A kis- és középvállalkozók bizalma csökkent.

Érdeklik a világpolitikai események hatásai a pénzügyeire? Kíváncsi arra, hogy a globális feszültségek miként érinthetik a költségvetését?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem meg is értik, mi zajlik a világban – és a tőkepiacok forgatagában!
A legfrissebb, reprezentatív kutatási eredmények arra utalnak, hogy a vállalkozások bizalma jelentős eltéréseket mutat a méretük és az ágazatuk alapján. Különösen a mikrovállalkozások helyzete aggasztó, hiszen náluk a bizalom mutatója -19 ponton stagnál. Ugyanakkor van némi pozitív tendencia is: a beruházási hajlandóság továbbra is erős, hiszen a válaszadók 58%-a tervez új beruházásokat. Emellett a digitális fejlesztések és a bérek emelése is folyamatosan napirenden szerepel a szektorban.
A magyarországi mikro-, kis és középvállalkozások gazdasági várakozásait vizsgáló K&H bizalmi index 2025 első negyedévében -13 pontra süllyedt a múlt év végi -11 pontról. A negatív tartományban tartózkodó mutató arra enged következtetni, hogy a vállalkozások számára lassan megszokottá válik az inflációhoz és az elhúzódó geopolitikai bizonytalanságokhoz való alkalmazkodás. Ezt erősíti az is, hogy a beruházási hajlandóság némileg nőtt, ugyanakkor a bizalmi indexet továbbra is lehúzzák a legkisebb méretű cégek gyengébb várakozásai. A legnagyobb visszaesés a 100 millió forint alatti éves árbevétellel rendelkező cégek körében volt megfigyelhető (-7 ponttal -19-re). A közepes méretű vállalkozások esetében enyhe emelkedés történt (+1 ponttal -9-re), míg a nagyobb vállalkozásoknál jelentősebb javulás következett be (+10 ponttal +2-re).
Ágazati bontásban az ipar (-8-ról -6 pontra) és a mezőgazdaság várakozásai erősödtek (-7-ről -3 pontra), míg a kereskedelmi szektorban jelentős visszaesés történt (-9-ről -17 pontra). Ennek okai között az inflációs hatások, a vásárlóerő csökkenése, a fogyasztás visszafogása épp úgy kereshető, mint az ágazatot sújtó árrésstop bevezetése. A szolgáltatási szektor bizalma szintén csökkent (-14-ről -15 pontra). Regionálisan a közép- és nyugat-magyarországi régiók vállalkozásai mutattak romló kilátásokat -13 és -7 ponttal, míg keleten lényegében stagnált a mutató -19 ponton. A részindexek között kiemelkedő mértékben (+14,5 ponttal) javultak az EU-val kapcsolatos várakozások, amely jelenleg +7 ponton áll, miközben a versenykörnyezettel és a vállalati hitelkamatokkal kapcsolatos megítélés romlott (+2, illetve -62 pontra).