Megérkezett a régóta várt inflációs adat, és igencsak meglepő eredmények születtek.

Az Egyesült Államokban áprilisban meglepő módon több mint négyéves mélypontra csökkent az éves fogyasztói árak növekedési üteme, miközben havi szinten a várt értékhez képest kisebb emelkedést mutatott a fogyasztói árindex.
Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics kedden közzétett adatai alapján az Egyesült Államokban a fogyasztóiár-emelkedés mértéke éves összevetésben 2,3 százalékra, 2021 februárja óta a legalacsonyabbra mérséklődött a márciusi 2,4 százalék után. Az elemzők ezzel szemben 2,4 százalékos adatot vártak áprilisra is.
Áprilisban a havi fogyasztói árindex 0,2 százalékos emelkedést mutatott, ami alulmúlja az elemzők által előrejelzett 0,3 százalékot. Ez a növekedés a márciusi 0,1 százalékos csökkenést követi, amely 2020 májusa óta az első ilyen jelenség volt.
Áprilisban az energiaárak éves szinten 3,7 százalékkal csökkentek az előző havi 3,3 százalékos esés után. Ezen belül a benzin ára 11,8 százalékkal esett áprilisban, míg egy hónappal korábban 9,8 százalékkal csökkent éves szinten. Eközben a gázolaj ára az előző havi 7,6 százalékos csökkenés után 9,6 százalékkal esett, a földgázé pedig az előző havi 9,4 százalékot követően 15,7 százalékkal nőtt.
Az élelmiszerárak éves emelkedésének üteme 2,8 százalékra csökkent a márciusi 3,0 százalékról. A szállítási szolgáltatások ára szintén mérsékeltebb növekedést mutatott, 2,5 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz képest, ahol 3,1 százalékos emelkedést regisztráltunk. A lakhatás költségei az előző hónaphoz hasonlóan 4,0 százalékkal nőttek, míg az új járművek ára a márciusi stagnálást követően 0,3 százalékos éves növekedést mutatott. Ezzel szemben a használt járművek ára áprilisban 1,5 százalékkal emelkedett, miután márciusban 0,6 százalékos emelkedést tapasztaltunk.
Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve (Fed), által figyelemmel kísért maginfláció, amely nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, áprilisban éves szinten 2,8 százalékon stagnált. Ez az érték összhangban áll az előző hónap adataival, és a szakértői várakozásokkal is. Havi bontásban a maginfláció 0,2 százalékra emelkedett, miután márciusban 0,1 százalékon volt, azonban ez a szám elmarad a piaci elemzők által előrejelzett 0,3 százaléktól.
A Fed inflációs célszáma 2 százalékra van beállítva. A legutóbbi, május 7-én zárult kétnapos kamatdöntő ülésén a jegybank a piaci elvárásoknak megfelelően döntött, és a dollár irányadó kamatának tartományát változatlanul 4,25-4,50 százalék között hagyta.