Az MI forradalmasíthatja a munkavédelmet.

A robottechnológia és a mesterséges intelligencia integrálása a munkavédelem területén nem csupán kihívások elé állít minket, hanem új lehetőségeket is kínál - hangsúlyozta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára az Európai Munkavédelmi Ügynökség Visegrádon megrendezett konferenciáján, amelyről a minisztérium szerdai közleménye tájékoztatott.

Kiemelte, hogy az Európai Közösség munkavédelmi stratégiájának keretein belül megvalósuló zöld és digitális átmenet által generált változásokra a munkavédelmi szakmának is alkalmazkodnia kell.

A mesterséges intelligencia (MI) mára szerves részévé vált mindennapi életünknek. A legnagyobb mobiltelefon-gyártók már beépítették az MI-t az okostelefonjaik operációs rendszereibe, lehetővé téve ezzel a felhasználók számára, hogy élvezzék a technológia előnyeit. Ezen kívül a különböző chat-botok is egyre népszerűbbek, hiszen az egyszerűbb kérdésekre gyors és hatékony válaszokat adnak, mindezt az MI intelligenciájának köszönhetően.

Egy időben a munkahelyeken egyre inkább elterjednek a különféle mesterséges intelligencia alkalmazások, amelyek célja a dolgozók munkájának megkönnyítése és a különböző munkaeszközök, mint gépek és robotok, hatékony vezérlése. A robotprogramozás oktatása már számos magyarországi műszaki felsőoktatási intézményben zajlik, sőt, az alapfokú iskolákban is egyre inkább beépítik a tananyagba - olvasható az államtitkár nyilatkozatában.

Czomba Sándor kiemelte:

a zöld és digitális átállás forgatagában a kormány kiemelt célja - a 2021-27 közötti időszakra meghatározott európai munkavédelmi stratégiával összhangban - továbbra is a magyar munkavállalók védelme, a munkahelyi balesetek és a munkával összefüggő megbetegedések megelőzésének javítása.

Az államtitkár hozzátette, a munkavédelmi hatóság hatékonyságának növelése is nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy - a munkabaleseti statisztikák alapján - Magyarországon 3 éve folyamatosan csökken mind a 3 munkanapon túl gyógyuló, mind pedig a halálos munkahelyi balesetek száma.

Tavaly a foglalkoztatottság szintje soha nem látott magasságokba emelkedett, és ennek köszönhetően a halálos munkabalesetek arányát 2010 óta sikerült a felére csökkenteni. E közben a munkaerőpiacon egy millióval többen vállalnak munkát, mint egy évtizeddel ezelőtt.

Czomba Sándor hangsúlyozta, hogy a kormány törekvése az, hogy fokozza a munkaerőpiaci aktivitást, miközben egyidejűleg csökkenti a munkavállalók egészségét és biztonságát fenyegető kockázatokat.

Az NGM közleménye szerint a konferencián William Cockburn, az Európai Unió Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökségének (EU-OSHA) igazgatója ismertette az ügynökség 2023-25-re szóló, Egészséges munkahelyek, munkavédelem a digitalizált világban című kampányának célkitűzéseit.

Related posts