Fokozódó aszályhelyzet: Vízgazdálkodási Operatív Törzs Alakul - Agrárágazat Az aszályhelyzet egyre súlyosabbá válik, ezért szükségessé vált egy új vízgazdálkodási operatív törzs létrehozása. Az agrárszektor számára kiemelten fontos, hogy hatékony intézke

A klímaváltozás, az egyre gyakoribb aszályok és a vízkészletek csökkenése sürgetővé teszi a mezőgazdasági vízgazdálkodás korszerűsítését - hangsúlyozta Hubai Imre államtitkár a hartai III. Bauer Öntözős Pikniken. Az Agrárminisztérium célja, hogy az öntözött területek aránya évről évre emelkedjen, ezzel is támogatva a termésbiztonságot és a magasabb hozzáadott értékű kultúrák térnyerését.
Az utóbbi évek száraz időszakai miatt a kormány bejelentette az aszály-veszélyhelyzetet, és létrehozta az Aszályvédelmi Operatív Törzset, továbbá a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottságot. Ezek a szervezetek a hosszú távú vízgazdálkodási stratégiák koordinálásán dolgoznak, hogy hatékonyan kezeljék a vízhiányt és biztosítsák a fenntartható vízhasználatot.
A szaktárca számos programot indított, mint például az Agro-ökológiai Program és a Vizet a Tájba Program, hogy támogassa a gazdálkodókat. Az újdonság, hogy a termelők most önkéntesen felajánlhatják földjeiket vízvisszatartási célokra, ezzel elősegítve a vízügyi hatóságokkal való együttműködést.
Az eddigi adatok szerint már több mint 308 fenntartható vízgazdálkodási közösség alakult meg, amelyek összesen 104 ezer hektárnyi öntözött területet kezelnek, ebből 88 ezer hektár új terület, amelyet bevonásra terveznek. A támogatott projektek száma meghaladja az 1300-at, összesen 168 milliárd forint értékben, így az öntözött területek nagysága 32 ezer hektárral nőtt. Emellett 130 további közösség is közel 10 milliárd forintos támogatásban részesült.
Jelenleg két pályázat is nyitva áll: az üzemen belüli fejlesztésekre 49,3 milliárd, kisebb léptékű beruházásokra 16,5 milliárd forint áll rendelkezésre. Eddig 308 támogatási kérelem érkezett, összesen 91 milliárd forint igénnyel. Újabb pályázati lehetőség szeptember 30-ától lesz elérhető.
Hubai Imre hangsúlyozta, hogy a víz körforgásához való alkalmazkodás, a felelős vízhasználat és a korszerű technológiák integrálása elengedhetetlen a fenntartható mezőgazdaság megteremtéséhez. Nélkülük nemcsak a jelen, hanem a jövő generációi is veszélybe kerülnek.
Bár a klímaváltozás hatásai az elmúlt 10-15 évben egyértelműen megfigyelhetők, a hazai öntözött területek nagysága az elmúlt 20 év alatt nem mutatott jelentős változást. Az adatok alapján, melyeket a KSH szolgáltatott, a terület nagysága hatalmas ingadozásokkal (44-133 ezer hektár között) durván 100 ezer hektár körül mozog. Az utóbbi két évtized során a legkevesebb öntözött területet (44 ezer hektár) a csapadékban gazdag 2010-es évben regisztráltuk, míg a legnagyobb terület (133 ezer hektár) a súlyos aszállyal sújtott 2022-es esztendőben került öntözésre. Ennek ellenére az öntözött területek aránya a teljes mezőgazdasági területen belül nem éri el a 3%-ot.