Bill Gates a jövő helyett inkább a múlt titkait kutatja - Sg.hu
A Microsoft társalapítója és nagy filantrópja szünetet tart, és a jövő helyett inkább a múltját vizsgálja - és elgondolkodik azon, hogy a milliárdosok most hova tartoznak.
Bill Gates, ahogy telnek az évek, egyre inkább meglepődik a világ alakulásán. Ha a milliárdosok körét nézzük, sokan közülük a technológiai szektorban szereztek hatalmas vagyont, és egyre több olyan személy is megjelenik közöttük, akinek politikai nézetei jelentősen jobbra tolódnak. "Mindig is úgy vélekedtem, hogy a Szilícium-völgy inkább balközép álláspontot képvisel" - osztotta meg Gates. "Az, hogy most egy jelentős jobbközép csoport is formálódik, valóban meglepett." Ha a technológiai fejlődésre gondolunk az utóbbi évtizedek során, amelynek során ő megalapította a Microsoftot, és ezzel a világ egyik legértékesebb vállalatává tette, Gates elmondja: "Hihetetlen változások mentek végbe az internetes információmegosztás terén." Ezt ő előre látta, de az olyan közösségi média platformok, mint a Facebook és a Twitter megjelenése után "olyan problémákat tapasztalunk, amiket nem láttam jönni." A technológia által előidézett politikai polarizációt is említi: "Ezt nem tudtam előre megjósolni" - mondta. A technológia fegyverként való alkalmazása a közérdekek ellen? "Erre sem számítottam" - tette hozzá. Gates szavai tükrözik a világ folyamatosan változó táját, ahol a technológia nemcsak lehetőségeket, hanem kihívásokat is hoz magával.
Bill Gates a technológiai optimizmus megtestesítője, ám bizonyos területeken szkeptikus, különösen a kriptovaluták kapcsán. „Semmiféle haszna nincs” – hangsúlyozta. „Vannak olyanok, akik magas IQ-val bírnak, de mégis becsapták magukat ezzel.” Még a mesterséges intelligencia, amelyről Gates szívesen beszél, és amelybe a Microsoft jelentős összegeket fektetett, aggodalmakat is felvet. „Olyan dolgok miatt kell aggódnunk, hogy a technológiát rossz emberek használják” – tette hozzá. Idén 70. születésnapját ünnepli, és egyre többet foglalkozik a múltjával. Jövő héten jelenik meg „Source Code: My Beginnings” című könyve, amely gyermekkorának részleteit tárja fel. Ez a kötet az első a három tervezett memoár közül, és már legalább egy évtizede készül. Érdekes időszakban érkezik, hiszen a tech-milliárdosok, mint Elon Musk, Jeff Bezos és Mark Zuckerberg, hatalmas sikerük révén egyre nagyobb befolyásra tettek szert, amit sokszor megosztó módon, sőt kárörvendően alkalmaznak.
Harminc évvel ezelőtt Bill Gates volt az első és legismertebb technológiai milliárdos, aki a digitális világ szupersztárjává vált. Az 1990-es években a Microsoft operációs rendszere gyakorlatilag minden otthoni és irodai számítógépen ott volt, szinte elengedhetetlen eszközként. A cég ambiciózus terveket szőtt a feltörekvő internet világával kapcsolatban, amit akkoriban egyszerűen csak webnek neveztek. A Microsoftot erős, könyörtelen és mindenütt jelenlévő entitásnak tartották, ami aggasztotta a Szilícium-völgy szereplőit, sőt, még a szabályozó hatóságokat is megijesztette, akik végül jogi lépéseket tettek a vállalat ellen. A Microsoft-ellenes hangulat a populáris kultúrában a 2001-es "Antitrust" című film révén érte el csúcspontját, amely egy olyan IT-vezérigazgatóról szólt, aki a világuralomra törve embereket gyilkolt. A filmet bár sokan kritizálták, a Gates-re tett utalások figyelmet érdemeltek, és a film jelentős hatással volt a közvéleményre.
A harag régóta eltűnt, Bill Gates pedig már alig emlékszik az "Antitrust" ügyre. Egyfajta megkönnyebbüléssel tapasztalja, hogy már nem ő áll a figyelem középpontjában a milliárdosok között. "A jelenlegi technológiai óriások sokkal erősebb ellenérzéseket váltanak ki a közvéleményből" – mondja. A Szilícium-völgyben sokan döbbenten szemlélik a milliárdosok hatalommá alakulását. "Ez egy folyamatosan visszatérő téma az itteni szomorú beszélgetésekben" – nyilatkozta Paul Saffo, a technológiai szektor tapasztalt elemzője. "A közmegegyezés az, hogy Bill Gates szinte szentnek tűnik ahhoz a káoszhoz képest, ami most körülöttünk zajlik."
