Tűzszünet alakult ki, és Trump régi riválisával ülte meg az estét egy közös vacsora keretében.

A Georgiai Álom - Demokratikus Georgia párt kormányzója, Irakli Kobahidze csütörtöki nyilatkozatában bejelentette, hogy 2028-ig felfüggesztik a csatlakozási tárgyalások megkezdését az Európai Unióval. Kobahidze hangsúlyozta, hogy ebben az időszakban nem fognak elfogadni semmilyen támogatást az EU-tól, ami jelentős változást jelent az ország külső kapcsolataiban.

"Az EU ártott az ország tekintélyének, mert manipulációra használta fel a csatlakozási tárgyalások megnyitásának kérdését. A tbiliszi kormány döntése ezt a kárt enyhíti" - mondta.

Az Európai Parlament csütörtökön egy fontos állásfoglalást fogadott el, amelyben kijelentette, hogy a közelmúltban, október 26-án Georgiában megrendezett parlamenti választások nem feleltek meg a szabad és tisztességes választások alapelveinek. Az uniós tagjelölt ország politikai helyzete aggasztó, és a választások hozzájárultak a folyamatos demokratikus visszalépéshez.

A kormányzó pártot tették felelőssé a tisztességtelen választások miatt, és a szöveget megszavazó képviselők elítélték a számos és súlyos választási jogsértést, köztük

Ezeket a tényezőket figyelembe véve az Európai Parlament álláspontja az, hogy szükséges lenne a választás újbóli megrendezése.

Ma újra választások zajlanak Romániában, mindössze egy héttel az elnökválasztás után. Ezúttal a román állampolgároknak azt a kérdést kell megválaszolniuk, hogy mely politikai erő legyen képes kormányt alakítani az ország jövője érdekében.

"Ez egy igazi választási szuperév Romániában. Júniusban került sor az összevont EP- és helyi választásokra, most pedig rendes időben rendezik a két elnökválasztási fordulót és a parlamenti választást. Az, hogy az utóbbi két esemény ennyire összecsúszott, az nagymértékben befolyásolhatja a parlamenti választáson a részvételi arányt. Rendkívüli politikai polarizáció és szembenállás alakult ki az elnökválasztás megdöbbentő eredménye miatt, ahol egy korábban szinte teljesen ismeretlen, szélsőséges nézeteket valló vasgárdista jelölt, Călin Georgescu győzött. Miután a mainstream román politikai közeg felocsúdott a döbbenetből, mindent elkövet, hogy maximálisra növelje a szavazói részvételt a parlamenti választáson"

- jelentette ki az Economxnak Szilágyi Mátyás, aki egykori nagykövet és jelenleg a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.

Az elnökválasztás első fordulója, amely a múlt hétvégén zajlott, komoly vitákat kavart, hiszen a román alkotmánybíróság elhatározta, hogy meg kell ismételni a 9,4 millió érvényes szavazat újraszámlálását.

Hétfőn Bukarest szívében több mint ezer fiatal vonult utcára, hogy kifejezze elégedetlenségét a román elnökválasztás első fordulójának eredményével kapcsolatban. Szenvedélyes felszólításaikban egyértelműen azt követelték, hogy állítsák meg Georgescut a második fordulóra való részvételtől. A demonstráció során a fiatalok transzparensekkel és jelszavakkal fejezték ki aggodalmukat a politikai jövő miatt, remélve, hogy hangjuk eljut a döntéshozókhoz.

A héten egy libanoni tűzszüneti megállapodás született, amely diplomáciai szempontból jelentős áttörést jelképez. Azonban a megállapodás ellenére a konfliktus továbbra is élesedett, mivel Izrael drasztikus mértékben fokozta légitámadásait Bejrútban és Libanon más területein. A megbízható források szerint nem mutatkozik arra utalás, hogy ez a megállapodás elősegítené a fegyverszünet mielőbbi elérését, valamint a túszok szabadon engedését a gázai övezetben, ahol a harcok továbbra is hevessé váltak Izrael és a Hamász között.

Közben pedig Oroszország szintén növelte az ukrajnai hadszíntéren az előrenyomulás ütemét. A jelek szerint a Kreml nem mond le arról a szándékáról, hogy elfoglalja az egész donyecki régiót.

Az Institute for the Study of War (ISW) legfrissebb elemzése alapján az orosz hadsereg 2024 ősze óta fokozatosan előrehalad Délkelet-Ukrajnában. A jelentés rámutat, hogy ez a hadművelet nagyrészt az ukrán frontvonal gyenge pontjainak azonosításán és azok stratégiai kihasználásán alapul. Az orosz erők tehát tudatosan építenek a sebezhetőségekre, hogy megerősítsék pozícióikat a régióban.

Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke, határozott ígéretet tett arra, hogy már kormányzati tevékenysége első napjától kezdődően jelentős vámemeléseket fog bevezetni a Mexikóból, Kanadából és Kínából érkező termékekre. A volt és jövőbeli elnök véleménye szerint ez a lépés válaszlépésként szolgál az illegális bevándorlásra, a határokon átívelő bűnözésre és a kábítószer-kereskedelemre.

Trump stábja – a Reuters híradása alapján – már tárgyalásokat folytat arról, hogy közvetlen kapcsolatba lépjen Kim Dzsongun észak-koreai vezetővel. A céljuk az, hogy újabb diplomáciai lépésekkel mérsékeljék a fegyveres összecsapások kockázatait. Információk szerint...

Trump csapatának több tagja most közvetlen közeledést lát a régi-új amerikai elnök részéről, avagy a már meglévő fagyos külpolitikai viszonyban nagy valószínűséggel megtörhetik a jeget Kimmel.

Trump a héten egy igazán különleges estének volt részese, amikor szerdán vacsorázott a Meta vezérigazgatójával, Mark Zuckerberggel. A találkozóra a megválasztott elnök floridai Mar-a-Lago birtokán került sor. Érdekes, hogy Zuckerberget a Facebook alapítójaként korábban kitiltotta Trump a platformról, ami után a volt elnök bebörtönzéssel fenyegette meg a techmogult. Az esemény tehát nem csupán egy vacsora volt, hanem egyfajta politikai és üzleti párbeszéd is, tele feszültséggel és várakozással.

Related posts