Ki is az a Partos Bence, akinek a neve felmerült egy kiszivárgott dokumentumban, mint a Fidesz digitális közösségének építője?

Több szálon is erősen kötődik a Fideszhez az a Partos Bence, akinek a neve egy olyan jegyzet apropóján jött elő, amelyet Magyar Péter hozott nyilvánosságra, mondván, az iromány Rogán Antal egyik szűkkörű megbeszélésén elhangzottakról készült.

A Telex által végzett kutatás alapján a leginkább egy memóriára emlékeztető dokumentumban Bartos Bence néven említett személy, aki a leírás szerint a (fideszes) digitális közösség fejlesztéséért lenne felelős, valójában Partos Bence. A tévedés forrása valószínűleg az ismeretlen jegyzetkészítő hibás névfeljegyzése.

Miután Magyar Péter nyilvánosságra hozta bejegyzését, a fideszes Kocsis Máté határozottan cáfolta, hogy létezne ilyen jegyzőkönyv. Később azonban a kormányközeli Index egy olyan cikket publikált, amely szerint a dokumentum valóban nem hamis, viszont a benne szereplő információk nem Rogán Antalék megbeszélésén hangzottak el. A cikk szerint egy külső cég próbálkozott azzal, hogy ilyen tartalommal keresse meg a kormánypártot, és ennek a cégnek tagja Partos Bence is.

Az Index cikke ugyanakkor nem adott magyarázatot arra, hogy miért szerepelnek a jegyzetben dátumok például a kötcsei piknikre vagy éppen egy októberi Békemenetre vonatkozóan, ahogy arra sem, hogy ha egy ilyen dokumentum valóban Partoséktól szivárgott ki, akkor abban miért szerepel rosszul a neve.

A Telex szerint valószínű, hogy a jegyzet tényleg egy fideszes kommunikációs csapattól származik, mivel Rogán Antal irányítása alatt áll ez a terület. Magyar Péter állításai a dokumentummal kapcsolatban így megalapozottnak tűnnek, míg az Indexen megjelent cikk valószínűleg kármentési próbálkozás volt. Érdekes, hogy a cikk szerzője álnév alatt publikált, ami arra utal, hogy szeretné megvédeni az informátorát.

Ha a jegyzet tartalmának hitelességére alapozhatunk, úgy tűnik, hogy a digitális közösség kialakításának feladata Partos Bencére hárul. Ez azt jelenti, hogy a fideszes választókerületi elnökökkel is ő fog tárgyalni. Persze, mindez csak akkor valósulhat meg, ha a dokumentum kiszivárgása után nem delegálnak más személyt a feladatra.

A miskolci származású, 31 éves Partos 2016-ban a Mathias Corvinus Collegium média szakirányán szerzett diplomát. Ezt követően, néhány év múlva, az ELTE pszichológiai mesterszakán, köztársasági ösztöndíjasként folytatta tanulmányait. Ezt az információt a Transzparens Újságírásért Alapítvány hivatalos oldalán találhatjuk. A szervezet, amelyet Partos alapított, sokak szerint a Fideszhez köthető, sőt, bírálói fideszes álcivil csoportként emlegetik. Társalapítója Claude Chollett, aki francia származású. Érdemes megjegyezni, hogy egyikük sem rendelkezik jelentős újságírói vagy médiaszakmai háttérrel.

A magát konzervatív jobboldali gondolkodónak definiáló Chollett korábban gyógyszeripari vállalatot irányított és tanácsadói tevékenységet folytatott. Ezzel szemben Partosnak a sajtó világához csupán annyi kapcsolata van, hogy egy időszakban a kormánypárti irányítás alatt működő Mandinernél főszerkesztő-helyettesi pozíciót töltött be.

