Fontos fejlemények láttak napvilágot a HIV-fertőzések terén.
A HIV-fertőzések és az AIDS okozta halálozások száma világszerte jelentős csökkenésen ment keresztül az utóbbi évtizedekben. Ugyanakkor a jelenlegi fejlődési irányok nem elegendőek ahhoz, hogy elérjük az ENSZ által kitűzött 2030-as célokat. Egy új nemzetközi kutatás feltárja a globális előrelépéseket, ugyanakkor hangsúlyozza a regionális eltéréseket és a még mindig fennálló kihívásokat – számolt be róla a Financial Times.
Egy friss kutatás, amelyet a The Lancet HIV szaklapban publikáltak, azt mutatja, hogy...
2010 és 2021 között a globális HIV-fertőzések száma jelentős csökkenésen ment keresztül: közel 22 százalékkal, összesen 1,65 millióra csökkent. Ezzel párhuzamosan a HIV által okozott halálozások is drámaian mérséklődtek, közel 40 százalékos visszaesést mutatva, így 718 ezer esetet regisztráltak.
Ez egy fontos fejlődés, azonban még mindig nem éri el az ENSZ által 2025-re megfogalmazott célkitűzéseket.
Egy friss kutatás, amelyet az amerikai Institute for Health Metrics and Evaluation végzett el 204 ország és terület részvételével, világosan rávilágít a regionális eltérésekre. Míg a szubszaharai afrikai államokban az új HIV-fertőzöttek száma az 1995-ös csúcs óta több mint 50%-kal csökkent, addig Közép- és Kelet-Európában, valamint Közép-Ázsiában aggasztó emelkedést tapasztalunk.
Hmwe Kyu, az IHME docense és a kutatás szerzője kiemelte:
A világ figyelemre méltó globális előrelépést ért el az új HIV-fertőzések és a betegség miatt elvesztett életek számának jelentős csökkentése terén, azonban még mindig vannak leküzdendő kihívások.
A szubszaharai Afrika területén elért sikerek valóban figyelemre méltóak. A HIV-fertőzés élethosszig tartó kockázata 1995 és 2021 között drámaian, 60 százalékkal csökkent. Ez a csökkenés különösen figyelemre méltó, hiszen a 90-es évek közepén mért 21,8 százalékos csúcsról 8,7 százalékra mérséklődött.
Ugyanakkor Közép-Európában, Kelet-Európában és Közép-Ázsiában aggasztó tendenciák figyelhetők meg. Ezekben a régiókban a HIV-fertőzés élethosszig tartó kockázata jelentősen megnőtt, 2021-ben elérve a 2,8 százalékot. A HIV-vel élő, de a vírus elnyomása nélkül élő emberek előfordulási gyakorisága 2003 és 2021 között több mint kétszeresére nőtt.
A kutatás hangsúlyozza, hogy a HIV elleni harc új impulzusokat nyert olyan kezdeményezések által, mint az amerikai elnök AIDS-mentő sürgősségi terve (Pepfar), amely több mint 50 országban támogatott projekteket. Ugyanakkor a jelentés arra figyelmeztet, hogy ezeket az erőfeszítéseket még inkább fokozni szükséges.
Kyu különösen kiemelte:
A globális közösség számára elengedhetetlen, hogy következetes és hatékony lépéseket tegyen a megelőzés terén. Fontos, hogy javítsuk az antiretrovirális terápiához való hozzáférést, és biztosítsuk, hogy a HIV-tesztelés széles körben elérhető legyen. Ezzel lehetővé válik a gyors diagnózis felállítása és a szükséges ellátás igénybevétele, ami kulcsfontosságú a betegség kezelésében és a közegészségügy javításában.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a HIV/AIDS elleni harc politikai elköteleződéseit gyakran veszélyeztetik a diszkriminatív attitűdök, a megbélyegzés és a büntető törvények. Ezek az akadályok jelentősen gátolják az emberek hozzáférését a szükséges megelőző és kezelési szolgáltatásokhoz.
Bár a jelenlegi előrejelzések szerint a HIV-fertőzöttek száma 2039-ben 44,4 millió fő lesz, a szakértők hangsúlyozzák, hogy a megelőzésre és kezelésre irányuló erőfeszítések fokozásával, valamint a diszkrimináció és megbélyegzés elleni küzdelemmel jelentős előrelépést lehet elérni a HIV/AIDS elleni globális harcban.