Mennyi figyelmet szentelnél annak, ha a barátnőd egy olyan kapcsolatban lenne, ahol bántalmazás történik? Észrevennéd a jeleket, vagy talán csak a szavakat hallanád meg?
A női minőség - az együttérzés, az empátia, a belső tartás - tanulható, fejleszthető, és ami a legfontosabb: támogatható
"Lélegzetelállítóan ragyogsz, mint a legszebb csillag az égen." Ez a mondat, amit gyakran hallani szeretnénk, mint dicséret, megerősítés. De miért olyan fontos ez nekünk? Mert néha a szépség és a csillogás mögött ott rejlik a sötétség, ahol mások csendben, észrevétlenül küzdenek a fájdalommal, elkerülve a következő ütést, kiabálást vagy a néma ürességet, ami még inkább súlyosbítja a sebeket.
Mit is jelent valójában a szépség, amikor a barátnőd minden reggel úgy készülődik, hogy a szemhéján lévő smink ne a valóság nyomait mutassa, hanem csak a gondosan felvitt szemhéjpúdert? Mi van, ha egy bántalmazó kapcsolat sötét árnyai között próbálja megtalálni a saját útját? Néhány nő csodás ékszereket visel, amelyek ragyognak, míg mások bántalmazás nyomait hordozzák – ezek lehetnek látható zúzódások vagy éppen olyan sebek, amelyeket csak ők ismernek. A szépség fogalma tehát sokkal mélyebb, mint ami a felszínen látszik: a külső csillogás mögött sokszor fájdalom és küzdelem rejlik.
A bántalmazás nem mindig látható, nem minden esetben hagy nyomot a bőrön. A pszichés, gazdasági és érzelmi erőszak csendben, alattomosan hatol be a mindennapi életbe, és sokszor észrevétlenül marad. Ha azt gondolod, hogy nem ismersz bántalmazott nőt, érdemes újragondolnod ezt a feltételezést. A magyar nők körében a statisztikák szerint 7,6 százalék él olyan kapcsolatokban, ahol a bántalmazás jelen van.
Ez nem egy távoli probléma, hanem mindannyiunk életének része. Lehet, hogy a barátnőd, a testvéred, a kolléganőd, vagy akár az a nő is, aki melletted ül a villamoson. Vagy éppen te magad. Ennek ellenére sokan nem tudják, hogyan nyújthatnának segítséget. Mit mondjanak? Mikor hallgassanak? Mikor lépjenek? A NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) Egyesület munkatársai naponta találkoznak a történetekkel, a félelmekkel és a kételyekkel, és válaszokat keresnek a megválaszolatlan kérdésekre. Ők azok, akik figyelmesen meghallgatnak, támogatnak, és segítenek abban, hogy higgyünk a kiútban.
"A bántalmazás számos arcot ölthet, és annál pusztítóbb, minél ügyesebben rejtőzik el a háttérben. Én is átéltem ezt a fájdalmas tapasztalatot, és ahogy az életem folytatódott, egyre szomorúbban tapasztaltam, hogy szinte soha nem tudok nőkkel beszélgetni anélkül, hogy ne derülne ki, ők is valamilyen formában szenvedtek már el bántalmazást" – osztotta meg gondolatait a témáról Magdolna Veronika, a divattervezés világából érkező hang.
A NANE szakértői szerint sokan nem értik, miért marad egy nő egy bántalmazó kapcsolatban - pedig az okok összetettek, és gyakran mélyen gyökereznek. "Sok nő azt hiszi, hogy nincs más lehetősége, vagy hogy valahol ő a hibás a történtekért. Sokan reménykednek a változásban, mások a gyerekek érdekében maradnak, vagy azért, mert a társuk érzelmileg zsarolja őket. A társadalmi elvárások - mint például a "jó anya" vagy "összetartó család" képzete - szintén hatalmas nyomást jelenthetnek.
Lényeges hangsúlyozni, hogy a bántalmazás nem csupán testi formában jelentkezhet, és a kilépés egyáltalán nem könnyű választás. Ez sok esetben egy rendkívül kockázatos, ugyanakkor bátor lépés, melyhez elengedhetetlen a külső segítség igénybevétele - emelte ki az egyesület.
A divat nem csupán a külső megjelenés csillogása, hanem egy mélyebb üzenetet is hordozhat. Magdolna Veronika tervezőként ezt az üzenetet választotta, hiszen elkötelezett a női autonómia mellett, és hisz abban, hogy ez az út nem járható egyedül. E gondolatok jegyében alkotta meg az MV shopper- és strandtáskát, amely nemcsak stílusos kiegészítő, hanem a közösségért való felelősségvállalás szimbóluma is. Minden egyes eladott darab hozzájárul a NANE - Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület tevékenységéhez, a bevételt pedig a bántalmazott nők és gyerekek támogatására fordítják. Ezzel a kezdeményezéssel a divat új értelmet nyer, és a vásárlók is részesévé válhatnak egy fontos ügynek.
Mert ezek a nők nem csupán "áldozatok", ők igazi túlélők. A túléléshez néha több szükséges, mint a bátorság: kell egy támogató kéz, ami felemel, és egy közösség, ami figyelmet és szeretetet ad.
Veronika szavai szerint a táska szimbóluma annak, hogy közösen vállaljuk a terheket és támogatjuk egymást a nehéz pillanatokban.
Az élet nem ér véget a megaláztatás és a méltatlan szenvedés után; éppen ellenkezőleg, új lehetőségek nyílhatnak meg. Mindenki, aki nyitott a változásra és mer segítséget kérni, találhat útmutatást, támogatást és erőt a felépüléshez. Az út néha rögös, de a remény és a támogatás mindig ott van, hogy vezessen minket a fény felé.
A táska üzenete világosan fogalmaz: ne szégyeld magad, és mindig létezik kiút! Erős vagy, képes vagy szembenézni a kihívásokkal. Az élet tele van színekkel, nem csupán fekete-fehér képek sorozata. A nőknek nem a szürke árnyalatok világára van szükségük, hanem oltalomra, gyengédségre és biztonságra. Olyan támogatásra, amely lehetővé teszi számukra, hogy kibontakozzanak, hogy feltűnőek, szépek és lélegzetelállítóak lehessenek. Ez nem jelenti azt, hogy bárki jogot formálhat arra, hogy tárgyként vagy szexuális objektumként bánjon velük. A tisztelet és a méltóság mindannyiunk alapvető joga, amit meg kell védenünk.
Ne legyél néma tanúja mások szenvedésének. Egy kérdés, egy mondat, egy odanyújtott kéz - valakinek ez lehet az élet.