Athénban ezrek vonultak az utcákra, hogy megemlékezzenek a súlyos vonatbaleset kétéves évfordulójáról.

Pénteken Athén utcáin maszkot viselő tüntetők és rendőrök között konfliktus alakult ki, miután százezrek gyűltek össze a görög parlament előtt, hogy hangot adjanak követeléseiknek a legutóbbi, 57 áldozatot követelő vonatbaleset ügyében. A Reuters hírügynökség beszámolója szerint a két évvel ezelőtti tragédia emlékére országszerte számos településen szerveztek demonstrációkat. A feszültség fokozódott, miközben a légiforgalmi irányítók, mozdonyvezetők, orvosok, ügyvédek és tanárok általános sztrájkot hirdettek, kifejezve így elégedetlenségüket a helyzet miatt.
2023. február 28-án tragikus baleset rázta meg Görögországot, amikor egy személyvonat és egy tehervonat összeütközött. Az incidenst a középső régióban, Lárisza városának közelében regisztrálták, mintegy 380 kilométerre északra Athéntól, a forgalmas Athén-Szaloniki vasútvonalon. Az ütközést követően több vagon lesiklott a sínekről, sőt, legalább három jármű lángra is kapott. A baleset következményeként tömegek vonultak utcára, hogy kifejezzék felháborodásukat, és hetekig szünetelt a vonatközlekedés az érintett területen.
A Reuters szerint csütörtökön kiderült egy vizsgálatból, hogy a balesetet okozó biztonsági réseket még mindig nem pótolták. Az is fokozta az indulatokat, hogy bírósági eljárás keretében senkit nem vontak felelősségre az ügy miatt.
Az athéni tüntetés odáig fajult pénteken, hogy a maszkos demonstrálók Molotov-koktélokat dobáltak a rendőrökre, és megpróbálták megrohamozni a parlament épülete előtti barikádokat. Válaszul a rohamrendőrök könnygázzal oszlatták a tömeget a görög fővárosban. Az emberek egyébként az athéni Szintagma téren gyülekeztek, és azt skandálták "gyilkosok" - így utalva a görög kormány szerepére a balesetben.
Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök és kormánya súlyos kritikák kereszttüzébe került az áldozatok családtagjaitól, mivel nem kezdeményeztek parlamenti vizsgálatot a politikai felelősségre vonás érdekében. A vonatbalesetet követően újraválasztott kormány tagadja a tragédiában való felelősségét, hivatalos álláspontjuk szerint a bíróságnak kell foglalkoznia az ügy kivizsgálásával. Micotákisz pénteki Facebook-bejegyzésében megjegyezte, hogy "a végzetes emberi hibák krónikus állami hiányosságokkal ütköztek".
"Ez nem egyszerű baleset volt, hanem egy hidegvérű gyilkosság."
- mondta a Reutersnek egy tüntető Athénban. Egy másik arról beszélt a hírügynökségnek, hogy a gyász mellett azért jelent meg a tüntetésen, mert "a kormány megpróbálta eltussolni a dolgokat". A demonstrálók ezúttal is a "nincs oxigénem" szavakat skandálták a görög fővárosban. A helyi média korábban ugyanis megírta, hogy az egyik áldozat ezekkel a szavakkal hívta fel a segélyhívót a baleset idején.
Többen feketébe öltözve mentek iskolába, hogy így fejezzék ki a gyászt, amit a vonatbaleset miatt éreznek.
Pénteken Görögországban minden nemzetközi és belföldi repülőjáratot felfüggesztettek, miután a légiforgalmi irányítók is csatlakoztak ahhoz az általános sztrájkhoz, amelyet a baleset kétéves évfordulója alkalmából szerveztek. A mozdonyvezetők, orvosok, ügyvédek és tanárok is 24 órás sztrájkot hirdettek, hogy leróják a tiszteletüket az áldozatok előtt. Az ország számos pontján zárva maradtak az üzletek, és több színházi előadás is elmaradt a megemlékezés jegyében.
A görög ellenzéki pártok azzal vádolták a kormányt, hogy szándékosan eltussolta az ügyet, és lemondásra szólították fel Micotákiszékat. A görög parlament várhatóan jövő héten vitatja meg, hogy felállít-e egy bizottságot a baleset összefüggésében felmerülő politikai felelősség kivizsgálására.
Korábban is rendeztek már megmozdulásokat a görög parlament előtt a vonatbaleset következményeként, azonban a legutóbbi demonstráció lényegesen nagyobb léptékű volt, mint a januári események.