Kolozsvár: Sztrókos ellátása során a mentőorvos kérte, hogy ne beszéljenek magyarul | Vajdaság MA

Felháborító incidens zajlott Kolozsváron, amely mélyen felkeltette a közvélemény figyelmét. Egy magyar család női tagja mentőt hívott idős, rosszullétre panaszkodó hozzátartozója számára, ám a magánlakásba érkező román orvos megdöbbentő módon azt követelte, hogy a beteget magyarul megnyugtató hozzátartozója ne anyanyelvén, hanem románul folytassa a beszélgetést. Az orvos ingerült hangon szólította fel a hölgyet, hogy a nagyothalló édesanyjának, aki már 78 éves, román nyelven számoljon be a helyzetről, még akkor is, amikor a hölgy próbálta elmagyarázni, hogy édesanyja számára éppen a barátja állapotáról tájékoztatja. A helyzet súlyosbította a család aggodalmait, amikor az orvos továbbra is ragaszkodott a román nyelv használatához, figyelmen kívül hagyva az édesanya anyanyelvi igényeit. Az eset kapcsán Horea Simut, a mentőszolgálat igazgatója, és Csoma Botond, az RMDSZ parlamenti képviselője is megszólalt, hiszen a diszkriminációval szembesült hölgy segítséget kért tőlük. Az eset rávilágít a nyelvi érzékenység és a kulturális tisztelet fontosságára az egészségügyi ellátás során, amely mindenki számára elérhető és méltányos kell, hogy legyen.

Kolozsváron egy helyi asszony megrázó élményéről számolt be a Szabadság című lapnak: február másodikán sürgősen tárcsáznia kellett az 112-es segélyhívót, mivel édesanyja barátja súlyos egészségi problémákkal küzdött.

Vasárnap édesanyám barátja hirtelen rosszul lett, és mentőt kellett hívnom, mivel a 68 éves férfi sztrókra utaló jeleket mutatott, valamint nehezen értett és beszélt. A mentőszolgálat munkatársai viszonylag gyorsan megérkeztek a helyszínre, de ekkor sajnálatos dolog történt. Magyarul próbáltam megnyugtatni az idős urat, mondván, hogy itt vannak a mentősök, és minden rendben lesz. Világosan éreztem, hogy őt szeretném megnyugtatni, őt próbálom bátorítani. Ekkor azonban a román nemzetiségű mentőorvos rászólt, hogy románul beszéljek. A helyzet súlyosságára való tekintettel nem akartam vitába szállni, így inkább hagytam, hogy végezze a dolgát - mondta lapunknak Sz. Cs., aki kérte, hogy csak a család- és keresztnevének kezdőbetűit hozzuk nyilvánosságra.

A hölgy elmesélte, hogy a mentőorvos meglehetősen ingerlékenyen követelte, hogy román nyelven kommunikáljanak, még akkor is, amikor a magánlakásban a nagyothalló édesanyjának magyarul magyarázta a barátja állapotát. A nő rendkívül aggódott a férfi egészségi állapota miatt, és szeretett volna mindent megtenni, hogy a családja megértse a helyzetet.

A kezelőorvos ekkor már láthatóan türelmetlen volt, amikor hozzám szólt. Ekkor már világosan kifejeztem, hogy nem az orvosi ellátás részleteiről beszélgetünk, hanem arról van szó, hogy anyanyelvén, románul magyarázza el az édesanyjának a helyzetet, hogy az jobban érthető legyen számára. A férfi azonban határozottan ragaszkodott hozzá, hogy a magyarázat román nyelven hangozzon el - mesélte a hölgy a Szabadságnak az esetről.

Sz. Cs. véleménye szerint a mentőszolgálat csapata kiemelkedően teljesítette a rájuk bízott feladatokat, még a páciens cipőjének átadásában is készségesen segítettek.

A Kolozs Megyei Mentőszolgálathoz írt panaszlevelében a hölgy hangsúlyozta, hogy a mentőorvos magatartása és reakciója teljes mértékben elfogadhatatlan volt emberi, szociokulturális és jogi szempontból. "Kérem, tegyenek meg minden szükséges lépést annak érdekében, hogy hasonló esetek ne fordulhassanak elő a városban, ahol számos magyar anyanyelvű nyugdíjas él, valamint más nemzeti kisebbségek is jelen vannak, mint például a romák, a pakisztáni és indiai vendégmunkások, vagy akár az ukrajnai háborús menekültek."

Egyúttal arra kéri a Kolozs Megyei Mentőszolgálat irányító testületét, hogy nyújtsanak tájékoztatást az elrendelt intézkedésekről.

Édesanyám barátja jobban érzi magát, mivel az ideggyógyászati osztályon kap kezelést. A sors iróniája, hogy az egészségügyi intézmény falain belül román, magyar és angol nyelvű útmutató táblák sorakoznak – jegyezte meg Sz. Cs. Az eseményt rendkívül felháborítónak, sőt megdöbbentőnek tartja, főként azért, mert a kirohanás éppen egy agyvérzés gyanújával küzdő, sürgős orvosi ellátást igénylő idős férfi, valamint egy nagyothalló nyugdíjas hölgy társaságában zajlott.

A kiszolgáltatottság érzése teljesen magával ragadott, amikor a román nyelv használatát követelő orvos éppen azt a férfit látta el, aki szinte transzban volt. Megdöbbentő, hogy éppen egy olyan személytől kaptam megalázó élményt, akit mi hívtunk meg, hogy segítsen. Az érzésem az, hogy visszaélt a helyzettel, mintha a hatalom csúcsán állna. Kérdés, hány más idős magyar emberrel viselkedett még hasonlóan - tette hozzá a nő.

