Óvatosan ajánljuk az érzékenyebb nézőknek ezt a borzalmakat bemutató dokusorozatot: *A Fordulópont: A vietnámi háború története*. A sorozat mélyrehatóan és megrázóan mutatja be a háború kegyetlen valóságát, így érdemes felkészülten leülni elé.

A Netflix legújabb produkciójában a vietnámi háború hosszú és sötét éveit állítja a középpontba, feltárva annak minden borzalmas aspektusát és szörnyűségét. Az archív felvételek segítségével, kendőzetlenül és nyers őszinteséggel tárja elénk a harcok valóságát, mindezt persze a Netflix sajátos stílusában tálalva.
A Fordulópont a Netflix saját gyártású dokumentumsorozata, amely szinte antológia-sorozatként funkcionál, hiszen minden "évad" egy különálló miniszéria, amely egy-egy specifikus témát jár körbe. A minőség ingadozó: néha kiemelkedő, néha pedig gyengébb. Eddig a 2024-es A bomba és a hidegháború volt az én "kedvencem", amiért az idézőjelek elengedhetetlenek, hiszen a sorozat rendkívül megdöbbentő és sokkoló élményt nyújtott, így másodszor biztosan nem nézném végig. Azonban most úgy tűnik, hogy a vietnámi háborúról szóló Fordulópont felülmúlta az eddigi favoritomat, és átadta a stafétát.
Én csak annyit tudtam a vietnámi háborúról, amit az iskolában oktattak - és ami valljuk be, nem volt túl részletes -, valamint amit az amerikai filmekből láthattam. Ezekből két dolog volt számomra világos:
Ezt a tudást olyan időtlen klasszikusokból meríthettem, mint A szakasz vagy Az Apokalipszis most. A Fordulópont: A vietnámi háború című film pedig remekül kiegészíti a háborúellenes filmekből szerzett ismereteimet, mivel részletesen elhelyezi a konfliktust a történelmi kontextusban.
Én nem is tudtam, hogy már a 1955-től zajlottak harcok Vietnámban, és Amerika ténylegesen csak Franciaország oldalán lépett be a konfliktusba. Az első indokínai háború folytatása a Vietnámban zajló konfliktus.
A Viet Minh nevű függetlenségi mozgalom megalakulása után a tagjai fegyvert fogtak elnyomóik ellen. A Viet Minh kommunista háttere miatt Franciaország mellett az Egyesült Államok is beavatkozott, hiszen Amerikát aggasztotta a dominóelmélet. Eszerint, ha Vietnám szovjet befolyás alá kerül, azzal Laosz és Kambodzsa is könnyen a kommunizmus karjaiba eshet. E félelmek nyomán az Egyesült Államok fokozatosan növelni kezdte katonai jelenlétét az ázsiai országban.
A sorozat lenyűgöző módon bontogatja ki az események szövetét. Öt hosszú epizódon át mélyrehatóan vizsgálja a témát, feltárva olyan bonyolult és botrányos ügyeket, amelyek mélyen megérintik a nézőt. Kiemelkedő figyelmet szentel a miérteknek és a hogyanoknak, ami igazán magával ragadóvá teszi a történetet. Különleges archív hang- és videofelvételeket is láthatunk a Fehér Házból, hiszen John F. Kennedy, a történelem egyik meghatározó alakja, az ovalis irodában hangrögzítőket állított üzembe, hogy mindent megörökítsen.
Nem tudom pontosan mikor láttak napvilágot ezek a felvételek, de a történészeknek a kazetták elképesztően hasznos információmorzsák ahhoz, hogy megértsék az igazi okokat. A sorozat szépen végiviszi a nézőt a háború poklán. Első kézből tudjuk meg a részleteket a katonák szájából. Például azt, hogy hogyan gyújtották rá az ártatlan családokra házaikat, csak azért, mert azok nem voltak hajlandók elmenni otthonról.
