Ukrajna EU-tagsága komoly következményekkel járhat nemcsak Magyarország, hanem az egész európai közösség számára is - Metropol.

Csütörtökön Brüsszelben rendkívüli EU-csúcsra gyűltek össze a tagállamok vezetői, ahol a legégetőbb témák között a kontinens biztonsági helyzete és az orosz-ukrán konfliktus állt a középpontban. A tanácskozás során újra napirendre került Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozásának lehetősége. Szakértők véleménye szerint Brüsszel ezzel a lépéssel egyfajta vígaszdíjat kíván nyújtani Ukrajnának, miután a NATO-tagságról való álmaik valószínűleg szertefoszlottak.
Ez a helyzet gazdasági szempontból súlyos következményekkel járhat Európa és Magyarország számára is - figyelmeztet a Ripost. Az ukrán bruttó hazai termék (GDP) ugyanis jelentősen elmarad még a leggyengébben teljesítő uniós tagállam, Bulgária GDP-jétől is. Az ukrán statisztikai hivatal adatai alapján 2021-ben, a háború előtti utolsó évben, az egy főre jutó GDP mindössze 4 ezer eurót tett ki, ami csupán a bolgár 10 ezer eurós szint harmadának felel meg.
A felzárkóztatás jelentős költségei következtében Magyarország több forrástól is lényegesen kevesebb támogatást kaphatna. Ez a helyzet közvetlen hatással lenne a magyar mezőgazdaságban dolgozókra, valamint a vidéki lakosokra, akik a különböző uniós strukturális alapokból és fejlesztési forrásokból élveznek előnyöket.
Azt egyelőre nehéz lenne megjósolni, hogy Ukrajna valójában mikor lehetne ténylegesen is az Európai Unió tagja, ennek ugyanis megvan a hivatalos folyamata és formája. Tagjelöltté válik egy ország és utána egy jól meghatározott tárgyalási folyamaton kell átmennie. Vannak olyan tagjelöltek, akik már hosszú-hosszú évek óta ebben a tárgyalási folyamatban vannak, és nem történt előrelépés. Ilyen például Törökország vagy néhány nyugat-balkáni ország például Szerbia és Észak-Macedónia. Ezt a csatlakozási folyamatot nyilvánvalóan nem lehet kiiktatni.
A csütörtöki EU-csúcs után Orbán Viktor kormányfő hangsúlyozta, komolyan újra "elő kell vennünk" Ukrajna európai uniós tagságának a kérdését, mert felelősen emellett most nem lehet dönteni. Azt is mondta, nem szeretné, ha a magyar emberek feje fölött születne erről döntés, ezért kezdeményezni fognak egy véleménynyilvánító szavazást Ukrajna európai uniós tagságáról.