Robert Fico határozottan elutasítja az új vasfüggöny kialakítását | Demokrata

Kiemeli, hogy Szlovákia nem támogatja az Európai Bizottság azon ajánlását, amely az Oroszországból érkező összes kőolaj-, gáz- és nukleáris üzemanyag import leállítására vonatkozik.
"Határozottan állítom, hogy elvetem a vasfüggöny politikáját, amely valósággá válik Európa és Oroszország között" - nyilatkozik Robert Fico a videóban.
Határozottan ki kell fejeznem, hogy nem látom a katonai megoldásban rejlő lehetőségeket az ukrajnai konfliktusban. Számomra egyértelmű, hogy a béke egyetlen járható útja a párbeszéd és a diplomácia. Minden olyan béketervet, amely a konfliktus rendezésére irányul, teljes mértékben támogatok. Ezt a véleményemet Putyinnak is kifejtettem, hangsúlyozva, hogy a háború folytatása nem vezethet tartós megoldáshoz. A miniszterelnök említette, hogy további információkat kapott az orosz elnöktől a háborúval kapcsolatban, de részletekbe nem bocsátkozott.
Kijelenti, hogy Szlovákia az EU- és NATO-tagságából eredő korlátozások ellenére is elkötelezett Oroszországgal való kapcsolatai fenntartása mellett. Ugyanakkor hangsúlyozta az orosz elnökkel folytatott megbeszélésén, hogy Szlovákia mindkét nemzetközi szervezet aktív és felelősségteljes tagja.
"Az Európai Bizottság azon tervét, hogy leállítsa az Oroszországból érkező gáz-, olaj- és nukleáris üzemanyag-szállításokat, őrültségnek tartom" - mondta Robert Fico, aki szerint irreális elképzelés, hogy a szlovák atomerőművekben az orosz eredetű nukleáris üzemanyagot más régiókból, például az Egyesült Államokból származóval helyettesítsék.
"Moszkvában nyilvánosan kinyilvánítottam, hogy ellenezni fogom az ilyen jellegű döntéseket" - tette hozzá, remélve, hogy a szavazás egyhangú és nem minősített többséggel fog zajlani. Ugyanis, ha ez utóbbi valósulna meg, Szlovákia kétségtelenül hátrányos helyzetbe kerülne a többi ország voksaival szemben.
"Senki sem mondhatja meg nekünk, mit tehetünk és mit nem" - mondta Robert Fico, hangsúlyozva, hogy kormánya "szuverén külpolitikát" folytat. Így reagált az egyes uniós intézmények és tagállamok vezetőinek azon kritikájára, miszerint az ukrajnai háború miatt nem volt helyénvaló Oroszországba látogatnia. Azt is kifogásolta, hogy a balti államok nem engedték át a repülőgépét a légterükön Oroszország felé. Elmondása szerint így a moszkvai út a szokásos két óra helyett hat óráig tartott.
Kaja Kallas, az Európai Unió vezető diplomatája nemrégiben éles kritikát fogalmazott meg Robert Fico moszkvai ünnepségen való részvételével kapcsolatban. Donald Tusk, a lengyel miniszterelnök szintén kifejezte véleményét, hangsúlyozva, hogy a győzelmi katonai díszszemlén való részvétel és Putyin elnök tapsolása minden résztvevőre szégyent hoz.
Robert Fico Kaja Kallas Facebook-bejegyzésére reagálva kifejtette, hogy tisztelettel adózik a háború során Szlovákiát felszabadító szovjet katonák emlékének. Hozzátette, hogy Kaja Kallasnak nincs joga kritikát megfogalmazni vele szemben, mivel teljesen természetes, hogy más vezetőkkel párbeszédet folytatunk.