Annak ellenére, hogy Bill Gates emberbaráti tevékenysége során milliárdokat fektetett be a Gates Alapítványba, a Forbes listáján még mindig a világ 12. leggazdagabb embereként tartják számon, személyes vagyona meghaladja a 100 milliárd dollárt. Azonban már nem az a dinamikus figura, aki egykor volt; a fizikai állapota romlott, és saját rakétaflotáját sem birtokolja. Gates elismeri, hogy nem rendelkezik minden kérdésre megnyugtató válasszal. Élete hosszú ideig a nyilvánosság reflektorfényében zajlott, de 2021-es válása Melinda French Gates-től jelentős mértékben árnyékolta be a hírnevét. Ráadásul a Jeffrey Epstein-nel való vitatott kapcsolata is hozzájárult a megítélésének romlásához. "Az amerikai álom Indiában, Japánban és Kínában egyfajta kultikus eszmény, amelynek én is példája vagyok" - nyilatkozta Gates. "Ugyanakkor vannak, akik úgy vélik, hogy a milliárdosok léte elfogadhatatlan. Sokan azt hiszik, hogy a vakcinákat a gyerekek ellen használom. Valóban sokféle nézőpont létezik ebben a kérdésben."
Bill Gates ma már nem az a visszahúzódó milliárdos, aki a birtokán rejtőzködik: nemrég debütált második Netflix-sorozata, a "What's Next? The Future With Bill Gates". Az öt epizódból álló sorozat negyedik része, "Lehetsz-e túl gazdag?" címmel, olyan prominens alakokat vonultat fel, mint Bernie Sanders szenátor, aki határozottan igennel válaszol a kérdésre. Ez a nyílt önkritika olyan ritka és bátor lépés, amelyet más milliárdosok nem biztos, hogy megtennének. Gates azonban a műsor készítése ellenére sem változtatta meg álláspontját. "Törvényen kívül kellene helyeznünk a milliárdosokat?" - tette fel a kérdést, amire így válaszolt: "A válaszom erre - és tudom, hogy elfogult lehetek - nem". Ennek ellenére támogatja a progresszívebb adórendszer bevezetését. Évente összeszámolja, mennyi adót fizetett életében, és eddig 14 milliárd dollárra teszi ezt az összeget, "nem számítva a forgalmi adót". Úgy véli, egy igazságosabb rendszer keretein belül akár 40 milliárd dollárt is befizetett volna. A szeptemberben megjelent "Lehetsz túl gazdag?" című epizód már egy másik időszak szellemiségét tükrözi. Gates kérdésére a válasz egy milliárdosokból álló kormányzat körében egyértelmű: nem.
Gates igyekszik távol tartani magát a politikai vitáktól, ugyanakkor a 2024-es választások tétje olyan jelentős számára, hogy most először anyagilag is támogatást nyújtott. 50 millió dollárt adományozott a Future Forwardnak, amely a Harris alelnököt támogató legnagyobb külső finanszírozó csoport. Ugyanakkor nem zárkózik el a másik politikai oldaltól sem: háromórás vacsorán diskurált Donald J. Trumppal, a megválasztott elnökkel, a globális egészségügyi kihívásokról, beleértve a HIV-t és a gyermekbénulást. "Nagy érdeklődést tanúsított a felvetett kérdések iránt" - nyilatkozta Gates. "Szeretném a lehető legjobban bevonni ezt a kormányzatot az ügyekbe, ahogyan az első Trump-adminisztrációval is tettem" - tette hozzá Gates.
Gates önéletrajzának megírása egy különleges aspektusa az ő karakterének, amely megkülönbözteti őt kortársaitól, akik közül sokan inkább extrovertáltak. Az 1960-as és 1970-es évek elején Seattle egy felsőosztálybeli negyedében nőtt fel. "Sokan arról beszélnek, milyen nehéz gyerekkoruk volt, és hogy ez tette őket versenyképessé" - osztotta meg. "Nekem viszont ez nem volt része az életemnek." Ami viszont meghatározta fiatal éveit, az édesanyja, Mary Gates volt. Ő egy kiemelkedően sikeres nő volt, egy olyan időszakban, amikor a társadalom a gazdag nőket arra buzdította, hogy inkább a háztartásra összpontosítsanak. Ő volt az első női elnöke a United Way nevű nonprofit szervezetnek, és 1983-ban ő lett az első nő, aki vezette azt. Apja ügyvédként dolgozott, távolságtartó személyiség volt, de mindketten erős akaratú emberek voltak. "Hatodik osztályos koromban képes voltam akár napokig is hallgatni, csak az étkezések és az iskola miatt léptem ki a szobámból" - írta a "Source Code"-ban. "Ha vacsorázni hívtak, egyszerűen figyelmen kívül hagytam őket. Provokáltam őket" - emlékezett vissza.
