Egy év elteltével a Fidesz új impulzusokat nyert - a Republikon legújabb adatai szerint.

Hibahatáron belüli a különbség a Fidesz-KDNP és a Tisza Párt között, de a legnagyobb ellenzéki párt korábbi lendülete mintha megtörni látszana, a közvélemény-kutató szerint mostantól mindenki a bizonytalan szavazók szimpátiájára pályázhat, ami viszont nem egyszerű, mivel a választópolgárok nagyobb tömege minden körülmények között otthon szokott maradni.
Orbán Viktor múlt szombati évértékelője és a politikai szezon kezdetét övező hangulat kapcsán a Republikon Intézet egy érdekes pártpreferencia-kutatást végzett. A felmérés során 100 főt kérdeztek meg telefonon, a mérések pedig február 22. és 26. között zajlottak, tehát az adatgyűjtés éppen az évértékelő napján vette kezdetét.
Az Infostart által közzétett kutatási adatok szerint február végére mind a Fidesz-KDNP, mind pedig a Tisza Párt népszerűsége növekedett. A kormánypártok 3, míg a legnagyobb ellenzéki párt 2 százalékponttal tudta növelni támogatottságát a teljes népesség körében. A legfrissebb felmérés alapján a Tisza Párt 28-26-ra vezet, ami a legnagyobb riválisával szemben hibahatáron belüli relatív népszerűségcsökkenést tükröz.
A kutatás összefoglalója arra is kitér, hogy a Tisza ellenzéki szavazatokat gyűjt eredményesen, a Fidesz-KDNP viszont a korábbi fideszes bizonytalanok körében népszerűsödik.
A biztos szavazók körében tapasztalt legjelentősebb változás, hogy a Tisza Párt népszerűsége stagnálni látszik, míg a Fidesz-KDNP támogatottsága 4 százalékkal nőtt. Jelenleg a két párt között a különbség a hibahatáron belül van, így a Tisza Párt 38-36-os előnnyel bír.
A "kicsik" helyzetét tekintve a DK és a Mi Hazánk tartja a legstabilabb támogatói tábort, noha a DK közönsége kissé csökkent az utóbbi időszakban. A teljes népesség körében a két párt támogatottsága 5-5 százalékra tehető, viszont a biztos szavazó pártválasztók között a Mi Hazánk 7, míg a DK 6 százalékkal bír napjainkban.
A Kutyapárt szempontjából kedvező jeleket mutat a helyzet, hiszen a népesség körében már 5, a biztos szavazók között pedig 6 százaléknyi támogatást élvez. Ez azt jelenti, hogy a párt a parlamenti küszöb határvonalán egyensúlyozik, ami izgalmas lehetőségeket rejt magában a jövőre nézve.
A kutatás arra is rávilágít, hogy a Tisza és a Kutyapárt virtuális együttműködése erősebb, mint a Fidesz és a Mi Hazánk párosa. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy egyik formáció mögött sincs abszolút többség, ha a DK is beleszámít. Az összefoglaló azonban kiemeli, hogy mindez csupán a listás eredményekre vonatkozik, az egyéni választások pedig nem kerültek figyelembevételre; ezen a területen a Fidesz hagyományosan dominál.
Az említetteknél kisebb pártok - Momentum, MSZP, Jobbik, LMP, Párbeszéd - rossz helyzetben vannak, 1-1 százalék körli népszerűségnek örvendenek.
A bizonytalanok aránya két százalékponttal csökkent január óta, ők vélhetően a Fidesz-KDNP-hez csatlakoztak vissza a Republikon kutatása szerint.
A kutatás szerint érdekes tendencia figyelhető meg: az utóbbi egy év során először tapasztalható, hogy a Fidesz erőviszonyai javultak a legnagyobb politikai ellenfeleikhez képest. Ugyanakkor a Tisza Párt továbbra is bizonyos mértékben növekszik, főként az ellenzéki táboron belül. A Republikon elemzése alapján a jövőben a szavazók körében a bizonytalanok megszólítása válik kulcsfontosságúvá, akik eddig inkább háttérbe szorultak. A választás kimenetele valószínűleg az egyéni választókerületek eredményein fog múlni.