A geszti labdarúgópálya újra életre kelt: a kastély varázslatos atmoszférájában ismét megcsillan a játék öröme.

Különleges eseményre kerül sor Geszten szombaton. A felújított Tisza kastély takaros pályája népesült be a nagypályára újra összeálló, a sikeres, kislélekszámú települések kispályás labdarúgó-bajnokságában is résztvevő geszti csapat és a Mezőgyán, Körösnagyharsány "válogatottjának" találkozójára.

A geszti Tisza kastély és a református templom közötti árnyas fák alatt gyűltek össze a csapatok, Tóth Márton, a bajnokság megálmodójának meghívására. Ez az esemény a Nemzeti Sport Hátsó füves futballmentő túrájának izgalmas részeként valósult meg, és örömmel mondhatjuk, hogy Csillag Péter, a Hátsó füves országjáró sorozat alkotója is jelen volt a rendezvényen.

Geszt sportkedvelői megőrizték a foci iránti szenvedélyt.

Mielőtt a zöld gyep varázsát birtokba vehették volna, Brandt Krisztián, Geszt község polgármestere szívélyesen üdvözölte a megjelenteket.

Tóth Márton kifejezte azt a vágyát, hogy ez a délután mindenki számára felejthetetlen emlékeket idézzen fel a jövőben.

A vármegye labdarúgásának történetében egy figyelemre méltó változás ment végbe: a korábban fennálló 59 nagypályás csapat száma drámaian csökkent, és a bajnokság kezdetekor már csak 48 együttes képviselte a településeket. A folyamatosan elnéptelenedő falvak és a nagypályás csapatok létrehozásának nehézségei miatt azon kezdtünk el gondolkodni, hogyan tudnánk újraéleszteni a helyi futballéletet. Így született meg az ötlet, hogy megrendezzük a kispályás bajnokságot. Az első szezonban 16 csapattal indultunk, és most, az ötödik idényünk előtt állva, már sok tapasztalattal a hátunk mögött vághatunk neki a kihívásoknak.

Tóth Márton külön kiemelte a polgármesterek szerepét, akik bebizonyították, hogy mennyire szeretik a labdarúgást. Az, hogy ez a kezdeményezés elindulhatott, főként nekik köszönhető.

Csillag Péter elmondta, hogy a Hátsó füves 10 évvel ezelőtt kezdődött, akkor a cél az volt, hogy az amatőr labdarúgáson keresztül a helyi társadalmi folyamatokat és az emberi történeteket tegyék a figyelem középpontjába. Olyan emberekről írjanak, akikről egyébként nem esik szó, de legalább olyan fontos részei a magyar futballkultúrának, mint azok, akik az NB I.-ben játszanak.

Eddig több mint 260 településen jártunk, mind hazai, mind határon túli helyszíneken. Ennek eredményeként egy figyelemre méltó kiállítás és egy fotóalbum is született – mondta Csillag Péter, aki kiemelte, hogy a hátsó füves futballmentő túra a sátoraljaújhelyi Kazinczy Ferenc Múzeumban megrendezett hátsó füves kiállítással vette kezdetét. – Ekkor merült fel bennünk, hogy létrehozzunk egy vándorcsapatot Zempléni Főnix néven. Később Zalában és Szatmárban is megalakult egy-egy Főnix csapat. E programhoz rendhagyó állomásként csatlakozott egy-egy helyszín, mint például Baranya, és most Békés is. Itt látom a lehetőséget ennek a programsorozatnak a további folytatására. Ha az MLSZ is felfigyelne erre, akár rendszerszintű megvalósítás is lehetséges lenne. Érdemes megemlíteni, hogy 2000 óta a nagypályás felnőtt férfi bajnokságokban szereplő csapatok száma 32 százalékkal csökkent az országban. Olyan kiváló futballisták támogatták ezt a kezdeményezést, mint...

Related posts