Trump belföldi csatározásai új színt kaptak: most éppen a híres egyetemek egyikével került összetűzésbe. A vitás kérdések és nézeteltérések a világklasszis intézmény körül egy újabb fejezetet nyitnak a politikai életében. - Pénzcentrum

A Trump-adminisztráció befagyasztotta a Harvard Egyetem több mint 2 milliárd dolláros szövetségi támogatását, miután az intézmény elutasította a Fehér Ház antiszemitizmus elleni küzdelemre vonatkozó követeléseit - írja a BBC.
A Fehér Ház múlt héten egy követeléslistát küldött a Harvardnak, amelyet állításuk szerint az egyetemi antiszemitizmus elleni harc jegyében fogalmaztak meg. A lista többek között a felvételi eljárás, az oktatás és a munkaerő-felvétel átalakítását követelte.
Donald Trump újraválasztása óta a kormányzata aktívan próbálja átalakítani az elit egyetemek működését, főként azzal, hogy a kutatási célokra szánt szövetségi támogatások megvonásával fenyegeti őket. A Harvard hétfőn elsőként lépett, amikor nyilvánosan elutasította a kormány követeléseit, és azt állította, hogy a Fehér Ház kísérletet tesz az egyetemi közösség "irányítása alá vonására".
A New York Times által nyilvánosságra hozott, pénteken a Harvard Egyetemhez intézett levél alapján az intézmény nem felelt meg azoknak az "intellektuális és polgári normáknak", amelyek szükségesek lennének a szövetségi támogatások megszerzéséhez.
A levél tíz különböző területen fogalmazta meg ajánlásait, amelyek közé tartozik például: a "amerikai értékekkel ellentétes" diákok jelentése a szövetségi hatóságok számára; a "nézőpontbeli sokszínűség" garantálása az összes tanszéken; a kormány által jóváhagyott külső szakértők bevonása azon programok és tanszékek felmérésére, amelyek a legnagyobb mértékben hozzájárulnak az antiszemita zaklatás előfordulásához; valamint az oktatói kar plágiumellenőrzésének szigorítása.
Trump elnök kifejezte aggodalmát, miszerint a vezető egyetemek nem tették meg a szükséges lépéseket a zsidó diákok védelme érdekében, amikor tavaly az amerikai felsőoktatási intézményekben tüntetések zajlottak a gázai konfliktus és az Izrael támogatására vonatkozó amerikai intézkedések ellen.
A levél utasította az egyetemet, hogy fegyelmi intézkedéseket foganatosítson a tüntetések során elkövetett "jogsértések" miatt. A követelések elutasításának indoklásakor Alan Garber, a Harvard elnöke kijelentette, hogy az egyetem nem adja fel függetlenségét és nem mond le az első alkotmánykiegészítésben biztosított, a szólásszabadságot védő alkotmányos jogairól.
"A kormány által megfogalmazott követelések közül néhány valóban az antiszemitizmus elleni harcra összpontosít, ám a többségük a Harvard 'intellektuális normáinak' közvetlen kormányzati szabályozását célozza" - nyilatkozta.
Nem sokkal azután, hogy elküldték az ellenállást kifejező levelet, az oktatási minisztérium bejelentette, hogy azonnali hatállyal felfüggeszti a Harvard számára tervezett 2,2 milliárd dolláros támogatást, valamint a 60 millió dolláros szerződéseket is.
"A Harvard legfrissebb nyilatkozata rávilágít arra a zavaró érzésre, amely sokatmondóan jellemzi hazánk legelismertebb felsőoktatási intézményeit" - áll a közleményben, amelyet az Oktatási Minisztérium adott ki. A tájékoztatásban hangsúlyozzák, hogy a kampuszokat érintő tanulási problémák elfogadhatatlanok, míg a zsidó diákokkal szembeni zaklatás teljes mértékben intolerálható.
David Armitage, a Harvard Egyetem történettudományi szakának professzora a BBC-nek adott interjújában hangsúlyozta, hogy a Harvard, mint az Egyesült Államok egyik leggazdagabb felsőoktatási intézménye, képes ellenállni a kihívásoknak, mert a szabadságért folytatott harcban nincsenek határok. "Ez a Trump-adminisztráció alaptalan és bosszúálló intézkedéseinek újabb megnyilvánulása, amely csupán arra törekszik, hogy elfojtsa a szólásszabadságot" – fogalmazott Armitage.
Márciusban a Trump-adminisztráció bejelentette, hogy felülvizsgálja a Harvardnak szánt mintegy 256 millió dollárnyi szövetségi szerződést és támogatást, valamint további 8,7 milliárd dollárnyi többéves támogatási kötelezettségvállalást. A Harvard professzorai erre válaszul pert indítottak, azt állítva, hogy a kormány jogellenesen támadja a szólásszabadságot és az akadémiai szabadságot.
A Harvard Egyetem, amely 53 milliárd dolláros alapítvánnyal büszkélkedhet, az elit intézmények sorába tartozik, és most az új elnökség figyelmének középpontjába került. Ezen a héten a New York-i Columbia Egyetem is jelentős lépéseket tett, miután a Fehér Ház visszavonta a számára megítélt 400 millió dolláros szövetségi támogatást, ami számos követelés elfogadását vonta maga után.
A Gallup tavaly nyáron végzett közvélemény-kutatása szerint az Egyesült Államokban, függetlenül a politikai hovatartozástól, egyre kevesebben bíznak a felsőoktatásban. Ezt a tendenciát részben az a növekvő meggyőződés táplálja, hogy az egyetemek politikai agendát próbálnak érvényesíteni. Különösen aggasztó a helyzet a republikánus szavazók körében, ahol a bizalom csökkenése különösen drasztikusnak bizonyult.
Hétfőn korábban a Columbia Egyetemen zajló palesztinpárti tüntetések egyik szervezőjének ügyvédje közölte, hogy ügyfelét bevándorlási tisztviselők letartóztatták, amikor megjelent egy interjún az amerikai állampolgársági kérelmének részeként. Mohsen Mahdawit, aki zöldkártyával rendelkezik és a következő hónapban végez, hétfőn tartóztatták le a vermonti Colchesterben. Az elmúlt hetekben más, a háború elleni kampusztüntetéseken részt vevő személyeket is őrizetbe vettek, köztük a Columbia Egyetem hallgatóját, Mahmoud Khalilt és a Tufts Egyetem hallgatóját, Rumeysa Ozturkot.