A gyilkos bálnák különös módon, hínárcsomókkal kényeztetik egymást, miközben masszázst adnak a társuknak.

Egy új kutatás szerint fejlettek a kardszárnyú delfinek, más néven gyilkos bálnák szociális készségei, hínárcsomókkal masszírozzák egymást. Egy másik tanulmány szerint a zsákmányukat nemcsak egymással, hanem időnként az emberrel is megosztják.

A Csendes-óceán északkeleti részén élő, kizárólag halakkal táplálkozó déli rezidens orkákat figyelték meg drónfelvételek segítségével, amelyekben lenyűgöző viselkedésüket örökítették meg. A kutatók felfedezték, hogy ezek a hatalmas tengeri emlősök hínárszálakat gyűjtenek, majd egymást masszírozzák velük. A Current Biology című tudományos folyóiratban közzétett tanulmány szerint ez az első dokumentált eset, amikor cetfélék szerszámot használnak, és azt nem csupán táplálkozási, hanem ápolási célokra is alkalmazzák.

Az allokelping, vagyis a társak segítése során egy orka elkap egy hínárszálat, majd ezt a növényt átadja egy másik társának, gyakran egy közeli rokonának vagy hasonló korú bálnának. A kutatók úgy vélik, hogy ez a hínárszálakkal való dörzsölés nemcsak a bőr egészségét javíthatja, hanem a társas kapcsolatok erősítésében is fontos szerepet játszhat. Ráadásul érdekes megfigyeléseket tettek: azok a bálnák, amelyeknek bőrén több elhalt hámsejt található, hajlamosabbak gyakrabban részt venni az allokelping tevékenységében.

A kutatás során megállapították, hogy ez a megfigyelt viselkedés valóban különleges, hiszen más vadon élő állatoknál eddig nem találkoztak olyan esettel, ahol az eszközhasználat egyszerre több egyed javát szolgálná. Ezen kívül, a tengeri emlősök szerszámkészítési képessége is teljesen újdonságnak számít a tudományos világban.

Egy másik orkás tanulmány szerint a kutatók az elmúlt két évtizedből összesen 34 olyan esetet rögzítettek Kaliforniától kezdve, Norvégián és Új-Zélandon át Patagóniáig, amikor vadon élő orkák megpróbálták felajánlani a zsákmányukat embernek. Az esetek közül 11 esetben az emberek a vízben voltak, amikor az orkák megközelítették őket. 21 esetben csónakon voltak, két esetben pedig a parton. Néhány esetet videón és fényképen rögzítettek, másokról a kutatókkal készített interjúkban számoltak be.

Related posts