A kapusoknak sürgősen cselekedniük kell, mivel az időhúzás miatt szögletet kaptak a játékvezetőtől | Székely Sport

Egy különleges fociszabályt dolgoztak át, amelyről eddig csak hallottunk, de valójában sosem voltunk tanúi a gyakorlati alkalmazásának a mérkőzések során. A nyár beköszöntével azonban véget ér a hosszú percekig tartó hálóőr fetrengés a labdán: ezentúl nem lesz lehetőségük a kapusoknak, hogy indokolatlanul elnyúljanak a földön!
A Nemzetközi Labdarúgás Szabályalkotó Testülete (IFAB) nemrégiben Belfastban tartotta ülését, ahol fontos változtatásokat jelentett be. Az egyik leglényegesebb módosítás a kapusokat érinti: a jövőben a kapusoknak nem hat, hanem nyolc másodperc áll rendelkezésükre, hogy a labdát a kezükben tartsák. A játékvezetőnek az utolsó öt másodpercet egyértelműen jeleznie kell, és amennyiben a kapus túllépi a megengedett időkeretet, a mérkőzés szögletrúgással folytatódik az ellenfél javára.
A cél az, hogy a kapusok számára a lehető legkevesebb alkalom adódjon az időhúzásra.
A jelenleg hatályos szabályozás, amely sokkal szigorúbb kereteket szab, lehetővé teszi a kapus számára, hogy csupán két másodperccel rövidebb ideig birtokolja a labdát. Emellett a szöglet helyett közvetett szabadrúgást rendelnek el. Ennek ellenére a játékvezetők nem igazán alkalmazzák következetesen ezeket az előírásokat.
Az IFAB elmélete szerint a mérsékeltebb büntetések elősegíthetik a játékvezetők számára a szabályok érvényesítését, ezáltal gördülékenyebbé válik a mérkőzések lebonyolítása.
A kapusok szerepét alapjaiban érintette a 1992-es szabálymódosítás, amely eltörölte a hazaadás szabályát. Azóta a mezőnyjátékosok által visszapasszolt labdát a kapus nem foghatja meg. Ha mégis megpróbálja, akkor a játékvezető közvetett szabadrúgást ítél meg a labda érintésének helyén. Ez a változtatás jelentősen átalakította a játék dinamikáját és a kapusok feladatait a mérkőzések során.
Az új kapusszabályt angol és olasz utánpótlásligákban, illetve a máltai élvonalban is tesztelték, és több mint 400 mérkőzésen mindössze négy szögletet ítéltek meg időhúzás miatt.
A láthatóság érdekében a játékvezető az öt másodperc kezdetekor a magasba emeli a karját, majd amikor már csak egy másodperc van hátra, leengedi oldalra. Tekintettel arra, hogy a mai futballban mekkora veszélyt jelent egy-egy szöglet, a változtatás vélhetően előnyükre válik majd a mérkőzéseknek.
Jelenleg a rendelkezésünkre álló információk csupán a sajtóból származnak e szabály kapcsán. Valószínű, hogy amennyiben a gyakorlatban működőképesnek bizonyul, akkor a közeljövőben megismerkedhetünk az alkalmazási lehetőségeivel is.
Hasonlóan a teremlabdarúgó-mérkőzésekhez, itt is másodperceket fogunk számolni, így mindenki nyomon követheti, hogy a labda mikor és meddig tartózkodik a kapusnál. Ez a lépés egyértelmű célja az időhúzás minimalizálása lesz.
Eddig nem nagyon láthattuk, hogy a hat másodpercet valaki büntette volna közvetett szabadrúgással. Most azért meglehet, hogy jó párszor szögletet kell majd ítélnünk" - mondta el a meglátását Feleki Gellért, székelyudvarhelyi játékvezető, aki hétről-hétre dirigál találkozókat a 3. Ligában.
Nagy Barna, az FK Csíkszereda felnőtt csapatának kapusedzője hangsúlyozta, hogy a kapusoknak mostantól még nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a játékra, hogy elkerüljék az ajándék szögletek adását az ellenfél számára. "Amint a labda a kapushoz kerül, a koncentráció szintjének drasztikusan meg kell emelkednie. Ha a hátvédeknek nem tudja gyorsan és rövid passzokkal átadni a labdát, akkor hosszabb kirúgást kell alkalmaznia" - tette hozzá. Az új szabály, amely az időhúzás visszaszorítása érdekében született, eddig hat másodpercet biztosított a kapusoknak, ez most akár 10-15 másodpercre is nőhet. "Ez a szigorítás kedvező hatással lesz a játék folyamatosságára" - nyilatkozta Barna a Székely Sportnak.
Az elképzelések szerint a hálóőröknek csupán körülbelül öt másodpercük marad arra, hogy meghozzák a helyes döntést: vagy gyorsan átadják a labdát egy csapattársuknak, vagy, ha nem találnak biztonságos megoldást, akkor egy vészhelyzeti alternatívaként hosszú rúgással próbálkoznak. Ezzel nem csupán a kapusnak, hanem az egész csapatnak fel kell készülnie. A kapusok számára nem lesz lehetőségük arra, hogy nyugodt körülmények között helyezzék le a labdát, mivel az ellenfél játékosai folyamatosan a közelükben tartózkodnak, hogy megakadályozzák a rövid passzokat. Ez a helyzet pedig fokozza a nyomásgyakorlás lehetőségét is.
- összegzett Nagy Barna, aki minden részletet figyelembe vett.
Az új szabályt először a június 14-én kezdődő klubvilágbajnokság keretein belül fogják bevezetni.