Térplasztikai alkotást avattak az MTA kétszázadik születésnapja tiszteletére.

Hétfőn Budapest szívében ünnepélyes keretek között felavatták a Határtalan történet című térplasztikát, amely a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) megalapításának 200. évfordulóját hirdeti. Az esemény keretében koszorút helyeztek el Széchenyi István szobránál, ezzel tisztelegve a tudomány és a kultúra iránti elkötelezettség előtt.
Az Akadémia már két évszázada formálja és gazdagítja nemzetünk szellemét, identitását és kultúráját, miközben hatással van a magyar és a nemzetközi tudományos életre is. Történelmünk során számos sorsfordító esemény tanúja volt: néha elszenvedte, máskor pedig áldásként fogadta ezeket a kihívásokat - emelte ki az elnök.
Kollár László, az MTA főtitkára a székház előtt található térplasztika avatásakor elmondta: a Határtalan történet című alkotás egy 80 méter hosszú idővonal, amely a székház bejáratától indul a tér szíve felé, illeszkedve a megújuló Széchenyi térhez.
A körforgalom és a parkoló eltűnésével a középső zöld terület szabadon látogathatóvá vált volna az Akadémia irányából - emelte ki a főtitkár, hangsúlyozva, hogy a tér átalakítása elmaradt, miután az országgyűlés 2022-ben állami tulajdonba vette azt. Ez különösen sajnálatos, hiszen úgy tudjuk, hogy az új rendezési koncepciója egyetértésen alapult - tette hozzá.
Kiemelte, hogy a vonal nem ismer határokat az időben; az idővonal nem a múlt emlékeiben kalandozik, hanem a jövő lehetőségei felé terjeszkedik.