"Azért hagytam ott a közéleti újságírást, mert annak sokszor a legalapvetőbb működésmódjaival sem értettem egyet. Már régóta dolgozom azon, hogy ez az alapítvány útjára indulhasson. Pár éve találkoztam Claude-dal, azóta sokat beszélgettünk, vitatkoztunk az újságírás nemzetközi szintű működéséről és úgy éreztem Magyarországon most jött el az ideje egy ilyen kezdeményezésnek" - nyilatkozta a Portfoliónak öt évvel ezelőtt Partos. Akkor azt is mondta, hogy a Transzparens Újságírásért Alapítványban azért dolgoznak, hogy megteremtsék Magyarországon a médiatudatosság kultúráját. Az alapítvány irányultságát talán a legjobban azzal lehet érzékeltetni, hogy egy időben a szervezet stratégiai igazgatója volt az a Szalai Szabolcs, aki előtte a már kormányközeli Indexnél, majd az alapítványi munka után újra az Indexnél kötött ki, hogy aztán a kormányzat irányítása alatt álló hirado.hu főszerkesztője legyen, ahonnan idén tavasszal távozott.

Partos véleménye a médiáról éles és megfontolt, még ha a sajtószakmában eddig nem is szerzett jelentős hírnevet. Szerinte az objektív újságírás mítosza csupán illúzió, és bár nem állítja, hogy létezne politikai függetlenségtől mentes, tisztességes újságírás, figyelmeztet arra, hogy a legnagyobb hangon hirdetők közül nem biztos, hogy éppen ők képviselik a valódi értékeket. Ezzel a kormánytól független sajtóra utal, amelyet sokszor éppen a legnagyobb zajjal próbálnak hitelesíteni. Partos álláspontja szerint az újságírásnak a hatalom ellenőrzésére vonatkozó önképe inkább szereptévesztés, és úgy véli, hogy a független és objektív média eszméje már a múlté.

A pszichológus Partost mégsem a médiáról alkotott véleménye miatt állította pellengérre a sajtó, hanem azért, mert miközben a Transzparens Újságírásért Alapítvány a médiavilág átláthatóvá tételét tűzte ki céljául, nehezen lehetett egy lapon említeni a transzparenciával. 2023 májusában a Média1 írta meg, hogy alapítása óta a Partos által alapított szervezetnek sosem sikerült időben leadnia a pénzügyi beszámolóit, a finanszírozása átláthatatlan. Válaszul erre az alapítvány beperelte a Média1-et, de vesztett.

Partos leginkább a Mindset Pszichológia tulajdonosaként ismert, de ha ezen a vonalon indulunk el, akkor is a Fideszbe ütközünk. A fideszes narratívát közvetítő Drogkutató Intézet a fővárosban ugyanazon a lipótvárosi címen működik, mint a Mindset Pszichológia Kft. Maga az intézet az Átlátszó egyik korábbi cikkében csak Rogán Antal álcivil házipénztáraként emlegetett Batthyány Lajos Alapítvány 30 millió forintos támogatásával jött létre.

Partos Bence felesége, Farkas Vera, aki szintén pszichológusként tevékenykedik, a Volumen Communications cég vezetője, amely a Drogkutató Intézet webcímének regisztrációjáért is felelős. 2023 elején Farkas Vera cége szerződést kötött a kormánypárt parlamenti frakciójával, kommunikációs tanácsadói feladatok ellátására – a megállapodást Kocsis Máté, a frakcióvezető írta alá. A három hónapos projektért a Volumen több mint 19 millió forint díjat kapott. A Média1 korábban rámutatott, hogy a Volumen munkatársai között számos olyan személy található, akik korábban a KESMA médiabirodalom lapjain dolgoztak.

Ahogyan egy korábbi írásunkban is említettük, a Fidesz és a kormány az elmúlt évek során jelentős forrásokkal és milliárdokkal biztosította jelenlétét a közösségi médiában. Az a gondolat, hogy az offline teret követően az online térben is harcot kell vívni, tehát nem újkeletű számukra. Például a kormányzati propaganda egyik legfontosabb eszköze, a Megafon, amelynek legfrissebb éves jelentése szerint 2023-ban 4,6 milliárd forint bevételt könyvelhetett el. Idén áprilisban olyan figyelemre méltó esemény történt, hogy a Megafon tagjai a magyar Facebook-hirdetések napi toplistáján a 15 legjobb helyből 12-t megszereztek, míg a fennmaradó három helyet a Magyar Nemzet, a Ripost és maga a kormány töltötte be.

A Harcosok Klubját így nehéz máshogy értelmezni, mint hogy a Fidesz szerint a Megafonra öntött milliókkal nem érnek el érdemben semmit és senkit, de legalábbis messze nem annyi mindenkit, mint amennyire szükségük lenne.

Related posts