Rendőrségi Mentő: Zöld Terület A Zöld Terület egy nyugalmas oázis a város szívében, ahol a rendőrök és a mentők együtt dolgoznak a közbiztonság megteremtésén. Itt mindenki számára elérhető a gyors és hatékony segítségnyújtás, így a lakosok biztonságban é

A Police Medic II. - rendészeti sérültellátó szaktanfolyam harmadik napja jelentette a tanfolyam addigi legnagyobb kihívását: ekkor került sor a műveleti sérültellátás szempontjából legbiztonságosabb, azaz zöld zónában végzett feladatok megismerésére. E feladatok széles köre miatt a kiképzők az egész napot a gyakorlásnak szentelték.
Az első kihívás, amellyel a zöld zónában tevékenykedő, leendő rendőr orvosoknak meg kellett birkózniuk, a sérült személyek helyes fektetése és a stabil oldalfekvés elsajátítása volt. A kiképzők számos módszert mutattak be, kezdve a dinamikus harci fektetéstől egészen a gerincsérült páciensek lassú, alaposan megtervezett és gondosan végrehajtott mozgatásáig. A tanulóknak önállóan kellett mérlegelniük, hogy az egyes helyzetekben melyik fektetési technikát lenne célszerű alkalmazniuk. Az oktatók hangsúlyozták, hogy várandós nőket kizárólag a bal oldalukra szabad fektetni, míg azoknál, akiknél csak egy oldalon van sérülés, a sérült területnek kell a felső pozícióban lennie.
Az instruktorok kiemelt figyelmet szenteltek a földön fekvő test hőmérsékletének megőrzésére szolgáló eszközök bemutatásának, ahol a kurzus résztvevői különösen megismerkedtek az izolációs fóliával. Ez a sokoldalúan alkalmazható, arany- és ezüstszínű oldalával rendelkező lepel kompaktra hajtható, így akár egy farzsebben is kényelmesen elfér. Amint előkerül a csomagból, azonnal alkalmas arra, hogy hatékonyan befedje egy felnőtt felsőtestét, de szükség esetén hordágyként is funkcionálhat, sőt, egy törött kar rögzítésére is tökéletes megoldást nyújt.
A nap központi témája az újraélesztés volt, a leendő police medicek a mellkaskompresszióval, befújással végzett kézi reanimáció mellett megismerték az automata és a félautomata defibrillátor használatát, a telefonos segélykérés menetét. Az eltérő kialakítású, számítógéppel összekötött eszközök eredményeit az instruktorok figyelték és értékelték.
Számomra igazán meghökkentő élmény volt a csecsemőt ábrázoló bábu, amelynél elsajátítottuk az újraélesztés folyamatát: öt befújás előzi meg a lényeges lépéseket, majd ha nem észlelünk életjelet, két ujjunkkal percenként 100-120 nyomást gyakorolva folytatjuk az újraélesztést. Ezt követően 30 nyomás után két újabb befújásra van szükség - emlékezett vissza az egyik tanuló arra, ami a legnagyobb hatással volt rá és a legjobban megmaradt benne. - Apaként remélem, hogy soha nem kell alkalmaznom a tanultakat, de ha eljönne a pillanat, tudom, mit kell tennem.
Az oktatás során természetesen újra és újra előkerültek a harctéri érszorítók, a CAT-ek, melyeket az instruktorok kiáltásai nyomán hol egyik, hol másik végtagra kellett felhelyeziünk. A kiképzők már annyira alapos munkát végeztek, hogy készek voltak akár egy-egy elhagyott felszerelést, érszorítót vagy egész Police Medic-táskát is elcsenni.
2015-ben csatlakoztam a programhoz a PTE ÁOK Műveleti Medicina Tanszék meghívására, hogy alaposabban feltérképezhessük a katonai és taktikai aspektusokat. Abban az időben a Magyar Honvédség már közel egy évtizede folytatta az amerikai mintájú SOCOM, azaz a különleges műveleti harctéri elsősegélynyújtók képzését. E tapasztalatokat integráltuk a Police Medic rendszerbe - mondta Koltai Arnold alezredes, a kurzus taktikai elemeinek hátteréről beszélve. A nyugállományú honvédfőtiszt hangsúlyozta, hogy a rendőrök számára is hasznos lehet a távoli harctereken, gyakran vérrel szerzett tapasztalat. - Az intézkedéstaktikai elemek éppúgy alkalmazhatók, mint a lőtt, szúrt vagy robbanásos sérülések kezelésére kidolgozott protokollok. Fontos azonban kiemelni, hogy a katonai harcászat és a belügyi intézkedéstaktika között lényeges eltérések vannak, mivel a katona és a rendőr különböző szabályok szerint, eltérő célokkal dolgozik. Ennek ellenére a műveleti medicina mindkét területen a gyors és hatékony életmentés kulcsfontosságú eleme.
Az oktatás keretében a jövendőbeli mentőorvosok betekintést nyerhettek a törések, ficamok és rándulások kezelésének fortélyaiba. A szerdai program végén egy izgalmas bejelentés hangzott el: másnap elméleti vizsga vár a csapatra, ami mindenkit arra ösztönzött, hogy az estét a tanulás szentelésével töltse.