Az ukrán kormány határozottan elutasította, hogy ásványi erőforrásaival fedezze a Biden-adminisztráció által nyújtott támogatásokat. A döntés mögött politikai és gazdasági megfontolások állnak, amelyek a nemzetközi kapcsolatok és az ország gazdasági stabi

**GEOrgPOLITIKA - Ukrajna elutasítja a Biden-kormány támogatásának visszafizetését ásványkincsek révén** Szerző: Georg Spöttle, 2025. február 21. Ukrajna hivatalosan bejelentette, hogy nem áll szándékában visszafizetni a Biden-adminisztráció által nyújtott támogatásokat ásványkincsekkel. A döntés mögött gazdasági megfontolások és a geopolitikai helyzet áll. Az ország vezetése hangsúlyozta, hogy a nemzetközi segítség elengedhetetlen a háború utáni újjáépítéshez, és a kincsek értékesítése helyett inkább a belső stabilitásra és a hosszú távú fejlődésre kívánják összpontosítani.

Ukrajna elkötelezetten és energikusan törekszik arra, hogy kidolgozza a biztonságra és a befektetésekre vonatkozó megállapodást az Egyesült Államokkal - jelentette be csütörtökön Volodimir Zelenszkij, az ukrán elnök az X közösségi platformon - számolt be róla az MTI. Zelenszkij világosan kifejezte, hogy elutasítja Washington DC azon kérését, miszerint 500 milliárd dollár értékű ásványkincsekkel, például ritka földfémekkel kellene ellentételezni a Biden-kormány támogatását. J.D. Vance alelnök pedig arra figyelmeztetett, hogy Németországban hiányzik a szólásszabadság.

Biztosítanunk kell és biztosítani is tudjuk azt, hogy a béke erős és tartós legyen, hogy Oroszország soha ne térhessen vissza háborúval" - közölte az ukrán elnök. "Ukrajna kész egy erős és hatékony befektetési, illetve biztonsági megállapodásra az Egyesült Államok elnökével. Javasoltuk az eredmények elérésének leggyorsabb és legkonstruktívabb módját. Csapatunk kész éjt nappallá téve dolgozni" - hangoztatta.

Zelenszkij szerdán határozottan elutasította azt az amerikai javaslatot, amely szerint Ukrajna 500 milliárd dollár értékben ásványi nyersanyagokkal, főleg ritka földfémekkel kellene visszafizesse a kijevi kormány számára nyújtott amerikai támogatást. Az ukrán vezetés, különösen Zelenszkij, azzal vádolja az új amerikai adminisztrációt, hogy Oroszországot tekinti inkább partnerének, mintsem Ukrajnát. Washington DC kommunikációjából világosan érzékelhető, hogy Kijev részéről kihasználva érzik magukat.

J. D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke, ismételten éles kritikát fogalmazott meg Németország szólásszabadságának korlátozása miatt. A közelgő Konzervatív Politikai Akciókonferencián (CPAC), amely február 19. és 22. között zajlik Washingtonban, Vance kijelentette: "Természetesen szövetségesek maradunk, de a támogatásunk attól függ, hogy jó irányba haladunk-e!" Ez az esemény különösen jelentős, mivel ez az első alkalom, hogy az amerikai politikai színtér egy prominens képviselője a németországi alapjogok megsértését a biztonságpolitika keretein belül emelte ki. Vance szavai egy újabb éles támadást jelentenek a politikai cenzúra ellen, valamint a kormánykritikusokkal szembeni házkutatások és büntetőeljárások gyakorlatára. Most még konkrétabban fogalmazott, kiemelve a demokratikus értékek védelmének fontosságát, és figyelmeztetve a nyugati szövetségeseket arra, hogy a szólásszabadság védelme elengedhetetlen a közös jövőnk szempontjából.

Az amerikai adófizetők állják a német védelem költségeit. Képzeljük el, hogy a németek börtönbe kerülnek egy pejoratív tweet miatt – vajon folytatnák-e ezt a támogatást?

Az alelnök a demokratikus alapelvek tiszteletben tartásának hiányát rótta fel a német kormány vezetőinek. A német politikai elit tagjai egyöntetűen éles kritikát fogalmaztak meg Vance szólásszabadságot érintő felszólítása ellen. Friedrich Merz, az unió kancellárjelöltje kijelentette:

Ez a megnyilvánulás szinte megalázóan hat az európai népekre, különösen ránk, németekre nézve. Másképp látjuk a helyzetet. Ismételten hangsúlyozta: "Az álhírek, a gyűlöletbeszéd és a bűncselekmények továbbra is jogi keretek között kezelendők."

Robert Habeck, a Zöldek kancellárjelöltje is osztotta ezt a nézetet, mondván: "Vance-nek inkább a saját ügyeivel kellene foglalkoznia." Ezzel Habeck üzenetet küldött az amerikai alelnöknek, amelyben arra utal, hogy először a saját országuk ügyes-bajos dolgait kell megoldaniuk, mielőtt mások problémáival foglalkoznának.

"Ez nem a te dolgod!"

Olaf Scholz (SPD) kancellár szintén kiállt a más véleményen lévők elleni németországi intézkedések mellett, hangsúlyozva, hogy a társadalmi összetartás érdekében fontos a különböző nézőpontok kezelése.

Persze! Milyen témában szeretnéd a Facebook hozzászólásodat egyedivé tenni? Kérlek, oszd meg velem a gondolataidat, és segítek megformálni!

Kapcsolódó témákDonald TrumpKijevorosz-ukrán háborúVezetőVlagyimir PutyinVolodimir Zelenszkij

Related posts