Bukócsöves MTZ-vel indultál? Ma pedig már zónatérképet rajzolsz? Igazán nagyot haladtál előre, nemde?

Ha összevetjük az agrárium tíz évvel ezelőtti technológiai adottságait és lehetőségeit a mai körülményekkel, valószínűleg nagyon elámulunk.

Hiszen ma már teljesen megszokott, hogy drónokkal térképezzük fel a növényállomány állapotát, vagy hogy egy zsebünkben lapuló kis készülékkel képesek vagyunk összehangolni digitalizációs eszközeink működését és begyűjteni, majd rendezni a kapcsolódó adathalmazt. Minderről Papp Zsolttal, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökével beszélgettünk a jubileumi, 10. PREGA Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállításon.

- Nagyot léptünk előre a precíziós technológiát tekintve az elmúlt tíz évben, ez elhangzott az előadásokon is. De hogyan állunk nemzetközi összevetésben?

- Véleményem szerint nem szükséges szégyenkeznünk, amikor a hazai mezőgazdaságot más országokkal, legyenek azok szomszédos államok vagy távoli európai, esetleg globális példák, összehasonlítjuk - felelte kérdésünkre Papp Zsolt. - A magyar agráriumban is számos olyan gyakorlat honos, amely a környező országokban is elterjedt. A mezőgazdaság modernizálása szempontjából elengedhetetlen a digitalizáció, hiszen ez hozzájárul a hatékonyság növeléséhez. A precíziós technológiák nem csupán a szántóföldi növénytermesztés, az állattenyésztés vagy a hajtatott kertészet területén játszanak szerepet, hanem már a teljes agrárszektorban elérhetők. Természetesen kiemelten fontos a megfelelő fajták kiválasztása és az a szakmai tudás, amely segíti a digitalizáció zökkenőmentes integrálását. Számos tényező együttes hatása szükséges az eredményességhez, ám a precíziós gazdálkodás jelentősége megkérdőjelezhetetlen.

- Vajon ez a kulcs a túléléshez?

Bár nem feltétlenül tekinthető a túlélés kulcsának, kétségtelenül kiváló alkalom az agrárium számára. Inkább úgy fogalmaznék, hogy ez egy fontos lépcsőfok a versenyképesség eléréséhez.

Papp Zsolt, a NAK vezetője hangsúlyozta: "A PREGA évről évre kiemelkedő iránytűt jelent az innovációk univerzumban, ezért a kamara már a kezdetektől fogva elkötelezetten támogatja ezt a rendezvényt." - fotó: Agroinform

Milyen mértékben tudnak a kisgazdaságok és kisüzemek profitálni a jelenlegi technológiai forradalomból? Vajon képesek lesznek maximálisan kihasználni az ebben rejlő potenciált?

- Egészen biztos vagyok abban, hogy igen. A modern technológiai megoldások kézzelfogható közelségben vannak, rendelkezésre állnak az agráriumban és nem pusztán a nagy táblák és nagy vállalkozások privilégiumai, bárki számára hozzáférhetőek. Alkalmazásuk, akár szolgáltatás szinten való igénybevételük, a talajhoz, illetőleg a gazdálkodáshoz kapcsolódó újítások és megoldások képesek segíteni a kihívásoknak való megfelelésben. Példának okáért gondoljunk a klimatikus nehézségekre, az aszályra, és számos más problémára, amelyekre részben a precíziós megoldásokban rejlik a válasz. A nagy kérdés inkább az, hogyan lehet mindezt a hatékonyság növelésére és a fenntarthatóság erősítésére fordítani.

A kisüzemek fejlesztése kapcsán érdemes megemlíteni, hogy a gazdálkodók számára díjmentes segítséget nyújtanak a pályázatok elkészítésében és benyújtásában. De miért is tekintik ezt olyan lényegesnek? Az ilyen támogatás nemcsak a helyi gazdaságok megerősítését szolgálja, hanem hozzájárul a fenntartható fejlődéshez is. A pályázati lehetőségek kiaknázása révén a kisüzemek versenyképessége növekszik, új munkahelyek jönnek létre, és a közösségek is erősödnek. Ezen túlmenően, a szakmai segítségnyújtás csökkenti a bürokratikus terheket, így a gazdálkodók jobban tudnak a termelésre és innovációra összpontosítani.

- Az elmúlt évben 700 fősre bővítettük a falugazdász-hálózatunkat, és falugazdászaink már tanácsadóként is a termelők rendelkezésére állnak - hangsúlyozta az elnök. - Kibővült létszámmal újfajta szolgáltatásokat is tudunk nyújtani tagjainknak, így ezen pályázatok elkészítésében és benyújtásában is a rendelkezésükre állunk. Az információk átadása, a folyamatos szakmai tanácsadás révén is segítünk a hozzánk fordulóknak.

A cikkünk további részletei a következő ajánlóban találhatók. A gazdák egyre inkább ráébrednek a hígtrágya-technológia fontosságára. +VIDEÓ Hirdetés

Fedezd fel, hogyan takaríthatsz meg jelentős összegeket a gabonatárolás okos módszereivel! Ne hagyd ki a részletes útmutatónkat, amely segít optimalizálni a tárolási folyamataidat! + Nézd meg a VIDEÓT a hirdetésben!

Ha érdeklődsz a pályázat iránt, ne habozz, és keresd fel a falugazdászokat! Ők a legjobb források a szükséges információkhoz és támogatáshoz!

A terményszárítás buktatói - így óvhatod meg a termény minőségét + VIDEÓ Hirdetés

Műtrágyázás: pontosan ott, ahol szükség van rá, és éppen annyit, amennyi szükséges! +VIDEÓ Reklám

Már 400 ezer hektáron bizonyított, és te kipróbálhatod ingyen! +VIDEÓ Hirdetés

Saját meteorológust minden gazda mellé! +VIDEÓ Hirdetés

Fedezd fel, miért fontos a hamisítványokkal szembeni védekezés! + VIDEÓ Bemutató

- Milyen hatásokkal járt Ön szerint a PREGA rendezvény tíz évvel ezelőtti kezdete a gyakorlatban?

Tíz évvel ezelőtt, amikor először szerveztük meg ezt a konferenciát, a legtöbben még csak ismerkedtünk a precíziós gazdálkodás fogalmával. Ma viszont már szinte természetes, hogy drónokkal a kezünkben állunk, és felfedezzük a lehetőségeiket. Az sem meglepő, hogy a kiállító cégek saját applikációikon keresztül mutatják be innovatív ötleteiket és az elmúlt időszak sikereit. Mostanra sok gazda zsebében ott lapul egy olyan eszköz, amely képes integrálni a digitalizált megoldásokat és azok adatait, megkönnyítve ezzel a modern gazdálkodás mindennapjait.

Szerintem az a közeljövő nagy kihívása, hogy a gazdálkodásunkhoz kapcsolódó adatok sokaságát úgy össze tudjuk rendezni, hogy mindaz képes legyen megalapozni, megelőlegezni a minél optimálisabb döntéseket. A PREGA évről évre igazodási pont az újdonságok világában, ezért is áll a kamara már a kezdetektől a rendezvény mellett - mondta Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.

Related posts