A Duna-Dráva Nemzeti Park gyepterületeinek gondozása és karbantartása folyamatosan zajlik, hogy megőrizzük e különleges élőhelyek biodiverzitását és szépségét.

Mintegy 800 millió forintos támogatással kezdődik el a természetvédelmi területkezelési infrastruktúra fejlesztése a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság által felügyelt területeken. Ezt Rácz András, a természetvédelemért felelős államtitkár jelentette be kedden Barcson, a Dráva Kapu Bemutatóközpontban tartott esemény keretében.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság négy jelentős projektje összesen 2,8 milliárd forint támogatásban részesül. Ebből most egy 800 millió forintos fejlesztés veszi kezdetét a KEHOP Plusz program keretein belül – tájékoztatott az Agrárminisztérium.

A beruházás elsődleges célja a természetvédelmi állattartás körülményeinek javítása, a meglévő eszköz- és géppark modernizálása, valamint a vizes élőhelyek védelmének biztosítása. A tervek szerint a fejlesztés hat különböző helyszínt érint, és hozzájárul több száz hektár védett, valamint Natura 2000 besorolású gyepterület fenntartásához.

A projekt keretein belül megvalósul a darányi homoki gyepek újjáalakítása, a Riha-tónál található vízi létesítmények korszerűsítése, továbbá új gépek és eszközök beszerzése is. A fenntartható természetvédelem érdekében a hagyományos tájhasználati módszerek, mint például a legeltetés és a kaszálás, ismét középpontba kerülnek.

Rácz András kiemelte, hogy a természetvédelmi fejlesztések képezik az állami természetvédelem alapját. Ezek a beruházások nem csupán a természeti értékek megőrzését szolgálják, hanem hozzájárulnak a falvak gazdasági fellendüléséhez és közösségeik megerősítéséhez is. Megjegyezte, hogy a 2021-2027 közötti időszakban összesen 42 milliárd forint áll rendelkezésre a természetvédelmi célú fejlesztésekhez, amelyből 2025-re 60 kiemelt projektet terveznek megvalósítani, érintve ezzel több mint 70 ezer hektár védett területet.

Related posts