III. Károly király olyan eseményre készül, amelyre már 68 éve nem volt példa.

A brit monarchia történetében ritkán fordul elő, hogy a király olyan lépést tesz, amely emlékeztet a múlt nagy pillanataira. Most azonban arra készül, hogy megismételje édesanyja, II. Erzsébet 1957-es tettét, amely különleges jelentőséggel bír a hagyományok és az örökség szempontjából.

A brit uralkodó személyesen nyitja meg az új kanadai parlamentet. Hasonló alkotmányos eseményre csaknem hét évtizede nem volt példa a két ország közös történelmében.

A Buckingham-palota hírei alapján III. Károly király és felesége, Kamilla hétfőn látogatást tesznek a kanadai fővárosban, Ottawában. A 76 éves uralkodó a nemrégiben lezajlott választások eredményeképpen megalakuló új, 45. kanadai parlament megnyitó beszédét fogja mondani.

A brit monarchia legutóbb 1957-ben látogatta meg hivatalosan a kanadai törvényhozást: ebben az évben III. Károly édesanyja, a 2022 szeptemberében elhunyt II. Erzsébet királynő utazott el Ottawába, hogy e fontos eseményt ünnepelje.

III. Károly királyt Mark Carney kanadai miniszterelnök kérte fel, hogy nyissa meg az új kanadai parlamentet. Carney londoni látogatása során hangsúlyozta, hogy a meghívás jelentőségét fokozza Donald Trump amerikai elnök többször is megfogalmazott kijelentése, miszerint Kanadának az Egyesült Államok 51. tagállamává kellene válnia. III. Károly meghívása egyértelmű üzenet: Kanada elkötelezett a Brit Nemzetközösség mellett, és nem tervezi, hogy az Egyesült Államokhoz csatlakozzon.

A Nemzetközösség, amelyet főként egykori brit gyarmatok alkotnak, jelenleg 56 tagállammal büszkélkedhet. Ezen államok közül, az Egyesült Királyságot is beleszámítva, tizenöt országban a brit uralkodó, jelenleg III. Károly király, az alkotmányos államfő. Különösen figyelemre méltó Kanada, amely a világ legnagyobb területű monarchiájának számít.

Related posts