A Raiffeisen Bank is kifejtette véleményét a devizahitelesek helyzetével kapcsolatban.

Csütörtökön a Raiffeisen egy hivatalos közleményt tett közzé, amelyben hangsúlyozták, hogy a bírói gyakorlat következetessége alapján az általuk használt és az ügyfelek által aláírt árfolyamkockázati tájékoztató teljes mértékben megfelel a jogszabályi követelményeknek.

A Raiffeisen Bank és ügyfelei között megkötött devizalapú kölcsönszerződések érvényessége és elszámolása a Kúria által hivatkozott jogegységi határozatot nem befolyásolja.

"Az Erste Bank - időközben forintosított - devizahitel szerződései érvényesek. Az Európai Unió Bíróságának legutóbbi ilyen ügyben hozott döntése és

a Kúria jogegységi határozata megerősíti az Erste Bank korábbi álláspontját.

"A bank teljesítette az árfolyamkockázattal kapcsolatos ügyféltájékoztatási követelményeket, amit a bíróságok több ezer ügyben megerősítettek az Erste Bankra vonatkozó eljárások során" - tájékoztatta a nyilvánosságot a hitelintézet.

Az MBH Bank közleménye szerint "a Kúria a 2025. július 14-én közzétett jogegységi döntésében megerősítette, hogy az Európai Unió Bíróságának 2025. április 30-i ítélete nem terjed ki általános jelleggel a devizaalapú kölcsönszerződésekre. A döntés kizárólag csak azon eseteket érinti, ahol a fogyasztói devizahitelt nyújtó pénzügyi intézmény árfolyamkockázatról szóló ügyféltájékoztatása egyáltalán nem történt meg vagy az nem volt megfelelő, és emiatt a bíróság megállapíthatja a devizaalapú kölcsönszerződés érvénytelenségét. Hangsúlyozzuk, hogy a Kúria döntése alapján jogvita esetén minden ügyet a bíróságnak egyedileg kell vizsgálnia az érvénytelenség szempontjából és a bíróság jogosult egy devizaalapú kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítására."

Bankunk elkötelezett amellett, hogy a szerződéskötési gyakorlatunk átlátható és tisztességes legyen, miközben minden esetben tiszteletben tartjuk a magyar bíróságok jogerős határozatait. Az MBH Bank 2023 májusában alakult meg három korábbi pénzintézet egyesülésével, és a jogelőd bankok működését már több bírósági döntés is megerősítette. Az árfolyamkockázati tájékoztatókkal kapcsolatos jogi ügyek esetén mindig sor kerül az egyedi vizsgálatokra, és az ilyen típusú ügyekben a bank általában sikerrel védi érdekeit.

Hétfőn a Kúria közzétette jogegységi határozatát, amely az Európai Unió Bíróságának április 30-án hozott C-630/23. számú ítéletének értelmezésére vonatkozik. A határozat rávilágít arra, hogy a nagy figyelmet keltő döntés...

Nem vonatkozik általánosan minden devizaalapú kölcsönszerződésre.

Csak azokat a szerződéseket érinti, ahol az árfolyamkockázatról szóló tájékoztatás nem felelt meg a követelményeknek, és ezt a hitelfelvevő képes igazolni.

Elsőként az OTP Bank reagált a Kúria döntésére, mondván, az Európai Unió Bíróságának ítélete nem terjed ki általános jelleggel valamennyi devizaalapú kölcsönszerződésre, az ügyfelek által aláírt, az árfolyamkockázat megértéséről szóló nyilatkozat tartalma megfelelő volt a banknál, amit több száz bírósági ítélet is alátámasztott.

Related posts