Felfedtük Lázár János közel 200 milliós, eddig rejtélyes extrabevételének eredetét.

A kormánytagok tavalyi jövedelmi rangsorában Lázár János a harmadik helyet foglalja el, közel 400 millió forintos bevételével. Különösen érdekes, hogy a rangsorban szereplő 200 milliós tétel forrása eddig nem volt egyértelmű. Mostanáig.
A HVG legfrissebb cikkében a K-Monitor korrupciókutató szervezet által készített összegzés alapján betekintést nyerhetünk abba, hogy az egyes miniszterek és államtitkárok hány forintot kerestek az adott évben, valamint mennyi "mellékes" jövedelemmel rendelkeztek, amit hivatalosan "külön adózó" bevételnek neveznek. Ezek a kiegészítő jövedelmek általában osztalékokból vagy egyéb rendkívüli bevételekből származnak.
A 2024-es év legnagyobb jövedelmű kormánytagjai tagjai között az első helyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter végzett, akinek 40 millió forintot elérő éves miniszteri fizetése mellett 1,5 milliárd forint külön adózó jövedelme is volt.
A második helyezett Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát irányító miniszter, 520 millió forintos bevétellel büszkélkedhet. Ebből a jelentős összegből a legtöbb jövedelem a miniszter által gyakran emlegetett találmányának jogdíjából származik, amely számára évről évre jelentős keresetkiegészítést biztosít.
A harmadik helyezett volt Lázár János, aki tavaly 394 millió forintot keresett, amelyből 85 milliót vélhetően a miniszteri fizetése, a képviselői tiszteletdíja, illetve a Jövő Nemzedék Földje Alapítvány elnöki pozíciója hozhatott.
A K-Monitor legújabb elemzése alapján a fennmaradó 309 millió forint külön adózó jövedelmének egy része osztalékból és a földjei után szerzett bevételekből származik. Azonban a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a jövedelem egy jelentős része nem volt azonosítható. A két említett forrás összesen maximum 120 millió forintot képvisel, ami arra utal, hogy a maradék jövedelem forrása továbbra is rejtélyes.
A HVG valószínűleg felfedezte a hiányzó 190 millió forint forrásának titkát is. Ez az összeg egyértelműen egy üzletrész-eladás révén került a miniszter pénztárcájába, amely a Divatcsarnok Projekt Zrt.-ben lévő 10 százalékos részesedés értékesítéséből származik.
Emlékezetes, a mini-Dubaj projekt körüli vitában derült ki, hogy az azóta - a főváros elővásárlási joga miatt - dugába dőlt beruházás arab befektetői egy Lázár János érdekeltségébe tartozó ingatlanban, a Divatcsarnokban akartak értékesítési irodát nyitni.
Kiderült, hogy a Párizsi Nagyáruház épületét birtokló Divatcsarnok Projekt Zrt.-ben Lázárnak korábban 10 százalékos részesedése volt. Az információk szerint ezt a részesedést 2024 végéig eladta, azonban január 27-én az online cégjegyzék még nem tükrözte ezt a változást.
Ha összehasonlítjuk Lázának a december 31-i vagyonnyilatkozatait, észlelhetjük, hogy a 2023-as évre vonatkozó nyilatkozatában még megtalálható volt egy céges tulajdonrész, míg a 2024-es változatban már nem szerepel. Ez arra utalhat, hogy év végén értékesítette ezt a tulajdont, ami azt jelenti, hogy a bevételnek a 2024-es adóévről készült szja-bevallásában kellene megjelennie. Ezzel kapcsolatban,
a részletekről a HVG írásben kérdezte hétfőn reggel a Lázár-tárcát, de eddig nem kaptunk választ, ha megérkezik, cikkünket frissítjük.
Tehát a miniszter hét éven keresztül őrizte a 2017-ben megszerzett Divatcsarnok-részesedését, amely a 2018-as vagyonnyilatkozatában már feltüntetésre került. Nem sokkal azelőtt, hogy a mini-Dubaj-projekt befektetői nyilvánosságra hozták az értékesítési pontjuk helyszínét, Lázár váratlanul lemondott a 10 százalékos tulajdonrészéről.
A HVG-hez eljutott információk szerint a tavaly novemberi részvényesi határozat megerősíti, hogy "Dr. Lázár János a 2024. november 26-án aláírt részvényátruházási szerződés keretében a birtokában lévő 100 darab, egyenként 5000 forint névértékű törzsrészvényt négy egyenlő részre osztva átadta a társaság többi részvényesének."
A négy, addig is tulajdonostárs részvényesnek így egyaránt 25-25 százalékra nőtt a részesedése:
A felsorolt nevek tükrözik, hogy a Turnaiuer család kulcsszereplője a vállalkozásnak. Ez a família, amely a Habsburgok iránti elköteleződéséről ismert, egy osztrák milliárdos dinasztia. A család feje, Max Turnauer, 2020 novemberében távozott az élők sorából, 90 éves korában, és egészen addig ő irányította a cég fő tulajdonosaként. A Habsburgokhoz fűződő kapcsolatukat jól példázza, hogy a részvénytársaság igazgatóságában helyet foglaló Habsburg-Lotharingiai Mihály Kálmán is a család tagja. A főherceg nem más, mint József nádor ükunokája, és egyben Lázár János vadásztársa is.
Max Turnauerről a VálaszOnline-nak adott 2020-as interjújában Lázár János így fogalmazott: „A személyes barátaimra gondolok, akik nem függenek egyik kormány támogatásától sem. 2018-ban, azon a délutánon, amikor befejeztem a miniszteri posztomat, két ember keresett meg: Klaus Mangold és Max Turnauer. Kérdezték, hogy tudnak-e segíteni. Tudtak is. Turnauer felajánlotta, hogy közösen dolgozzunk egy vállalkozásban, ami lehetőséget adott számomra, hogy független legyek, ha úgy tetszik, szabadon éljek.”
A Lázár által említett másik figura, Klaus Mangold, különleges háttérrel rendelkezik. Érdemes megemlíteni, hogy 2021-ben az Orbán-kormány egy jelentős lépés keretében együttműködési megállapodást kötött ezzel a német üzletemberrel, aki nemcsak kiváló német-orosz kapcsolatai révén vált ismertté, hanem Mr. Oroszország néven is elhíresült. Az együttműködés célja a Budapest Airport visszavásárlásának elősegítése volt. A Mangold Consulting GmbH-val aláírt keretszerződés értéke összesen 8,2 milliárd forintot képviselt, bár végül Mangold nem kapta meg a megállapodásban szereplő teljes összeget.