Az amerikai helyzetet körüljárva elsősorban a propagandát érdemes megvizsgálni, hiszen az Egyesült Államok vezetése végig tagadta a valóságot. Az emberek tudatát azzal próbálták manipulálni, hogy minden rendben van, és a genfi egyezmény keretein belül kettéosztott országban dúló háború hamarosan véget ér. Azonban egy lényeges probléma merült fel: a vietnámi konfliktus volt az első háború a történelemben, amely szinte teljes egészében videóra lett rögzítve. Az ostromolt országban újságírók és tudósítók hada érkezett, nem csupán a déli területekre, hanem az északi régiókba is, hogy bemutassák a két fél közötti brutális összecsapásokat. Ez a nyilvánosságra kerülő valóság természetesen nem nyerte el a kormányzat tetszését.
A legszörnyűbb az egészben, hogy itt valóban megtévesztették az embereket és manipulálták őket, ahogy azt a legjobb összeesküvés-elméletekben szokták. Majd jöttek sorra a borzalmak az USA-ban: a Kennedy elleni merénylet, LBJ és Robert McNamara-korszak, Martin Luther King Jr. meggyilkolása, a Nixon-éra fűszerezve egy kis Watergate-botránnyal. Akkora volt a feszültség az országon belül is, hogy Amerika polgárháború-közeli állapotba került. Egy chicagói egyetemen a Nemzeti Gárda a tüntetők közé lőtt, és többen meghaltak.
Elképesztő, hogy mindez egy modern államban megtörténhetett. Az amerikai helyzetet félretéve, számos vietnámi szemtanú története is figyelemre méltó, legyenek azok a kommunista északiak vagy a Nyugat által támogatott déliak. Érdekes megfigyelni, hogy mindkét terület gyakorlatilag katonai diktatúra alatt élt, míg északon Ho Si Minh és a kommunista párt uralta a helyzetet, délen a hatalomért folytatott harcban folyamatosan váltakoztak az autokrata vezetők, akik végül puccs áldozataivá váltak. A nemrégiben bemutatott HBO-s sorozat, A szimpatizáns írója, Viet Thanh Nguyen is megszólal, akinek neves műve a Saigon bukásával indul.
A második rész alaposan bemutatja Vietnámot, különös figyelmet szentelve Ho Si Minh szerepének és az amerikai feszültség folyamatos fokozódásának. A harmadik és negyedik fejezet sokkoló archív felvételekkel sokkolja a nézőt, így érzékenyebb nézőknek nem ajánlom a sorozatot, hiszen néha még engem is megdöbbentettek a látott képek és a hallott történetek. Részletesen tárgyalják Saigon evakuálását, amely valódi őrület volt. Érdekes, hogy az evakuáció során magyar résztvevők is akadtak, erről a Partizán Youtube-csatorna készített egy rendkívül izgalmas, egy órás riportot, amelyben vietnámi tapasztalatokkal rendelkező magyarok osztják meg élményeiket.
Miután végignéztem a "Fordulópont: A vietnámi háború" című filmet, az ezt követő riport megtekintése teljesen új dimenziót adott a témának. Hihetetlen élmény volt szovjet nézőpontból is megismerni az eseményeket. A vietnámi területért folytatott harc mindkét fél számára létfontosságú volt, és ebben az összecsapásban nem voltak egyértelműen jó vagy rossz szereplők. Viszont a helyi lakosságnak egy húsz éven át tartó, brutális konfliktust kellett elszenvednie, amely különböző ideológiák összecsapásának következménye volt. Az elveszett életek és a felesleges áldozatok tragédiája csak azért történt, hogy a hatalmon lévő vezetők megkapják a szükséges elismerést.
Ugyanilyen felesleges háborúk zajlottak és zajlanak is folyamatosan a világban, amik súlyos emberéletekbe kerülnek. A Fordulópont: A vietnámi háború, szerintem a sorozat legjobbja, akinek van ideje, mindenképpen nézze meg, mert nagyon érdekes, megdöbbentő és felháborító, még ha néha szenved is kicsit a szokásos netflixes pátosztól.