Csipkerózsika álmából Donald Trump váratlan pofonjának hatására ébredt fel, miközben a napfény hirtelen beragyogta a kastélyt. A hercegnő szemeit dörzsölve nézett körbe, és meglepetten tapasztalta, hogy a világ, amelyben élt, merőben megváltozott. A rózsá

Ahogy Csipkerózsika a herceg csókjára felébredt 100 évig tartó álmából, úgy ébredt fel Európa is Trump pofonjára. Az USA elnöke rendkívül impulzív személyiség, örömmel rúgja fel a status quo-t és egy tollvonással mond fel bármilyen nemzetközi szerződést.

Teljesen kiszámíthatatlan, más szóval nem egy stabil és megbízható szövetséges. Ráadásul ne feledjük, hogy Európa az utóbbi években elkényelmesedett. Most viszont ennek a korszaknak vége szakad.

Főként Ukrajna kapcsán lett látványosan kezdeményezőbb az európai külpolitika, elsősorban Emmanuel Macron és Keir Starmer vezetésével. Az interregnum miatt egyelőre hiányzik közülük a német kancellár, de beiktatása után valószínűleg Friedrich Merz is rendkívül aktív lesz majd külpolitikai téren is. Látszik, hogy a britek ismét elkezdtek az EU felé konvergálni, de az Unióba való visszalépés valószínűtlen, ugyanakkor egy szorosabb kooperáció igencsak realitás.

A hadiipar fejlődése terén szinte naponta újabb bejelentések látnak napvilágot. Az Európai Bizottság optimista előrejelzései alapján a ReArm Europe program keretében akár 800 milliárd euró is aktiválódhat. Összehasonlításképpen, Németország 2024-re a költségvetéséből 52 milliárd eurót szán a hadsereg finanszírozására, és ha figyelembe vesszük a különleges katonai alapot, valamint Ukrajna támogatását, akkor is csupán 90 milliárd euróra rúgnak a hadi célú kiadások. Ez azt jelenti, hogy a költségek szorzószáma 9-15 között mozog.

Fiskális élénkítésről elsősorban Németországban szólnak a hírek, hiszen náluk jelentős mozgástér (fejlett országokban nem magasnak számító 62,4%-os GDP arányos államadósság) áll rendelkezésre, és amire az elmúlt két év GDP visszaesését követően szükség is van.

Merz bejelentése szerint a politikai pártok megállapodtak egy tíz évre szóló, 500 milliárd eurós infrastruktúrafejlesztési alapról. Különösen figyelemre méltó, hogy ezt a döntést még a régi parlament hagyhatja jóvá, hiszen a centrális pártok (CDU/CSU, SPD, Zöldek) bőven 2/3-os többséggel bírnak. Az adósságfék szabályok megkerüléséhez pedig nem elegendő csupán az abszolút többség megléte.

Ukrajna újjáépítésének kérdése szintén kiemelkedő fontosságú, mint egy rendkívül sajátos gazdasági élénkítő intézkedés. A helyreállítás költségeit körülbelül 500 milliárd euróra becsülik, ami jól mutatja a feladat nagyságát és komplexitását.

Összességében, ha a számokat alaposan megvizsgáljuk, akkor egy minimum 1.800 milliárd eurós kiadási kerettel állunk szemben, amely várhatóan 10 év alatt fog megvalósulni. Ez az összeg már szabad szemmel is szembetűnő, hiszen az Eurózóna GDP-jének 9-10%-át teszi ki. Ilyen mértékű gazdasági stimuláció után talán nem is olyan meglepő, hogy az európai részvénypiacok mostanság igazán élénk formában vannak.

Related posts