A világ legnagyobb sámándobjának zaja betölti Bugacot | Színes vidéki kalandok

Augusztusban Bugacon különleges ünnepségre kerül sor, az Ősök Napjára. A rendezvény során a látogatók felfedezhetik a jurtatábor varázsát, részt vehetnek hagyományőrző és sporteseményeken, valamint megtekinthetik a tudományos kiállítást, ahol izgalmas előadások és színvonalas koncertek is színesítik a programot. Ne hagyd ki ezt a felejthetetlen élményt!
Augusztus 8. és 10. között egy lenyűgöző jurtatábor fog megelevenedni, ahol a mesterségek mesterei a fegyverkovácsolás és bronzöntés titkait osztják meg a látogatókkal. Az Ősök Sátrában pedig izgalmas antropológiai-régészeti kiállítás várja az érdeklődőket, amelyben a hunok, avarok és a honfoglaló magyarok embertani és tárgyi emlékei kerülnek bemutatásra, visszaidézve e népek gazdag történelmét és kultúráját.
Ez az esemény nem csupán fesztivál, hanem egy ünnep, amely a magyar ősök tiszteletére és a nemzet történelmének kiemelkedő alakjainak emlékére jött létre. Az Ősök Napja mára olyan erőteljes összekötő kapoccsá vált, amely az egész Kárpát-medencei magyarságot összehozza. E rendezvény egy hagyományos seregszemle, ahol harci bemutatók, lovasversenyek és izgalmas lovas vetélkedők, íjászprogramok, valamint a magyar, hun és avar örökséget bemutató kiállítások kapják a főszerepet. Emellett népzenei és magyar táltos-zenei programok is gazdagítják a palettát, így mindenki megtalálhatja a számára kedves élményt.
„Kérlek, formáld át a szöveget saját stílusodban!” – kérte Bíró András Zsolt, a rendezvény főszervezője.
A jurtatábor szívében felállított előadósátorban a tudományos élet neves képviselői – régészek, antropológusok, történészek és zenetörténészek – izgalmas szakmai előadások keretében osztják meg tudásukat a honfoglaló népek viseletéről, fegyverzetéről, valamint az ősi sztyeppei kultúrák istenképéről és hagyományaikról. A program során a résztvevők lehetőséget kapnak arra is, hogy szemügyre vegyék A hunok bejövetele című monumentális félkörképet, amely lenyűgöző módon eleveníti meg a történelem e jeles eseményét.
Az ünnepi programsorozat három napja alatt a legjobb lovasíjász csoportok mutatják be íjász és lovagló tudásukat. A tervek szerint 500-600 lovas és gyalogos hadi hagyományőrző részvételével zajlik majd a tradicionális seregszemle.
A rendezvényen felidézik a hagyományos nomád erőpróbákat, ahol bárki megmérettetheti magát. Ezzel párhuzamosan Bugacon zajlik majd a magyar övbirkózó nemzeti bajnokság is. A páncélos-gyalogosok IX-XI. századi viseletben, teljes páncélban és fegyverekkel fognak összecsapni egymással. A harc nem előre megtervezett koreográfia szerint fog lefolyni, hanem szabad küzdelem keretein belül, ami a korabeli valós összecsapásokhoz hasonlít leginkább.
A szablyavívó versenyen a magyar hagyományos szablyavívás szelleme elevenedik meg, követve a hagyományőrző sportágak számára kidolgozott, néhány éves szabályrendszert. A VIII. Ősök Napján pedig tucatnyi táltosdobos által kísérve életre kel a világ legnagyobb sámándobjának zaja, amely különleges atmoszférát teremt a rendezvényen.
A tervezők elképzelése alapján 2025-ben a Kárpát-medencei magyarság közösen tapasztalhatja meg az összetartozás érzését, miközben tiszteleg a dicső múlt öröksége előtt. (MTI)
Idén megépült a puszta új szenzációja Bugacon, ahol öbbek között növénylabirintus és kilátó is várja majd a látogatókat. Tavasszal az 1241-42-es tatárjárás pusztításának újabb bizonyítékaira leltek a régészek a bugaci Aranymonostornál folyó ásatások során.