Nagy Márton: A fogyasztás helyreállt, és az egészségpiacon is jelentős növekedés tapasztalható.
Nehéz időszakokon vagyunk túl, hiszen az elmúlt két év sok kihívással járt. Jelenleg a német gazdaság gyengélkedése és teret vesztése jelent komoly problémát, amely hatással van a magyar gazdaságra is. Mivel belső piacunk kicsi, a gazdaságpolitikánk nem tud teljes mértékben a hazai igényekre fókuszálni, így érzékenyen reagálunk a külső gazdasági környezet változásaira. Az előrejelzések szerint a negyedik negyedévben 3-4 százalékos növekedés várható a kiskereskedelemben, ami jelentős fellendülést jelent. Az ipari szektorban is várhatóak pozitív meglepetések. A gazdaság láthatóan kezd magához térni, és a fogyasztás is újra fellendülni látszik – hangsúlyozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a gyógyszergyártók szövetségének eseményén. Ugyanakkor az ipari szektor negyedik negyedéves teljesítményével kapcsolatban még óvatosan nyilatkozott.
Kijelentette, hogy a jövő évre tervezett 3 százalékos növekedés elérhető cél, amelyet a résztvevők mindannyian reálisnak ítélnek. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a siker érdekében aktív lépésekre van szükség. Ezért a szervezet tagjait arra ösztönözte, hogy vállaljanak szerepet a jövő évi növekedés előmozdításában.
A német gazdaság gyenge teljesítménye, a recesszióval járó kihívások és az elektromos átállással kapcsolatos bizonytalanságok nem kedveznek az európai gazdasági környezetnek. Ennek következtében a magyar feldolgozóipar is nehézségekkel küzd, hiszen a termelési adatok, különösen az export terén, elmaradnak az elvárásoktól. Az optimizmusra való okok hiányoznak. Mindazonáltal Magyarország érdeke fűződik ahhoz, hogy a német gazdaság helyzete javuljon, és sikeresen navigáljanak a nehézségek között. Az inflációt sikerült mérsékelni, a 3%-os gazdasági növekedés elérése reális célnak tűnik, emellett 8-9%-os reálbér-növekedésre is számítunk – zárta beszédét a miniszter.
A 25 tagvállalatot összefogó szövetség, a Magyosz, 2020 óta a Külgazdasági és Külügyminisztérium, ezzel párhuzamosan pedig Magyarország kormányának stratégiai partnerévé vált. Az idei évben a szervezet a Deloitte szakmai csapatát bízta meg egy átfogó tanulmány elkészítésével, amely az iparági trendek feltárására fókuszál. A tanulmány legfontosabb megállapítása, hogy a magyar gyógyszergyártás a hazai ipar egyik stabil alapköve, amelyre érdemes jövőbeli fejlesztéseket és befektetéseket alapozni.
A gyógyszergyártás a feldolgozóipar által megtermelt bruttó hozzáadott érték 7 százalékát adja, és az egy foglalkoztatottra jutó hozzáadott értékben messze meghaladja a feldolgozóipari átlagot (24,6 százalék a KSH adatai szerint). Az ágazat bruttó hozzáadott értékét tekintve nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően teljesít Magyarország - a hazai gyógyszergyártás teljesítménye messze meghaladja a környező országokét. A gyógyszergyártás bruttó hozzáadott értéke a kibocsátás szinte felét, 47 százalékát teszi ki, ezzel messze meghaladva a feldolgozóipari alágak teljesítményének 20 százalékos átlagát - hangzott el a konferencián.
A Deloitte tanulmánya kiemelte: az elmúlt tíz évben konstans 50 százalék felett volt a patikából megvásárolt, hazai gyártású készítmények aránya, a Magyosz szerepe az alapellátásban így meghatározó Magyarországon. Ezért gazdasági szempontból is fontos momentum, hogy a kormány kivezette az ágazati szereplőket érintő extraprofitadót, amit egyébként a szereplők üdvözöltek. Ugyanakkor továbbra is túladóztatottnak ítélik a piacot, hiszen 80 címen fizetnek közterhet, hozzájárulva ezzel a költségvetés stabilitásához.