A lakásárak Magyarországon négyszeres ütemben emelkednek az európai uniós átlaghoz képest.
Az elmúlt két év magas inflációs környezete sokakat arra kényszerített, hogy halasszák el lakásvásárlási szándékaikat. Most azonban, hogy ismét megjelentek a piacon, figyelemre méltó változások indultak el: a kereslet a lakások iránt jelentősen megnövekedett, a hitelezés újra beindult, ami természetesen az árak emelkedéséhez vezetett – áll a hvg.hu MNB legújabb lakáspiaci jelentésére hivatkozva. Az előzetes adatok tükrében elmondható, hogy az elmúlt év során az országos lakásárak átlagosan 12,8 százalékkal emelkedtek, míg Budapest esetében ez a növekedés 14,7 százalékot tett ki. A bérleti díjak sem maradtak el, hiszen országosan 9,9, Budapesten pedig 9,4 százalékkal drágultak az ingatlanok bérlése az elmúlt évhez képest.
Közben az Európai Unió átlagában is emelkednek a lakásárak, de ha távolabbról tekintünk rá, a növekedés mértéke még mindig elmarad a hazai trendtől: itt csupán 2,9 százalékos drágulás figyelhető meg. A lakásépítési költségek emelkedése itthon a tavalyi 16 százalékról 5,3 százalékra mérséklődött, de ez még mindig több mint kétszerese az uniós átlagnak, amely mindössze 2,5 százalék.
A jegybank megállapítása szerint a jelenlegi piaci környezet egyre kevésbé kedvez az alkuk lebonyolításának. Budapesten a hirdetésekhez viszonyított vételárak középértéke 3 százalékkal, míg vidéken 5 százalékkal csökkent. Érdemes hangsúlyozni, hogy ez nem az átlag, hanem a medián érték, ami azt jelenti, hogy az alkuk során elért árakat sorba állítva ez a középső érték. Tavaly ilyenkor ezek az értékek még 3,8, illetve 5,7 százalékot mutattak.
A hitelezés terén figyelemreméltó változások zajlanak: az idei év első nyolc hónapjában a felvett hitelösszeg 148 százalékkal emelkedett az előző évhez képest. A piaci lakáshitelek átlagos teljes hiteldíjmutatója 6,8 százalékra csökkent, míg ha a támogatott konstrukciókat is figyelembe vesszük, az átlagos hitelkamat 5,5 százalékra módosult. Az MNB bankokkal folytatott felmérése szerint a kereslet lakáshitelek iránt rendkívül magas, így a jövőben még inkább felerősödhet a hitelezési aktivitás.