"Nem értettem miért kell tiszteletet mutatnom irántuk. Anyukám eléggé rámenős volt az 'Így egyél' és a 'Legyen ilyen a modorod' és a 'Ha ketchupot eszel, akkor a ketchupot egy tálba kell tenned, és a tálat ide kell tenned. Elég hanyagnak tartott engem. Mert az is voltam." Persze nem igazán a ketchupról volt szó. "Nem éreztem negatívan iránta, de úgy tettem, mintha nem érdekelne, hogy mit mondott, ami határozottan irritálta" - mondta. Ideje nagy részét programozással töltötte, gyakran éjszakánként osont el. Aztán valami tényleg rosszul sült el, a középiskola első évének végén. Legjobb barátja, Kent hegyet mászott, lezuhant és meghalt. "Kent független gondolkodó volt, aki feszegette a határait" - mondta Gates. "A szülei aggódtak érte, és nem volt jó a természetes koordinációja. Mégis úgy tűnt, hogy élvezte, és nem álltak az útjába". Gates azt tanulta meg a tragédiából, hogy az élet lehet igazságtalanul rossz és igazságtalanul jó is. Ő nagyon szerencsés volt; Kent nagyon szerencsétlen.
Gates úgy véli, hogy ha a tizenéves énjét most diagnosztizálnák, valószínűleg az autista spektrumra sorolnák. Az édesanyja talán intuitívan felismerte, mire van szüksége. „Túl akartam szárnyalni az elvárásait” – emlékezett vissza. „Képes volt arra, hogy mindig magasra tegye a lécet.” Ezt a magas mércét tartotta szem előtt, amikor barátjával, Paul Allennel 1975-ben Albuquerque-ben megalapították a vállalkozásukat, amely a kezdetleges Altair 8800-as személyi számítógéphez készített szoftvereket. Gates még alig volt tizenéves, amikor Seattle környékére költözött, hogy közelebb legyen az édesanyjához, és fejlessze a fiatal cégét. Úgy véli, hogy spektrumzavara előnyhöz juttatta a Microsoftot. „Nem hittem a hétvégékben, és nem érdekelt a szabadság” – mondta egy alkalommal. Rendszeresen nyomon követte az alkalmazottai teljesítményét, hiszen még a rendszámukat is ismerte, lehetővé téve, hogy mindig ellenőrizhesse őket.
A "Source Code" a Microsoft történetének kezdetétől a végéig ível, bemutatva azokat az időket, amikor a táblázatkezelők, adatbázisok és szövegszerkesztők még gyerekcipőben jártak. Ezek az eszközök kezdetben talán primitívek voltak, de a felhasználók számára óriási termelékenységi előnyöket nyújtottak. Magabiztosan néztünk a jövő elé, bízva abban, hogy az csak jobb lehet. "Nem igazán tapasztaltunk sok hátrányt" - emlékezett vissza Gates. Ez a pozitív szemlélet sokáig elkísérte őt. 2017-ben azonban Gates figyelme az izraeli filozófus, Yuval Noah Harari Homo Deus című művére terelődött, amely a jövőbeli lehetőségeket és veszélyeket boncolgatta. Harari figyelmeztetése, miszerint a technológia révén az elit folyamatosan fejlődik, míg a tömegek lemaradnak, vitát váltott ki benne. "Ez a jövő nem elkerülhetetlen" - írta Gates, hangsúlyozva, hogy a jövő alakulása a választásainkon múlik. Jelenleg Harari legújabb könyvét, a "Nexus: Az információs hálózatok rövid története a kőkortól az MI-ig" című munkát olvassa, amely kritikus szemmel vizsgálja, mennyire váltunk a technológiától függővé. Gates tehát továbbra is aktívan foglalkozik a jövő alakulásával, és a technológiai fejlődés mélyebb megértésére törekszik.
Harari megjegyzi, hogy a modern okostelefonok információtömege felülmúlja az ókori Alexandriai Könyvtár összes tudását, és lehetőséget ad arra, hogy a felhasználók azonnal kapcsolatba lépjenek a világ több milliárd emberével. "Mindezek ellenére, miközben az információk roppant gyorsan áramlanak, az emberiség talán soha nem volt ilyen közel az önmaga megsemmisítéséhez" – állítja Harari. Gates, aki személyesen vásárolt egy Nexust, úgy véli, hogy Harari szarkasztikusan utal az olyan emberekre, mint ő, akik a többletinformációt mindig pozitívumként könyvelték el. "Igazat kell adnom neki, és be kell vallanom, hogy tévedtem" – mondja Gates, bár nem kér bocsánatot. Továbbra is hisz a technológia potenciáljában és jóságában. Ugyanakkor érezhető, hogy anyja figyelmeztetései még mindig hatással vannak rá: "Vigyázz a modorodra! Tedd a jót! Ne ess túlzásba!"
Milliárdosként mások hatalmas hatalommal ruháznak fel - fogalmazta meg Gates. Mivel egy adott területen kiemelkedő sikereket értél el, úgy tűnik, hogy az emberek hajlamosak azt feltételezni, "minden másban is kiemelkedő vagy, pedig lehet, hogy ez nem így van". Ez szinte olyan, mint egy figyelmeztetés az elvárások és a valóság közötti szakadékra.