Szijjártó Péter figyelmeztetése szerint Európa nyugati részén intenzív politikai mozgalmak bontakoznak ki Donald Trump ellen.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Washingtonban hangsúlyozta, hogy Nyugat-Európában jelentős mozgalmak zajlanak Donald Trump ellen, azonban a háborúpárti politika folytatása súlyos következményekkel járhat a kontinens számára. A magyar kormány, amely már tizenöt éve hasonló politikai irányvonalat képvisel, mint az amerikai elnök, határozottan elutasítja ezt a megközelítést.
A minisztérium által az MTI-nek eljuttatott tájékoztatás szerint a tárcavezető a közelgő megbeszélés előtt, amely az amerikai politikai vezetővel, Marco Rubióval zajlik, kiemelte, hogy Magyarország az elmúlt tizenöt év során következetesen migrációellenes, családközpontú, békepárti, konzervatív és patrióta politikát folytatott. E politika célja a nemzeti érdekek hatékony érvényesítése, hasonlóan ahhoz, ahogyan azt Donald Trump elnök is megígérte az Egyesült Államok számára.
"Tehát mi tizenöt éve vagyunk Trump" - fogalmazott.
Emlékezzünk arra, hogy hazánk immár három éve él az ukrajnai háború közelségében, és ennek következményeivel szembesül. Az elmúlt időszakban a konfliktus árnyéka mélyen beágyazódott mindennapjainkba, és drámai hatásokat gyakorolt ránk.
"Tehát, ha létezik olyan ország, amely érdekelt Donald Trump sikerében, vagy a jelenlegi amerikai kormány eredményeiben, ha van olyan nemzet, amely a nagy amerikai-orosz megállapodás megvalósulásában bízott, akkor az mi vagyunk."
"Jelentsd ki ezt a gondolatot a saját szavaiddal!" - mondta.
A helyzet egyértelműen azt mutatja, hogy Európa nyugati részén egy jelentős mozgalom bontakozik ki, amely Donald Trump ellen irányul. Ez a tevékenység nem csupán a béke ügyét érinti, hanem a háború is csupán ürügyként szolgál a Trump-ellenes akciókhoz. A közelmúltban Londonban tartották a legfrissebb találkozót, ahol a résztvevő országok egyöntetűen arra jutottak, hogy Ukrajnának folytatnia kell a harcot.
"Ez rendkívül aggasztó, rendkívül kockázatos, és óriási tévedésnek számít, mert ha a háború továbbra is folytatódik, akkor még több élet fog elveszni, még súlyosabb rombolás következik be, és az eszkaláció veszélye is továbbra is fennáll." - hívta fel a figyelmet.
Jó hírként értékelte, hogy a korábbiakkal ellentétben Brüsszel továbbra is háborús politikát folytat, míg Washington már nem kíván részt venni a konfliktusban. Ennek következtében Magyarország számára is könnyebb lehet a háborúból való kihátrálás. "A háború számos negatív következménnyel járt. Mindannyian érezhetjük otthon a gazdasági hatásait, az áremelkedéseket, és a szankciók által kiváltott energiaár-növekedéseket. Szóval a háború rengeteg problémát hozott magával, de ahogy távolodik tőlünk a konfliktus, úgy ezek a nehézségek is fokozatosan eltűnnek" - emelte ki.
Szijjártó Péter arra mutatott rá, hogy a háborúpárti európai politikai erők kétségbeesett próbálkozásokat tesznek annak érdekében, hogy aláássák Donald Trump törekvéseit. Amennyiben ez nem vezet eredményre, úgy maguk is hajlandóak finanszírozni a harcok további folytatását. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy figyelembe véve Európa gazdasági helyzetét és katonai képességeit, nem tűnik reálisnak, hogy a kontinens hosszú távon fenntartja ezt a stratégiát anélkül, hogy súlyosan sértené saját érdekeit.
"Úgy vélem, ha Európa ezen az irányvonalon folytatja, és a háborúpárti politikusok továbbra is dominálnak, akkor a kontinens súlyos következményekkel nézhet szembe." - hangsúlyozta.
"Az biztos, hogy az európai emberek békét akarnak. Itt a kérdés csupán az, hogy a liberális, háborúpárti európai vezetők mikor értik meg, hogy mit akarnak az emberek"
- fűzte hozzá.
A miniszter arra is kitért, hogy a magyar-amerikai kapcsolatokban aranykor jött el, a két kormányzat közötti viszony a lehető legnagyobb mértékű bizalmon alapszik, amit jól mutat az is, hogy a két héttel ezelőtt Szaúd-Arábiában tartott amerikai-orosz tárgyalásokat követően az Egyesült Államok Európáért felelős államtitkára egyből Budapestre utazott, hogy tájékoztatást nyújtson a történtekről, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója pedig másnap őt magát fogadta a Fehér Házban.
Ezen kívül megjegyezte, hogy az utóbbi hetekben számos jelentős amerikai beruházás bejelentésére is sor került, ami azt jelzi, hogy a két ország közötti gazdasági együttműködés új fénykor előtt áll. "Bízom benne, hogy itt lehetőség nyílik arra, hogy átbeszéljük azokat a kérdéseket, amelyek a Biden-adminisztráció politikai indíttatású döntései következtében merültek fel" - fogalmazott zárásként.