Trump mindenkit eltávolított, aki részt vett büntetőügyeinek kivizsgálásában, legyen szó ügyészekről vagy FBI-ügynökökről.

Fotó: Getty Images / Andrew Harnik - Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, bosszúval fenyegette meg az ügyészeket és az FBI ügynökeit.

A Trump-adminisztráció pénteken döntést hozott, amely során elbocsátott egy csoport ügyészt, akik a január 6-i eseményekkel kapcsolatos büntetőügyekben voltak érintettek. Emellett kérésükre az FBI nyomozóinak nevét is bekérték, hogy lehetőségük legyen őket is eltávolítani. E lépésekkel a Fehér Ház nyilvánvalóan jelezni kívánja, hogy kontrollt kíván gyakorolni a szövetségi bűnüldöző ügynökségek felett, és megtisztítani azokat az alkalmazottaktól, akikről úgy véli, hogy nem elég lojálisak - számolt be róla az AP News.

A The Associated Press birtokába került feljegyzés szerint Emil Bove megbízott főügyész-helyettes rendelte el az ügyészek elbocsátását, miután Donald Trump elnök átfogó kegyelmi akcióban, szabadon bocsátotta a 2021. január 6-i Capitolium elleni támadás résztvevőit. Mintegy két tucat alkalmazottat bocsátottak el a washingtoni amerikai ügyvédi hivataltól - mondta egy névtelenül nyilatkozó, az ügyben járatos személy.

Bove több mint fél tucat FBI-vezetőt nyugdíjba vonulásra vagy elbocsátásra utasított, és bekérték az összes FBI-alkalmazott nevét, beosztását, akik a január 6-i nyomozásban érdekeltek voltak. Az iroda megbízott igazgatója szerint ezres nagyságrendben szerepelhetnek nevek a listán.

Az AP által megszerzett dokumentumok alapján a DCUS ügyvédi irodájából elbocsátott ügyészeket kezdetben ideiglenes jelleggel alkalmazták, hogy támogassák a január 6-i események kapcsán zajló eljárásokat. Azonban miután Trump novemberi választási győzelmet aratott, ezek az ügyészek állandó pozíciót nyertek el. Bove, a megbízott főügyész-helyettes hangsúlyozta, hogy "nem fogja tolerálni az előző kormányzat felforgató személyi intézkedéseit".

Az FBI-nál végrehajtott tömeges elbocsátás súlyos következményekkel járna az Egyesült Államok legfontosabb szövetségi bűnüldöző ügynökségének a Fehér Háztól való hagyományos függetlenségére. Ugyanakkor ez összhangban állna Trump azon szándékával, hogy a rendfenntartó és hírszerző közösséget a saját politikai akaratának alá rendelje.

Ez a lépés a szövetségi kormányzati alkalmazottak ellen irányuló megtorlások sorozatába illeszkedik, miután a hét elején egy csoport magas rangú FBI-vezetőt elbocsátottak, valamint az igazságügyi minisztérium keretein belül, Jack Smith különleges ügyvédi csapatának jogi képviselői is érintettek lettek.

Az FBI-ügynökök szövetsége szerint az ügynökök kirúgására tett erőfeszítések felháborítóak, alapvetően ellentétesek a Trump elnök által felvázolt bűnüldözési célokkal és az FBI-ügynökök támogatásával.

Több száz ügynök elbocsátása súlyosan gyengítené az Iroda azon képességét, hogy megvédje az országot a nemzetbiztonsággal és a bűnügyi fenyegetésekkel szemben, és végső soron azt kockáztatja, hogy a hivatalt és annak új vezetését kudarc miatt felállítják - áll a szövetség közleményében.

Az elbocsátott ügynökök jogi intézkedéseket fontolgatnak.

Az FBI igazgatójává választott Kash Patel azt mondta, hogy nincs tudomása a Trump-nyomozásban résztvevő FBI-alkalmazottak állásának megszüntetésére vagy más módon történő megbüntetésére vonatkozó tervekről. Patel egy podcast-szereplésében megjegyezte, hogy Trump-ellenes "összeesküvőket" ki kell irtani.

Trump hosszú idő óta kifejezte frusztrációját az FBI és az igazságügyi minisztérium iránt, amiért azok vizsgálatokat folytattak, amelyek beárnyékolták elnöki tevékenységét. Ezek a vizsgálatok között szerepelt az Oroszország és a 2016-os választási kampánya közötti kapcsolatok feltárása, amely az elmúlt négy év során is tovább zajlott. Az oroszországi ügy kivizsgálása során Trump elbocsátotta az FBI akkori igazgatóját, James Comey-t, majd a második vezetőt, Christopher Wrayt is leváltotta, mindezt alig néhány héttel a novemberi választások után, amikor ismét győzelmet aratott.

Related posts