csalás idővel országos méretűvé nőtte ki magát, és számos vármegyében indultak nyomozások - idézi föl a police.hu.

A Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóságának Gazdaságvédelmi Osztálya nyomozást indított egy békéscsabai vállalkozás ellen. A nyomozás során felmerült bizonyítékok arra utalnak, hogy a cég ügyvezetője 2018 és 2022 között egy olyan, anyagi függőségen alapuló, összetett hálózatot üzemeltetett, amelynek fő célja az volt, hogy a NEAK-tól minél több állami támogatást igényeljenek vissza az általuk értékesített gyógyászati segédeszközök után.

A hajdú-bihari nyomozók 2023 során számos figyelemre méltó akciót hajtottak végre, amelyek során sikeresen végrehajtották az elfogásokat, alapos kutatásokat végeztek, és jelentős lefoglalásokat bonyolítottak le.

A gyanú szerint egy bűnszervezet keretein belül orvosok olyan gyógyászati segédeszközöket írtak fel, amelyekre a pácienseknek valójában nem volt szükségük, függetlenül az egészségi állapotuktól. A cég munkatársai egészségügyi intézményeket és idősotthonokat kerestek meg azzal a céllal, hogy orvosi vizsgálatokat szervezzenek. Az akció célja az volt, hogy minél több vényt állíthassanak ki gyógyászati termékekhez, ezzel pedig jogosultak legyenek a NEAK-tól járó támogatások visszaigénylésére. Az intézmények vezetőit megvesztegették, és a szervezett vizsgálatok után a kiadott vények alapján honorálták az együttműködést. A hajdú-bihari nyomozócsoport az ügyben összesen 31 embert hallgatott ki, köztük a cég ügyvezetőjét, 21 alkalmazottat, nyolc orvost és egy egészségügyi dolgozót. Néhányuknak költségvetési csalás, míg másoknak vesztegetés miatt kell felelniük.

A nyomozás előrehaladtával egy újabb vesztegetési ügycsoport is a figyelem középpontjába került.

A gyanú szerint a békéscsabai vállalathoz Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegye ortopéd orvosai olyan pácienseket irányítottak, akik korábban már végtag-amputáción estek át. Az orvosi ajánlások alapján a végtagprotézis megvásárlásához ezt a céget választották. A szakorvosok meggyőzése érdekében a cég területi vezetői megvesztegették őket, honorárium formájában, amely egy-egy páciens után 40 és 100 ezer forint között mozgott. Az egyik orvos gyanú szerint 68 beteget irányított a vállalathoz. Ezzel összefüggésben a hajdú-bihari gazdaságvédelmi nyomozók eddig húsz orvost és két alkalmazottat hallgattak ki gyanúsítottként a vesztegetés vádjával.

A két ügycsoportban összesen egy cégvezető, 21 céges munkatárs, 28 orvos és egy egészségügyi szakember érintett. A nyomozók között vannak olyanok is, akiket több bűncselekménnyel is meggyanúsítottak. Az eddig feltárt kár mértéke 3,5 milliárd forintra rúg.

Related posts