Nyugdíj 2025: Az előlegek már igényelhetők, de márciustól új kiegészítések várhatóak!

Minden év január 1-jétől kezdődően, egészen márciusig, amikor a valorizációs szorzószámokat közzéteszik, a benyújtott nyugdíjigények esetén nyugdíjelőleg kerül megállapításra. Ezt az eljárást az adó.hu is hangsúlyozza, kiemelve, hogy a nyugdíj végleges összegének meghatározásához a valorizációs szorzószámok ismerete elengedhetetlen.

A nyugdíjigény elbírálásának folyamata – amely magában foglalja a nyugdíjjogosultság megállapítását és a nyugdíj összegének meghatározását – gyakran bonyolult és időigényes lehet.

Az egyik leggyakoribb nehézség, amellyel a nyugdíj összegének meghatározásakor szembesülünk, valószínűleg az, hogy a jövedelmek és keresetek összegyűjtése során előfordulhat, hogy egy régebbi időszakra vonatkozó munkabér beszerzése problémás lehet. Ennek oka lehet például, hogy az adott munkáltató már nem létezik, ami megnehezíti a szükséges adatok elérését.

Mindkét fenti esetben, ha a nyugdíjjogosultság megállapítható, nyugdíjelőleg folyósítására kerül sor - írja a portálon Molnárné Balogh Márta, tb-szakértő.

A nyugdíjtörvény előírásai szerint, amennyiben a nyugellátásra való jogosultság megállapított, de a tárgyévi valorizációs szorzószámok, illetve egyéb szükséges adatok hiányában az igénylés benyújtásától számított 30 napon belül nem lehetséges a pontos nyugellátás összegének meghatározása, akkor az igénylő számára a rendelkezésre álló információk alapján előleget kell megállapítani és kifizetni. Fontos megjegyezni, hogy a nyugellátás végleges megállapításakor a korábban folyósított előleg összegét figyelembe kell venni.

2024. januártól a nyugdíjelőleg megállapítása már nem határozat formájában történik, hanem végzés keretében.

Ez a módosítás nem érinti a nyugdíjelőleg funkcióját és célját, csupán az eljárás jogi aspektusait alakítja át.

Ez a hatósági döntés, amely a nyugdíjjogosultság megállapításával foglalkozik, nem csupán azt erősíti meg, hogy a jogosultság létezik és nyugdíjelőleg kifizetése esedékes, hanem lehetőséget teremt arra is, hogy több, az igénylő számára lényeges kérdést rendezzenek.

A nyugdíjelőleg megállapításáról hozott határozat alapján elkezdődik a nyugdíjelőleg kifizetése is.

A 2024. január 1-jén életbe lépő nyugdíjtörvény módosítása új perspektívákat nyújt a nyugdíjigénylőknek, különösen azoknak, akik hosszabb ügyintézési folyamatokra számítanak.

Az új szabályozás értelmében, amennyiben a nyugellátás iránti kérelmet négy hónapon belül nem dolgozzák fel az eljárás megkezdésétől számítva, az igénylő jogosult arra, hogy a közben beszerzett információkra hivatkozva módosítást kérjen a nyugdíjelőleg összegében.

A módosítás iránti kérelem általában a nyugdíjelőleg emelésére irányul, hiszen a cél, hogy a végleges összeg megállapításáig minél magasabb legyen az előleg. Ugyanakkor ritkábban előfordulhat az is, hogy a kérelem a fordított irányba hat. A nyugdíj végleges összegének meghatározásakor figyelembe kell venni a már folyósított előleg összegét, így előfordulhat, hogy a korábban megállapított előleg a későbbiekben, új adatok birtokában, alacsonyabb összegűnek bizonyul. Ez a változás pedig a későbbi különbözet nagyságát kedvezően befolyásolhatja.

Amint minden szükséges információ összeállt a nyugdíj végső összegének meghatározásához, azonnal elindítjuk a határozat kiadásának folyamatát.

Azokban az esetekben, amelyek a tárgyévi valorizációs szorzók megjelenésére várakoznak – tehát ahol az öregségi nyugdíj megállapításához benyújtott kérelmet a valorizációs szorzószámok hatálybalépése előtt terjesztették elő –

Related posts