Ez a "mesterhármas" válhat a szerb államfő amerikai szövetségesévé?

Richard Grenell, Jared Kushner és Rod Blagojević - ők hárman alkotják Donald Trump amerikai elnök Balkánért felelős stábját.

A Deutsche Welle (DW) cikkében a szerző felhívja a figyelmet arra, hogy 2024 márciusában Jared Kushner, Donald Trump veje, valamint egy arab befektető félmilliárd dolláros megállapodást kötött. Ennek keretében a Belgrádban található egykori vezérkari épület helyén szállodakomplexumot terveznek építeni.

A projekt 2012-ben vette kezdetét, azonban az építkezés csak mostanában indulhat el. E mögött nagyrészt Grenell áll, aki Trump első elnöki ciklusában a Balkán ügyének felelős megbízottja volt, jelenleg pedig az amerikai elnök különleges missziókért felelős képviselője.

A hírek szerint Grenell szoros baráti kapcsolatot ápol Aleksandar Vučić államfővel, aki 2023-ban egy állami kitüntetést ítélt oda Grenellnek, elismerve ezzel a Koszovóval kapcsolatos "kiegyensúlyozott megközelítését".

A DW szerint a csapat harmadik tagja szerb bevándorlók fia, Rod Blagojević, akinek igen "színes" életrajza van.

Blagojević még demokrataként Ilinois állam kormányzója volt, 2009-ban azonban leváltották és három évvel később 14 év börtönre ítélték korrupció miatt. Trump első mandátuma idején csökkentette a büntetését, így Blagojević 2020-ben szabadulhatott, majd az idén februárban feltétel nélküli elnöki kegyelemben részesült, és nevét törölték a bűnügyi nyilvántartásból.

Blagojević a múlt héten Belgrádba utazott, ahol a szerb államfővel folytatott megbeszélés során kifejezte sajnálatát az Egyesült Államok szerepvállalása miatt a koszovói konfliktusban és az 1999-es légitámadások kapcsán.

Daniel Serwer, Bill Clinton korábbi amerikai elnök balkáni megbízottja szerint Blagojević "tökéletes választás Belgrád számára": egy rendkívül korrupt politikus, aki bármire kész annak érdekében, hogy elnyerje a rehabilitációt.

Serwer hangsúlyozta, hogy a 2023-as válság során, amikor a szerb erők támadást indítottak a NATO és a koszovói biztonsági szolgálatok ellen, valamint a koszovói határon felvonultatták a szerb hadsereget, csupán Antony Blinken amerikai külügyminiszter személyes közbenjárása és a NATO jelentős nyomása révén sikerült Szerbiát visszavonulásra kényszeríteni. A szakértő véleménye szerint az Egyesült Államok jelenlegi helyzetében valószínűleg nem lenne hajlandó hasonló lépésre.

Related posts