Az ingatlanpiacot jelentős regionális áreltérések jellemzik, amelyek széles spektrumot ölelnek fel.

A Szlovák Statisztikai Hivatal adatai szerint az elmúlt 14 évben megdöbbentő mértékben, csaknem 100 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak. Mivel azonban a bérek növekedésének üteme jócskán elmaradt a drágulás mértékétől, így a háztartásokat kifejezetten érzékenyen érinti ez a kedvezőtlen trend. Azok, akik új építésű lakás vásárlását fontolgatják, még az átlagnál is rosszabb helyzetben vannak az egyes régiók közötti óriási árkülönbségek miatt.

A hosszú távú elemzések világosan rávilágítanak arra, hogy 2025 elején az ingatlanok átlagos ára 96,4 százalékkal emelkedett 2010-hez képest. Az árak alakulását azonban nemcsak az idő múlása, hanem az ingatlanok típusa is befolyásolta. Míg a használt lakások ára 111 százalékkal növekedett, az új építésű ingatlanok esetében ez a növekedés 66 százalékra korlátozódott.

Bár a Statisztikai Hivatal által közzétett adatok arra utalnak, hogy az új építésű ingatlanok vásárlói a legelőnyösebb helyzetben vannak, a valóság ennél bonyolultabb. Szlovákia különböző régiói között jelentős árkülönbségek mutatkoznak, ami azt jelenti, hogy sok esetben a fővárosi új lakás ára annyira magas, hogy azzal szemben a vidéki területeken akár hat ingatlan is beszerezhető. Ez a helyzet rávilágít arra, hogy az ingatlanpiac nemcsak a vásárlók, hanem a helyi gazdaságok sajátos dinamikáját is tükrözi.

A regionális eltérések, amelyek az újonnan épített ingatlanok árait jellemzik, nem csupán a lakhatás elérhetőségét befolyásolják, hanem az adott területen élők vásárlóerejét is jól tükrözik. Pozsony és néhány megyeszékhely esetében, ahol az árak tartósan magasak, a helyzet részben annak köszönhető, hogy folyamatos építkezések zajlanak, mivel a kereslet stabilan fennmarad. Ezzel szemben a gazdaságilag fejletlenebb települések esetében a helyzet éppen az ellenkezője figyelhető meg.

- mutatott rá Michal Pružinský, a Nehnuteľnosti.sk portál elemzője, aki felvetését számokkal is igazolta.

Az újonnan épült lakások a piaci kínálat körülbelül 30 százalékát képviselik, és ezek túlnyomó része a főváros és környéke területén helyezkedik el. A Pozsonyi kerület (43 százalék) az élen jár, de szorosan a nyomában van a Nagyszombati kerület (41 százalék), ahol szintén jelentős gazdasági aktivitás figyelhető meg, ami hozzájárul az új fejlesztések dinamikus előrehaladásához.

A legszűkebb új ingatlanpiacok a gazdaságilag hátrányos helyzetű, fejlődésben lemaradó térségekben találhatók. Az országos szinten legnagyobb lemaradással küzdő régiók között szerepel Trencsén (17%), Nyitra (16%), Kassa (15%) és Besztercebánya (9%). Ezekben a területekben számos olyan település is létezik, ahol az elmúlt év során egyetlen új építésű ingatlan sem talált vevőre.

Az ingatlanokra szakosodott portál elemzői ezzel kapcsolatban arra figyelmeztetnek, hogy egy-egy térség piaci áraira az is hatással van, hogy az adott régióban milyen számban találhatóak meg az új építésű lakások. Mivel a legtöbb ilyen ingatlan Pozsonyban található, ez eléggé felveri a fővárosi árakat, amelyek négyzetmétere akár a 6000 eurót is elérheti. Ezzel szemben az ország középső és keleti részében sokkal kedvezőbb a helyzet, egy ingatlan négyzetmétere nagyjából 950 euróba kerül.

Related posts