Európát egy olyan különleges időjárási jelenség érinti, amely gyökeresen átalakította az energiatermelés dinamikáját.

Az EU-ban működő közművek 13%-kal több áramot termeltek fosszilis tüzelőanyagokból 2025 január és június között az előző év azonos időszakához képest. Ez 2017 óta a legnagyobb éves növekedés a fosszilis energiatermelésben - derül ki az Ember nevű think tank adataiból.

A földgázzal való áramtermelés 19%-os növekedésével új magasságokba emelkedett, elérve ezzel a három éve nem tapasztalt szintet. Ezzel párhuzamosan a szénalapú energiatermelés is 2%-kal bővült, ezzel kétéves rekordot döntve.

A fosszilis tüzelőanyagok fokozott használatának következményeként az energiaszektor szén-dioxid-kibocsátása 9%-kal nőtt, elérve ezzel a 297 millió tonnás szintet.

A fosszilis energiahordozók intenzív alkalmazásának legfőbb mozgatórugója.

a tiszta energiaforrások termelésének jelentős visszaesése volt, amit az Európa-szerte 2024 vége óta tapasztalható időjárási körülmények okoztak.

A szélerőművek termelése, amely 2024 első felében az EU áramellátásának közel 20%-át tette ki, rekordmértékű, 9%-os csökkenést mutatott, 225 terawattórára esett vissza. A turbinák magasságában tartósan alacsony szélsebesség - különösen Németországban, ahol az EU szélerőmű-kapacitásának több mint 30%-a található - jelentősen visszavetette a szélerőművek teljesítményét.

Ezzel párhuzamosan a vártnál alacsonyabb hó- és csapadékszint tapasztalható.

a vízierőművek áramtermelése 15%-kal csökkent az előző évhez képest.

A január és június közötti időszakban előállított 164 terawattóra vízerőművi áram 28 terawattórával maradt el a 2024-es év hasonló időszakának teljesítményétől, így ez a mennyiség két éve a legalacsonyabb szintet képviseli.

A napenergia-termelés 21%-os, azaz 32 terawattórás növekedése némileg mérsékelte a szél- és vízenergia-termelés csökkenését. Az Európai Unió napelemfarmjai 2025 első felében történelmi csúcsot értek el, hiszen 179 terawattóra villamos energiát állítottak elő. Ez a mennyiség először haladta meg a vízierőművek által termelt energiát a január-júniusi időszakban.

A telepített napenergia-kapacitás növekedése várhatóan tovább fokozza a napenergiából származó áramtermelést a következő hónapokban. Ez különösen kedvező hír a tiszta energia híveinek az EU területén.

A szél- és vízenergia-termelés drámai csökkenése komoly aggodalmakat vet fel, főként figyelembe véve, hogy a klímaváltozás jelei arra utalnak, hogy a jövőben még inkább eltérő időjárási mintákra számíthatunk a korábbi normáktól.

Az emelkedő átlaghőmérséklet Európa-szerte jelentős hatással van az alacsonyabb fekvésű területek hótakarójára, ami a vízierőművek hatékonyságát is csökkenti. Ez különösen figyelemre méltó, mivel az Európai Unió vízierőmű-kapacitása tavaly történelmi csúcsot ért el.

Bár az éghajlatváltozás intenzívebb viharokat okoz sok területen, gyakoribbá teszi a szélcsendes időszakokat is, mivel a Föld sarkai és a trópusi területek közötti hőmérséklet-különbség csökken. Ez a jelenség - az úgynevezett globális szélcsend - komoly aggodalomra ad okot az energiatervezők számára.

Amennyiben a szélsebesség huzamosabb ideig alacsonyan stagnál, és a vízerőművek télen csupán minimális hó- és csapadéknövekedést tapasztalnak, az Európai Unió energiaszolgáltatói komoly kihívásokkal néznek szembe a kereslet kielégítése terén. Még akkor is, ha a napenergia-termelés folyamatosan bővül, a helyzet nem könnyű.

Ez arra utal, hogy a fosszilis tüzelőanyagok alkalmazásának hosszú távú mérséklésére irányuló erőfeszítések ellenére a földgáz és a szén valószínűleg továbbra is alapvető elemei lesznek az EU energetikai rendszerének a közeli jövőben.

Forrás: Reuters hírei alapján.

Related posts