Az eset kapcsán Sz. Cs. számára visszaköszönt a rossz emlékű, szélsőségesen nacionalista volt kolozsvári polgármester, Gheorghe Funar fémjelezte időszak, amikor az utcán és a tömegközlekedési járműveken gyakran fordultak elő ilyen esetek.

- Nem gondoltam volna, hogy Kolozsváron 2025-ben ilyesmi még előfordulhat. Korántsem a bosszúvágy, a retorzió érzése vezérel, csupán azt szeretném elérni, hogy többé ne fordulhasson elő ilyen - nyilatkozta a Szabadságnak a hölgy.

Sz. Cs. panaszlevele megfogalmazásához és a helyzet megfelelő kezeléséhez jogi tanácsért fordult Csoma Botond jogászhoz, aki az RMDSZ Kolozs megyei parlamenti képviselője. „Az esetet rendkívül súlyosnak tartom, különösen azért, mert egy orvosról van szó, aki az állami mentőszolgálat munkatársaként látott el egy beteget, tehát orvosi segítséget nyújtott. A diszkriminációt valójában maga a segítséget nyújtó követte el a rászoruló, vagyis a kiszolgáltatott helyzetben lévő személy ellen” – emelte ki az érdekvédelmi szervezet képviselője.

Csoma kiemelte, hogy az eset rendkívül súlyos erkölcsi és jogi szempontból egyaránt, hiszen az incidens egy magánbeszélgetés során, privát otthonban zajlott le, és mindezt egy olyan orvos részéről, aki közpénzből fenntartott egészségügyi intézmény munkatársa.

Különösen aggasztó, hogy az orvos a hozzátartozó anyanyelvén való kommunikációt elutasította, és arra kérte, hogy románul fejezze ki magát. Ez a helyzet nem csupán egyszer, hanem kétszer is megismétlődött. A második alkalommal a sértett fél édesanyjával beszélt otthonukban, ahol a nagyothallás miatt a saját nyelvük használata még fontosabb lett volna. Az RMDSZ parlamenti képviselője hangsúlyozta, hogy ez a fajta diszkrimináció és embertelenség elfogadhatatlan.

Csoma bejelentette, hogy alaposan áttanulmányozta a feljelentést, és a magyar érdekvédelmi szervezet nevében konzultált a sértett féllel az ügy kapcsán.

Közelmúltban egyeztettem Vass Leventével, aki az RMDSZ Maros megyei parlamenti képviselője és az alsóház egészségügyi bizottságának tagja. Közösen fordulunk a Kolozs Megyei Egészségügyi Igazgatósághoz és az egészségügyi minisztériumhoz, hogy nyilvános magyarázatot kérjünk egy meglehetősen aggasztó ügyben. A parlamenti vitában én magam is fel fogom vetni ezt az esetet, amelyben egy beteggel szemben embertelen módon rászóltak, hogy ne használja anyanyelvét, és egy magánlakásban zajló beszélgetés során kizárólag románul kommunikáljon. Szerintem elengedhetetlen, hogy az illetékes hatóságok határozottan fellépjenek az ilyen intoleranciával szemben – hangsúlyozta a képviselő.

Az alsóház tagját arról is kérdeztük: szerinte az állami alkalmazott megnyilvánulása a romániai politikai helyzet, az utóbbi hónapok fejleményei, a nacionalista erők térnyerése kapcsán tört a felszínre.

Csoma Botond véleménye szerint ennek a helyzetnek nem csupán a felszíni tényezők állnak a hátterében. Valóban megfigyelhető, hogy a húsz évvel ezelőtti állapothoz képest a román és magyar közösségek közötti kapcsolatok jelentős előrelépéseken mentek keresztül. Ugyanakkor még mindig léteznek olyan egyének, mint például egy mentőszolgálat munkatársa, akik úgy vélik, hogy a magyar nyelvet kizárólag otthon, a családtagok között szabad használniuk. Esetünkben ez az orvos például azt követelte, hogy román nyelven kommunikáljanak, ami rávilágít arra, hogy a nyelvi és kulturális identitás megélése nem mindig találkozik a valósággal – tette hozzá.

A parlamenti képviselőtől azt is firtattuk, hogy van-e tudomása hasonló esetekről.

Nemrégiben egy taxisofőr figyelmeztette a hátsó ülésen utazó ügyfeleit, hogy ne beszéljenek magyarul. Ezen a ponton megtörtént a felelősségre vonás, és az érintett büntetést kapott. Emlékezetes, hogy néhány évvel ezelőtt a kolozsvári Mócok útján működő gyermekkórház ortopédiai sürgősségi osztályán a kezelőorvos rámutatott egy gyermekre, kifogásolva, hogy nem használja megfelelően a román nyelvet. Ezt a helyzetet a magyar érdekvédelmi szervezet képviselője hívta fel a figyelemre.

Horia Simu, a Kolozs Megyei Mentőszolgálat vezetője a Szabadságnak nyilatkozva elárulta, hogy megérkezett hozzájuk a panaszlevelet, és ígéretet tett arra, hogy alaposan kivizsgálják az ügyet. Jelenleg azonban nem tartózkodik Kolozsváron.

- A mentőszolgálatunk képviselője valóban kiválóan végezte a dolgát, de kérte, hogy a jelenlévők román nyelven kommunikáljanak, hogy a páciens számára minden szükséges információ elérhető legyen. Jelenleg ennél többet nem tudok elmondani. Meghallgatjuk az érintett munkatársunk verzióját, és a héten belül alaposan kivizsgáljuk az ügyet, majd válaszolunk a panaszlevélre - nyilatkozta az igazgató a Szabaságnak.

Related posts