Kína egy új és izgalmas projektbe kezdett: atomerőművet tervez építeni a Holdon. Ez a lépés nemcsak a nemzetközi űrkutatás szempontjából jelentős mérföldkő, hanem új lehetőségeket is teremt a Holdi erőforrások kiaknázásában és az űrben való tartózkodás fe

A Kína és Oroszország által irányított nemzetközi Hold-kutatási állomás (International Lunar Research Station, ILRS) jövőbeli tervei között kiemelkedő szerepet kap egy atomreaktor telepítése a Hold felszínére. Ezt Pej Csao-jü, a Csang-o-8 küldetés főmérnöke jelentette be egy szerdai sanghaji sajtótájékoztatón.
A jövőbeli elképzelések szerint a bázis energiaellátását hatalmas napelemek szolgáltatnák, melyeket a Hold felszínére helyeznének el. A Csang-o-8 misszió célja, hogy megalapozza egy állandó holdbázis létrehozását a Hold déli pólusán, amely hosszú távon lehetőséget biztosít űrhajósok fogadására is.
A projekt szervesen beilleszkedik a kínai űrkutatási hivatal által elindított háromlépcsős program kereteibe.
Az ILRS-program jövőbeli tervei között szerepel, hogy nemzetközi partnereket vonjanak be a "555 program" keretében. Ez a kezdeményezés arra törekszik, hogy 50 ország, 500 kutatóintézet és 5000 külföldi szakértő közreműködésével gazdagítsa a tudományos közösséget.
A Roszkoszmosz még 2021 januárjában közölte, hogy kilép a hasonló célú, Gateway nevű amerikai projektből. A lépést az orosz űrhatóság azzal indokolta, hogy az együttműködésben az amerikai félen túl a külső partnerek részvétele korlátozott.
Kína az utóbbi években lenyűgöző eredményeket ért el a Hold-kutatás terén. 2013-ban a kínai űrjármű volt az első, amely sikeresen elérte a Hold felszínét, ezzel új korszakot nyitva az űrkutatásban. 2019-ben a Csang-o-4 küldetés úttörő szerepet játszott, hiszen a Földtől távolabb eső, sötét oldalán landolt, ezzel elsőként kutatva ezt a rejtélyes területet. Továbbá, 2020 decemberében Kína a világ harmadik országaként kőzetmintákat hozott vissza a Holdról, ezzel megszakítva egy hosszú évtizedek óta tartó szünetet, hiszen legutóbb 1976-ban történt hasonló esemény.