A szakorvos kijelentette: van lehetőség a csontritkulás visszafordítására!

A rendszeres súlyzós edzés elősegíti a csontok fejlődését és erősödését.

A csontritkulás, más néven oszteoporózis, hosszú ideig "láthatatlan betegségnek" számított. Nem érezhető fájdalom, nem észlelhető külső elváltozás, mégis fokozatosan gyengíti a csontokat. Sokan azt hiszik, hogy ha egyszer megjelenik, akkor már nincs visszaút, de ez egy elterjedt tévhit. Bár nem minden esetben lehetséges a teljes visszaállítás, a folyamat jelentős mértékben lassítható, sőt, sok esetben meg is állítható, ha időben cselekszel.

Fedezd fel, hogyan teheted csontjaidat ismét robusztusabbá!

A csont egy dinamikus élő szövet, amely folyamatosan átalakul: lebomlik és újraépül. Csontritkulás esetén azonban a lebomlás folyamata felgyorsul, míg az új csontszövet képződése nem tud lépést tartani ezzel. Ennek következményeként a csontok elvesztik szilárdságukat, porózussá és törékennyé válnak, ami azt jelenti, hogy akár egy apróbb esés is súlyos csonttöréssel végződhet. A leggyakoribb sérülések a csípő, a gerinc és a csukló területén fordulnak elő.

Bár a csontritkulás nem gyógyul meg varázsütésre, megfelelő életmóddal, étrenddel és orvosi kezeléssel újra erősebbé teheted a csontjaidat. Íme, mire érdemes odafigyelni:

A rendszeres súlyzós edzés az egyik legjobban támogató dolog, amit a csontjaid egészségéért tehetsz. Ilyen mozgásformák közé tartoznak például:

A mozgás serkenti a csontképződést, javítja az egyensúlyérzéket és csökkenti az elesés kockázatát. Ne feledd: nem kell kifulladásig edzeni, a rendszeresség számít.

Sok olyan tényező létezik, amelyek észrevétlenül rombolják a csontjaid egészségét:

Ezeket a tényezőket érdemes minimalizálni vagy akár teljesen kiiktatni, ha valóban odafigyelsz a csontjaid egészségére.

Ha már diagnosztizáltak csontritkulással, vagy ha veszélyeztetett vagy (például menopauza után), akkor fontos, hogy orvosi kontroll mellett történjen a kezelés. Léteznek gyógyszerek, étrend-kiegészítők, sőt, csontépítő terápiák, amik valóban segítenek. A DEXA vizsgálat (csontsűrűségmérés) rendszeres elvégzése pedig segít követni, hogyan változik az állapotod.

A csontritkulás évek alatt alakul ki, és sokáig semmi jele nincs. Ezért fontos, hogy már most megelőzd vagy megállítsd a romlást. Minél előbb lépsz, annál jobb eséllyel állíthatod meg, sőt, javíthatod is az állapotod.

Related posts