Az LA Times új mesterséges intelligencia által vezérelt funkciója enyhén kezelte a Ku Klux Klan rasszista örökségét, ami miatt végül úgy döntöttek, hogy eltávolítják.

A héten a kiadvány bemutatta legújabb újítását, az "Insights" névre hallgató AI-alapú funkciót. Ezt a technológiát kifejezetten arra fejlesztették ki, hogy támogassa azokat a cikkeket, amelyek egyedi nézőpontokat tükröznek, vagyis amelyek "személyes nézőből" íródtak. Ide tartoznak például a véleménycikkek, kommentárok és kritikák, amelyek gazdagítják a diskurzust és segítik az olvasókat a mélyebb megértésben.

Az eszköz célja, hogy az olvasók számára világosabbá tegye, hol találhatók a különböző kifejtett nézetek a politikai spektrumon. Emellett részletes összefoglalókat kínál a cikkben megfogalmazott gondolatokról, valamint bemutatja a témához kapcsolódó, eltérő forrásokból származó véleményeket is – olvasható az LA Times online felületén.

Patrick Soon-Shiong, az LA Times milliárdos tulajdonosa hétfőn bejelentette, hogy egy új funkció révén az olvasók azonnali hozzáférést nyernek a cikkekben kifejtett vélemények mellett a különféle mesterséges intelligencián alapuló nézőpontok széles spektrumához is.

Alig egy nappal a hétfői debütálása után a mesterséges intelligencia alkalmazás máris a figyelem középpontjába került, hiszen megdöbbentő és ellentmondásos eredményeket mutatott fel.

Kedden Ryan Mac, a New York Times riportere, felhívta a figyelmet egy érdekes megjegyzésre, amely az LA Times egyik cikkében jelent meg. A cikk arról számolt be, hogy Anaheim városa már egy évszázada eltávolította a Ku Klux Klan tagjait a városi tanácsból, ami fontos mérföldkő a város történetében.

Az AI által létrehozott megjegyzés úgy tűnik, hogy bagatellizálta a KKK rasszista örökségét. Azt hangoztatta, hogy "a helyi történelmi narratívák néha úgy mutatják be az 1920-as évek Klánját, mint a társadalmi átalakulásokra válaszul megjelenő 'fehér protestáns kultúra' termékét, nem pedig mint egy kifejezetten gyűlöletre épülő mozgalmat, ezzel csökkentve az ideológiai fenyegetését."

Azóta a cikkből eltüntették az Insights funkciót.

A cikk írója, Gustavo Arellano rovatvezető később reagált az írásával kapcsolatos AI-megjegyzésekre, és arról beszélt, hogy "az AI valójában nem értett félre semmit. A kaliforniai Orange megye lakói az 1920-as évekbeli Klánt valóban antirasszistaként bagatellizálják a mai napig, amióta megtörtént.

De hát, mit is értek én ehhez? Én csupán egy átlagos srác vagyok, aki már negyedszázada foglalkozik ezzel a témával.

Az LA Times újságíróit képviselő szakszervezet a közelmúltban nyilvánosságra hozott egy közleményt, amelyben kifejezték aggodalmukat a "mesterséges intelligencia által előállított, a szerkesztőség által nem felügyelt elemzések" alkalmazásával kapcsolatban.

Kijelentették, hogy kételkednek abban, hogy ez a megoldás valóban hozzájárulna a médiába vetett bizalom növeléséhez. Ezzel szemben úgy vélik, hogy ez az eszköz valójában "annak a kockázatát hordozza magában, hogy még inkább aláássa a hírekbe vetett hitelességet".

Related posts