Egy különleges gyűjtés veszi kezdetét Nagyváradon, ahol a város eltűntnek vélt, ám egy aukciós platformon újra feltűnt 112 éves címerének megóvására gyűjtenek.

A Nagyváradi Városszépítő Egylet gyűjtést hirdetett meg, hogy megmentsék a partiumi város nemrég felfedezett, 112 éves címerét. Ez a különleges embléma egykoron a Széles (jelenlegi Decebal) utcában álló acélhidat díszítette – tájékoztatta a civil szervezet a közönséget.

Az évtizedeken át eltűntnek hitt városcímer egy internetes oldalon bukkant fel, ahol jelenlegi tulajdonosa eladásra kínálja.

Az egyesület közadakozást indít, hogy megszerezhessük a tulajdonostól azt a különleges öntöttvas relikviát, mely a város évszázados történelmének szimbólumát hordozza. Célunk, hogy ezt a kincset közkinccsé tegyük, így mindenki számára elérhetővé válik a város gazdag öröksége és múltja. Csatlakozzon hozzánk, és támogassa ezt a nemes kezdeményezést!

- írták.

Mint hangsúlyozták, az öntöttvas címer amiatt is különösen fontos emlék, mivel a partiumi város ipari öröksége "meglehetősen megtizedelt állapotban maradt fenn". A címert reményeik szerint a város egyik közterén állítanák ki újra.

Az egylet már kifizette a 10 ezer eurós vételárból a foglalót, és most a nagyváradi közösség támogatására támaszkodik a fennmaradó összeg összegyűjtésében. Az adományokat az Asociatia Nagyváradi Városszépítő Egylet bankszámlájára lehet utalni, vagy előre egyeztetett időpontban személyesen is átadhatók az egylet nagyváradi irodájában.

Zuh Deodáth, az egyesület elnöke és eszmetörténész, a Krónika portál számára adott interjújában kifejtette:

Az értékes relikvia megvásárlása után elengedhetetlen, hogy közterületen helyezkedjen el.

Rávilágított arra, hogy az 1900-as évek hajnalán Nagyvárad négy hasonló címere díszítette a várost, de látszólag csak ez az egy maradt meg a 20. század forgatagában. Az impozáns, 250-300 kilogrammos öntöttvas címer az 1980-as évek végén került le a Széles utcai hídról, miután a jégzajlás súlyosan megrongálta a közúti átkelőt, és a hatóságok végül úgy döntöttek, hogy lebontják.

Az a nagy szerencsénk, hogy ez egy közös érték tud lenni, mert semmilyen más szimbólum nincs rajta, a város címere ma is majdnem ugyanez

- idézte a Krónika az eszmetörténészt.

Zuh Deodáth javaslata szerint a felújítás előtt álló Széles utcai híd piac felőli oldalán lehetne elhelyezni a címerünket, kiegészítve egy emléktáblával.

Tervükkel következő lépésként a városvezetést is megkeresik, hogy közösen találjanak megoldást

- felelte.

Related posts