Orbán Balázs kijelentette, hogy Európának nem Ukrajnán keresztül kellene megvédenie magát a háborús helyzetben. Szerinte a kontinens biztonságát más megoldásokkal kellene erősíteni, nem csupán a keleti szomszédság védelmére alapozva. A politikai elemzők s

Európának nem Ukrajnán keresztül kellene megvédenie magát, hanem a saját biztonságát kellene megerősítenie - mondta Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója Aspenben a CNN amerikai hírtelevíziónak adott csütörtöki interjúban, amelyben az ukrajnai háborúval és Ukrajna esetleges EU-csatlakozásával kapcsolatban válaszolt kérdésekre.

Az ukránok és az oroszok is folytatni akarják a háborút, ezzel kapcsolatban mindkét félnek megvan a maga érvrendszere.

Orbán Viktor ezért azt javasolja, hogy semleges közvetítőkre lenne szükség, akik mindkét oldalra nyomást gyakorolnának, és helyreállítanák a kommunikációs csatornákat annak érdekében, hogy véget lehessen vetni a fegyveres konfliktusnak - mondta Orbán Balázs, megjegyezve, hogy nagyon jónak tartja, hogy közvetlen kommunikáció van az Egyesült Államok és Oroszország között, "valami ilyesmiben reménykedtünk mi már nagyjából három éve".

Amikor arra a kérdésre keresték a választ, hogy Magyarország milyen bizonyítékokat lát arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök valóban hajlandó lenne béketárgyalásokba lépni, Orbán Balázs kiemelte, hogy diplomáciai szempontból rendkívül bonyolult a helyzet. Ugyanakkor biztatónak tartja, hogy történt közvetlen párbeszéd az ukrán és orosz felek között. Hozzátette, hogy függetlenül a kommunikációs stratégiájuktól, mind Oroszország, mind Ukrajna folytatni kívánja a harcokat, mivel mindkét fél úgy érzi, hogy az idő nekik kedvez, és így a harcok folytatása tűnik a számukra előnyösebb opciónak.

Orbán Balázs véleménye szerint Magyarország elkötelezett amellett, hogy Európa fokozza védelmi képességeit és emelje meg katonai költségvetését.

- felelte.

A kormányfő politikai igazgatója eltérően vélekedett arról a népszerű álláspontról, amely szerint Ukrajna harca az Oroszországgal vívott háborúban Európa biztonságának védelmét is szolgálja.

"Ez az ukránok döntése, és csak idővel derül ki, milyen következményekkel jár ez a stratégia. Több százezer ember vesztette életét, és milliók hagyták el az országot, elveszítve ezzel a pénzügyi függetlenségüket. Ennek fényében a magyar miniszterelnök is azt próbálta sugallni Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek, hogy az idő nem az ő oldalán áll, és talán a legjobb lenne, ha ő is a megbékélés irányába lépne."

Orbán Balázs úgy vélte, "nem reális" attól tartani, hogy Oroszország megtámadná a NATO tagállamait, mert "a NATO sokkal erősebb, mint Oroszország, és ha képesek vagyunk növelni a védelmi kiadásainkat, akkor mi, európaiak is még sokkal erősebbek leszünk".

Ukrajna EU-csatlakozása kapcsán a politikai igazgató hangsúlyozta:

"Jelenleg nem a megfelelő pillanat arra, hogy ezt a témát megvitassuk. Sokak számára kényelmetlen lehet, hiszen korábban ígéreteket tettek Ukrajna NATO-tagságával kapcsolatban (...), ám most már világossá vált, hogy ez nem valósulhat meg" - nyilatkozta Orbán Balázs, hozzátéve, hogy "reális megközelítésből nézve mindig is ez volt a valóság, és ugyanez érvényes az EU-tagságra is".

- tette hozzá.

Kitért arra is, hogy az ukrán EU-tagság kapcsán most senki nem emleget hosszú csatlakozási és tárgyalási folyamatot - ahogyan az Magyarország és a többi kelet-európai ország integrációja során történt -, hanem mindenki azt gondolja, ennek most egy gyors "geopolitikai döntésnek" kell lennie.

"Habár gyakran hallani azt a kifejezést Ukrajna bővítésével kapcsolatban, hogy 'érdemeken alapuló', ez valójában nem tükrözi a valóságot, és ezt mindenki tudja" - nyilatkozta Orbán Balázs.

Related posts