Fedezd fel velünk az öt izgalmas grafikát, amelyek a lakossági állampapírok és a PMÁP világát járják körül!

A Portfolio áprilisi eseménye egy különleges, zártkörű meetup, amelyet a magyar vagyonkezelők, privátbankok, prémium bankok és befektetési szolgáltatók vezetői számára szervezünk. Az esemény fókuszában a 2025-ös befektetési, vagyonkezelési és megtakarítási trendek állnak. Ez egy kivételes alkalom a kapcsolatok kiépítésére és a networkingre, ahol a szakma legjobbjai találkoznak. A résztvevők kötetlen beszélgetések keretében oszthatják meg egymással gondolataikat a legfontosabb trendekről és várakozásokról, mindezt egy őszinte, leplezetlen légkörben. Ne hagyja ki ezt a páratlan lehetőséget!

Nemrégiben napvilágot láttak a legfrissebb statisztikák, amelyek a forintos lakossági állampapírok állományának február végi alakulását elemzik. Az adatok azt tükrözik, hogy bár a prémium állampapírok állománya jelentős csökkenést mutatott, az összesített állomány mégis növekedett a decemberi szinthez képest. A PMÁP-ok esetében különösen azokban a konstrukciókban tapasztaltunk visszaesést, amelyek már kamatot fizettek, így ezek alacsonyabb kamatokra váltottak.

Kíváncsiak voltunk arra, hogyan oszlik meg a lakossági állampapírokban tartott állomány az egyes forgalmazók között, és ebből mekkora részt tesz ki a PMÁP-ban tartott összeg.

Bár a forgalmazók többsége nem osztotta meg velünk ezt az információt, többek között az Államkincstár válaszolt a kérdéseinkre, így azt megtudtuk, hogy a teljes és a PMÁP-állományon belül mekkora részt hasít ki magának a lakossági papírok legnagyobb forgalmazójának számító kincstár (és annak függő ügynökei).

Az Államkincstár Portfolio-nak benyújtott információi alapján december végén a lakossági állampapírok összértéke 7385 milliárd forint volt, míg február végére ez az összeg 7577 milliárd forintra emelkedett.

A kincstár ebben az időszakban körülbelül 200 milliárd forintos növekedést ért el, míg a lakossági papírok volumene "csupán" 130 milliárddal gyarapodott. Ez azt jelenti, hogy a többi forgalmazó esetében összességében enyhe csökkenés figyelhető meg az állományokban.

Az adatok alapján jól látható, hogy a lakossági állampapírok kétharmada az Államkincstárnál koncentrálódik, és ez az arány az utóbbi hónapokban még növekedett is.

Ha kizárólag a Prémium Magyar Állampapír adataira vagyunk kíváncsiak, a kincstár legfrissebb tájékoztatása szerint már megfigyelhető egy csökkenés az állományi számokban.

Míg december végén a magyarok által az Államkincstárnál elhelyezett PMÁP teljes összege meghaladta a 4000 milliárd forintot, február végére ez az összeg körülbelül 3400 milliárdra csökkent.

Miközben tehát a teljes PMÁP állomány az elmúlt két, jelentős kamatfizetéssel érintett hónapban több mint 12%-kal csökkent, az Államkincstárnál 16%-os PMÁP-csökkenést lehetett megfigyelni, vagyis a kincstárnál aktívabb lehetett a lakosság a PMÁP-visszaváltásokkal, mint más fogalmazóknál.

Ez természetesen nem okoz meglepetést, hiszen a PMÁP-piacon az Államkincstár részesedése a többi forgalmazóhoz képest jelentős, körülbelül 56%-os.

A begyűjtött adatok világosan rámutatnak arra, hogy míg december végén a kincstári lakossági állampapír-állomány közel 55%-át a PMÁP képezte, addig február végére ez az arány 45% környékére csökkent. Ez a tendencia azt jelzi, hogy a PMÁP iránti érdeklődés csökkent, és a lakosság egyre inkább más állampapírok, például a FixMÁP és a BMÁP irányába fordult.

A címlap képének illusztrációs szerepe van. A kép forrása: Getty Images.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts