Ezek a felvételek türelmet követelnek – SoóS Nóra az Ötös stúdiójában járt.
A pénteki Ötös műsorában elsőként Pataki Éva, az elismert írónő és forgatókönyvíró ült le Murányi Tünde és Kálid Artúr elé, hogy beszélgessenek a Budapest Filmstúdió korábbi vezetőjéről, a 100 éve született Nemeskürty István életéről és munkásságáról. Ezt követően Kali Ágnes, költő és dramaturg volt a következő vendégünk, akivel pályája kezdetéről és legújabb verseiről osztottuk meg gondolatainkat. A műsor második felében Soós Nóra festőművésznő érkezett, akit legújabb alkotásairól és a társadalmi érzékenység fontosságáról kérdeztünk. Végezetül Boncz Ádám színész és világutazó zárta a sort, aki bár többnyire angol nyelven lépett színpadra, most, 14 év után újra itthoni projekteken dolgozik.
Nyughatatlan szenvedély fűzte a filmhez, a hetedik művészethez. Hosszú pályafutása alatt pontosan 159 játékfilm elkészülését segítette, köztük olyanokat, mint a Szegénylegények, vagy a Megáll az idő. Mégis, talán Várkonyi Zoltán Jókai-filmjei álltak hozzá a legközelebb. Vajon ki volt ő, Nemeskürty István, és mit adott a magyar filmnek? Erről kérdeztük Pataki Éva forgatókönyvírót, dokumentumfilmest, abból az alkalomból, hogy egykori stúdióvezetője éppen 100 éve született.
Következő vendégünk Kali Ágnes, költő, dramaturg volt. Első verseskötete, az Ópia, 21 éves korában jelent meg, a második, a Megvakult angyalok 3 éve jött ki. Min dolgozik mostanában, hogyan tudja összeegyeztetni a színházat és a költészetet, és mit jelent számára a többnyelvűség? Erről is kérdeztük az ifjú költőt.
A következő percekben Soós Nóra festőművész lépett az Ötös színpadára. Művei izgalmas módon fűzik össze a múltat és a jelent, az emlékezet képeit a valóság szövetével. Színpalettáján élénk árnyalatok és erőteljes kontúrok dominálnak, de Nóra nem csupán a szépségre törekszik; ő az a művész, aki kérlelhetetlenül kutatja a világ legnagyobb dilemmáit. Ez a feszültség, a kérdések és válaszok keresése hogyan tükröződik a festményein?
Ahogy ő is megfogalmazza, ösztönösen vonzódik a határozott színek világához. Már korai munkáiban is nyilvánvaló volt az erőteljes színhasználat, a markáns formanyelv és a gazdag vizuális elemek alkalmazása. Az utóbbi 25 évben kizárólag a festészetnek szentelte magát, legújabb alkotásai pedig még intenzívebb színekkel, például neon árnyalatokkal és ipari festékekkel játszanak. Minden egyes képe egy különleges rétegezést rejt, amely gondolkodásra ösztönzi a nézőt. Olyan, mint egy költemény vagy egy próza, időt követel a befogadótól, hogy valóban felfedezhesse a mélységeit.
Soós Nóra friss és izgalmas kiállítása most látogatható Budapesten, a II. kerületi Képező Galériában. Az esemény május 30-ig tart nyitva, és hétfőtől péntekig várja az érdeklődőket. Különleges nyitvatartási napok is várnak: május 17-én és 24-én, szombaton 10:00-tól 18:00-ig nyitja meg kapuit a galéria a látogatók előtt. Ne hagyd ki ezt a remek lehetőséget, hogy megismerkedj Nóra műveivel!