Nyirády Péter, a Semmelweis Egyetem dékánja, hangsúlyozta, hogy az orvosképzés terén elengedhetetlen a Z generáció elvárásainak figyelembevétele. Az új generáció tagjai számára fontos, hogy a képzés során rugalmasan alkalmazkodjunk az ő igényeikhez, így b

Nyirády Péter, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának dékánja, hangsúlyozza, hogy elhivatott és valóban orvosnak készülő hallgatókat várnak. Szerinte a fiatalok számára a tudás átadása lényegre törőbb módon kell, hogy történjen, például audiovizuális eszközök és digitális tankönyvek alkalmazásával. Emellett kiemeli a személyes és gyakorlati oktatás fontosságát, amely még hangsúlyosabb szerepet kell, hogy kapjon. Az egyetem legnagyobb karán közel négyezren tanulnak, és a hallgatók több mint fele külföldről érkezik.

A dékáni pályázatának egyik fő törekvése, hogy a Semmelweis Egyetem a világ 100 legjobb felsőoktatási intézménye közé emelkedjen. De vajon mennyire megvalósítható ez a cél?

Ha megvizsgálja az ember, hogy például a Times Higher Education globális rangsorában mely egyetemek kerülhetnek a top 100-ba, érdekes adatokat talál. A Semmelweis Egyetem tudományos, oktatási teljesítménye, nemzetközi elismertsége, akár infrastruktúrája alapján bőven befér a legjobb százba. Van azonban még egy tényező, a nemzetközi láthatóságot mutató, úgynevezett reputációs kérdőív, amely közel egyharmadát adja a pontszámoknak. Ezt úgy mérik, hogy rendszeresen kiküldik több mint ötezer egyetemi kutatónak világszerte azt a kérést, hogy sorolja fel a 15 legismertebb egyetemet. Ebben kell előrelépnünk. Hasonló cipőben jár a Bécsi Orvostudományi Egyetem is, pedig jóval több forrással gazdálkodik, mint mi. Kis országok egyetemeinek nehéz bekerülniük a top 100-ba, ezért mi komoly erőforrásokat csoportosítunk az egyetem nemzetközi ismertségének növelésére. Több szakterületen a különböző nemzetközi rangsorokban már a top 100-ban vagyunk, például a US News-rangsorban a szív-és érrendszeri betegségek területén a legjobb ötvenben. A gyógyszertudományoknál is az első százba kerültünk a napokban megjelent 2024-es Sanghaj-rangsorban.

Miért lenne jó a Semmelweis Egyetemnek, ha top 100-as intézmény lehetne?

Engedd meg, hogy visszakérdezzek: miért is készít évente a HVG a legjobb hazai egyetemek rangsorát? 123 országból vonzunk hallgatókat, és ha valaki Németországban keres lehetőséget a gyermeke számára, hogy hol folytathatja tanulmányait – legyen szó külföldi tanulmányi tervekről, vagy arról, hogy a hazájában nem nyert felvételt –, mit is figyel meg? Milyen vezetés alatt áll az adott intézmény, milyen események zajlanak ott, és hol helyezkedik el a nemzetközi rangsorban? Más szóval, mennyire értékes lesz az a diploma, amit a gyermeke majd megszerez. Ha sikerül előrébb lépnünk a rangsorban, bár a hallgatói létszámunk nem feltétlenül fog növekedni, lehetőségünk nyílik arra, hogy a legtehetségesebb fiatalokat válasszuk ki egy szélesebb merítési lehetőségből.

A hazai középiskolákban a természettudományos és reál tárgyak oktatása komoly kihívásokkal küzd a tanárhiány miatt. Önök ebből mit érzékelnek?

Hozzánk olyan óriási a túljelentkezés, hogy a jó tanulók közül is a legjobbakat vesszük fel, tekintettel arra, hogy a karunkon kiadott diploma szerintünk Magyarországon a legértékesebb, legkonvertibilisebb orvosi diploma. Elmondhatjuk, hogy a világ bármely részén tárt karokkal várják azt az orvost, aki itt végzett, ami a nemzetközi hallgatók miatt különösen fontos.

Természetesen foglalkoztat minket, hogy milyen hallgatók érkeznek hozzánk, de ez egy sokrétű és összetett kérdés. Egyrészt a 18 éves fiatalok száma folyamatosan csökken, ami aggasztó jelenség. Másrészt a Z generáció, talán a felelősségtől való félelem miatt, nehezebben választja az orvosi pályát. A PályaPanoráma program keretében rendszeresen fogadunk gimnazistákat, főként biológia és kémia fakultációval rendelkező diákokat, akiket aktívan bevonunk az oktatásunkba. Ezen kívül a Kerpel-Fronius Ödön tehetséggondozó program keretében nyári tábort szervezünk az érdeklődő középiskolások számára, amely lehetőséget biztosít számukra, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a tudományos világba.

Related posts